Pellet czy ekogroszek? Która metoda ogrzewania wychodzi taniej? Zaskakujące wnioski
Wybór sposobu ogrzewania domu to istotna decyzja, wpływająca na komfort i wygodę domowników, koszty ogrzewania oraz – co istotne w czasach poszukiwania ekologicznych zamienników paliw kopalnych – środowisko naturalne. Które paliwo jest bardziej opłacalne i tańsze: pellet czy ekogroszek? Czy ekogroszek faktycznie jest ekologiczny?
Z tego artykułu dowiesz się:
Pellet – co to jest?
Pellet jest wyjątkowo czystym materiałem opałowym powstającym z biomasy – odpadów pochodzących w dużej mierze z przemysłu drzewnego. Produkcja pelletu nie przyczynia się do dodatkowej wycinki drzew, dzięki czemu uznaje się go za opał wysoko ekologiczny. Podczas wytwarzania pelletu wykorzystuje się prasowanie wysokociśnieniowe, a nie chemikalia. Co ważne, pellet jest materiałem opałowym neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.
W porównaniu do tradycyjnych materiałów opałowych podczas spalania pelletu wytwarzane są niewielkie ilości zapachu, dymu oraz popiołu, które wpływają negatywnie nie tylko na środowisko, ale także na przewody kominowe oraz ludzkie zdrowie.
Przechowywanie pelletu nie jest tak wymagające jak w przypadku tradycyjnych paliw kopalnych, ponieważ nie chłonie wilgoci z otoczenia ani nie grozi samozapłonem. Produkowany jest w formie niewielkich granulek, co ułatwia transport oraz sprawia, że jest niemal całkowicie bezobsługowym opałem.
Czy ekogroszek jest eko?
Ekogroszek wytwarzany jest z wysokiej jakości węgla kamiennego lub brunatnego, co sprawia, że wciąż pozostaje paliwem kopalnym. Mimo to zaliczany jest do paliw niskoemisyjnych – podczas spalania uwalnia mniej CO2 niż podobne materiały opałowe, w tym węgiel kamienny.
Wokół ekogroszku krąży wiele kontrowersji, związanych z ekologią, odpowiednim nazewnictwem oraz wprowadzaniem konsumentów w błąd. Według znowelizowanego rozporządzenia Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych od 1 grudnia 2024 nazwy mają jasno wskazywać, z jakim rodzajem paliwa konsument ma do czynienia. Ekogroszek zmienia nazwę na węgiel groszek, ponieważ przedrostek „eko” był mylny i stawiał ten opał w świetle paliwa ekologicznego, którym nie jest.
Wysoka kaloryczność to jedna z najważniejszych cech ekogroszku. Wysoka kaloryczność wpływa na dużą ilość energii pozyskanej do ogrzania budynku – oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na paliwo. Ekogroszek średniej jakości charakteryzuje się kalorycznością na poziomie 24–30 MJ/kg. Ekogroszek powinien cechować się niską wilgotnością, niższą niż 10% – wysoka wilgotność zwiększa ryzyko awarii pieca. Niska spiekalność ekogroszku zapobiega tworzeniu się spieków podczas spalania.
Wysoka zawartość popiołu wpływa negatywnie na jakość powietrza oraz na wyższe koszty ogrzewania, ponieważ pogarsza wartość opałową. Wspomniane wcześniej znowelizowane rozporządzenie reguluje nie tylko nazewnictwo, ale także zawartość popiołu w popularnych paliwach, w tym także w ekogroszku. Parametr ten będzie z czasem zaostrzany. Zawartość popiołu w ekogroszku obecnie oscyluje wokół 14%, a już od początku 2025 roku wartość ta będzie wynosiła 12%, od lipca 2025 – 11%, by po kilku kolejnych etapach ostatecznie obniżyć się do 7% w lipcu 2031 roku.
Pellet i ekogroszek – porównanie właściwości
Koszty ogrzewania
Ceny ekogroszku i pelletu plasują się na podobnym poziomie, jednak warto pamiętać, iż do uzyskania podobnego komfortu cieplnego potrzebna jest większa ilość pelletu. Dokładne porównanie kosztów ogrzewania pelletem oraz ekogroszkiem można znaleźć tutaj.
Koszty zakupu i montażu kotła
W przypadku pelletu i ekogroszku ceny kotłów są bardzo zbliżone, zależne w dużej mierze od dostępnych nowoczesnych opcji, udogodnień oraz producenta. Przy zakupie i montażu kotła na pellet, z uwagi na wysoką ekologiczność, można liczyć na dofinansowanie w ramach różnego rodzaju programów wsparcia – np. w ramach programu Czyste Powietrze.
Emisja zanieczyszczeń i wpływ na środowisko naturalne
Pellet produkowany jest z biomasy, która nie zawiera szkodliwych substancji oraz spala się niemal bez pozostawiania pozostałości w formie popiołu. Ekogroszek pozostaje paliwem kopalnym, który emituje zanieczyszczenia. W tym porównaniu wygrywa pellet.
Warto także sprawdzić, do kiedy kotły na ekogroszek będą legalne.
Komfort użytkowania
Nowoczesne kotły przeznaczone na ekogroszek lub pellet są niemal bezobsługowe. W znacznej większości urządzeń jedynym potrzebnym udziałem użytkownika jest uzupełnienie paliwa w podajniku co kilka dni.
W przypadku ekogroszku podczas procesu spalania wytwarzane są duże ilości popiołu, który należy wybierać i utylizować, natomiast niewielkie pozostałości po paleniu pelletem można wykorzystać np. jako nawóz. Ekogroszek brudzi i pyli, co zmniejsza komfort użytkowania.
Kaloryczność opałowa
Ekogroszek średniej jakości cechuje kaloryczność około 26 MJ/kg, a jego minimalna kaloryczność oscyluje na poziomie 24 MJ/kg. Pellet charakteryzuje się kalorycznością ok. 18-20 MJ/kg, co stanowi wartość znacznie niższą niż w przypadku ekogroszku.
Konieczne będzie spalenie większej ilości pelletu, niż ekogroszku, by wytworzyć tyle samo ciepła. Biorąc pod uwagę ceny porównywanych materiałów opałowych, koszty ogrzewania mogą być podobne.
Przechowywanie
Pellet charakteryzuje się mniejszymi wymaganiami pod względem transportu i przechowywania: pakowany jest w worki, nie brudzi oraz nie pochłania wilgoci z otoczenia. Pellet zajmuje jednak więcej miejsca niż ekogroszek, ponieważ potrzeba go więcej do ogrzania tej samej powierzchni.
Co wybrać: pellet czy ekogroszek?
Ekogroszek charakteryzuje się większą wydajnością, natomiast ma negatywny wpływ na środowisko, a jego ceny mogą mocno się wahać w zależności od dostępności węgla na rynku. Pellet, oprócz wysokiej ekologiczności, oferuje łatwiejszą i czystszą obsługę kotła.
Wybór między tymi dwoma paliwami zależy w dużej mierze od osobistych potrzeb, preferencji oraz lepszej dostępności danego materiału opałowego w okolicy miejsca zamieszkania.