Brzoza czy buk - które drewno kominkowe lepiej się pali?
Zastanawiasz się, jaki rodzaj drewna daje najwięcej ciepła? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru drewna do kominka? Czy wiesz, który gatunek ma większą kaloryczność? Poznaj cechy charakterystyczne buku oraz brzozy i sprawdź, które z tych drzew lepiej nadaje się do spalania w kominku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zależy Ci na efektywnym spalaniu? Jakie drewno warto wkładać do kominka?
Na składach, w supermarketach oraz nadleśnictwach znajdziemy wiele gatunków drewna opałowego, które różni się ceną, stopniem wilgotności oraz parametrami spalania. Duża liczba zmiennych sprawia, że osoby nieznające się na temacie mogą mieć spory problem z zakupem najlepszego drewna do kominka. Podejmując decyzję, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną, ponieważ opał najniższej jakości nie dostarczy nam zbyt wiele ciepła.
Jednym z popularnych błędów jest inwestowanie w drewno drzew iglastych. Na taki krok powinny decydować się jedynie osoby posiadające palenisko przystosowane do iglaków. W przeciwnym wypadku będzie to zakup nietrafiony. Ten rodzaj drewna zawiera dużo żywicy, która strzela w trakcie spalania i zanieczyszcza kominek plamami, których trudno się pozbyć. Palące się iglaki wydzielają więcej dymu oraz sadzy, a ta osiada na ściankach komina.
Wybierając drewno kominkowe na zimę, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wartość opałową. Drewno, które idealnie nadaje się do palenia w kominku, charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Co prawda jest ono dość drogie, jednak dobra jakość opału sprawia, że możemy kupić go mniej, a i tak uzyskamy potrzebną ilość ciepła. Drewno kominkowe wysokiej jakości spala się wolniej, przez co możemy rzadziej dokładać do paleniska – takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i praktyczne.
Buk i brzoza – podstawowe podobieństwa i różnice
Drewno bukowe jest jednym z najpopularniejszych rodzajów opału kominkowego. Polacy cenią je za spokojne i powolne spalanie. Sezonowany buk daje dużo ciepła, a to wszystko za sprawą wysokiej gęstości i twardości. Jest on uważany za jeden z rodzajów drewna o najwyższej wartości energetycznej. Buk pozostawia niewiele popiołu, zatem czyszczenie paleniska nie będzie zbyt uciążliwe. W trakcie jego spalania wydziela się bardzo delikatny zapach, który wprowadza przytulną atmosferę w całym domu.
Brzoza na pierwszy rzut oka może wydawać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Ten rodzaj drewna łatwo płonie nawet wtedy, gdy był sezonowany tylko przez kilka miesięcy. Brzoza daje równy i ładny płomień oraz wydziela mało substancji smolistych, jednak spala się dość szybko. Brzozowe drewno odznacza się średnią wartością opałową. Chociaż zapłacimy za nie mniej niż za drewno bukowe, to ze względu na szybsze spalanie, będziemy potrzebować znacznie więcej brzozy, by we wnętrzu utrzymywała się przyjemna temperatura.
Wartość opałowa buku wynosi około 2200 kWh/mp, podczas gdy parametr brzozy oscyluje wokół 1900 kWh/mp dla drewna o wilgotności 15-18%. Jeżeli zależy nam na tym, by ogrzewać dom za pomocą kominka przez całą zimę, to zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup drewna bukowego. Jeśli traktujemy domowe palenisko jedynie jako element dekoracyjny, to możemy zainwestować w brzozę, która jest tańsza i mniej efektywna, jednak daje bardzo ładny płomień.
Jakie gatunki drewna wykazują najwyższą wartość opałową?
Drewno o wysokiej kaloryczności prawie zawsze będzie najlepszym wyborem. Należy liczyć się z tym, że opał dobrej jakości kosztuje najwięcej, ale spala się dużo wolniej, przez co wystarczy na długi czas. Do palenia w kominku nadaje się wyłącznie drewno o wilgotności nieprzekraczającej 20%. Świeży opał generuje zdecydowanie więcej dymu i zanieczyszczeń, a do tego nie zapewnia odpowiedniej ilości ciepła. Chcesz kupić drewno o wysokiej kaloryczności? Zapoznaj się z orientacyjną wartością opałową dla wybranych gatunków:
- Grab – 2300 kWh/mp,
- Dąb, jesion i buk – 2200 kWh/mp,
- Akacja – 2100 kWh/mp,
- Brzoza i klon – 1900 kWh/mp,
- Sosna – 1700 kWh/mp,
- Olcha – 1600 kWh/mp,
- Topola i wierzba – 1400 kWh/mp.
Nieekonomiczne spalanie drewna zawsze będzie wiązało się z dużymi stratami. Lepiej prawidłowo palić suchą brzozą, niż sięgać po wilgotne drewno bukowe. Warto zapoznać się z zasadami prawidłowego palenia w kominku – być może dzięki takiej wiedzy uda nam się wyraźnie zaoszczędzić na drewnie.