Chcesz oszczędzić czas na podlewaniu? Zamontuj linię kroplującą w swoim ogrodzie

System kroplujący zamontowany na polu, zalety posiadania linii kroplującej
Linia kroplująca jako skuteczny sposób na szybsze i efektywne podlewanie ogrodu, fot. diyanadimitrova
ikona podziel się
Opublikowano: 02.05.2024 r., 16:45 | Autor: Katarzyna Barczyk
Posiadanie linii kroplującej w ogrodzie daje nam wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki temu systemowi nawadniania, nie musimy martwić się o regularne podlewanie roślin przy pomocy konewki lub węża ogrodowego.
Ogrodnicy - gdzie szukać?
Wybierz swoje miasto, wypełnij formularz i otrzymaj oferty od ogrodników za pośrednictwem Fixly.

Czym jest linia kroplująca?

Woda wypływająca z linii kroplującej ma bezpośredni kontakt z glebą. W ten sposób rośliny nie są zraszane, co chroni szczególnie wrażliwe gatunki przed rozwojem chorób grzybowych. Zobacz, jakie są sposoby podlewania ogrodu.

Linia kroplująca to nic innego, jak rura wykonana z polietylenu, która wyposażona jest w specjalne kroplowniki, zwane również emiterami. Najczęściej znajdują się 2-4 otwory, z których sączy się woda przeznaczona do podlewania roślin. Oczywiście emitery są rozmieszczone równomiernie, dzięki czemu również woda jest rozprowadzana z takim samym natężeniem na całym obszarze, na jakim została zamontowana linia kroplująca.

Decydując się na linie kroplujące możemy zetknąć się z jej dwoma rodzajami:

  • Liniami kroplującymi z kompensacją ciśnienia - różnią się tym, że są one wyposażone w silikonową membranę, dzięki której woda wypływa równomiernie bez względu na to, z jakim ciśnieniem jest ona wprowadzana do systemu nawadniającego.
  • Liniami kroplującymi bez kompensacji ciśnienia - tego typu linie kroplujące wyróżniające się tym, że podaż wody do gruntu jest uzależniona od ciśnienia, jakim jest zasilany cały system. Jednocześnie to ciśnienie zmniejsza się wraz z długością linii kroplującej. Taki spadek podaży wody jednak nie powinien być większy niż 25%.

Jak samodzielnie zamontować system kroplujący?

Zainteresowanie liniami kroplującymi jest coraz większe, dlatego właśnie chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób można samodzielnie zamontować taki system. Zanim jednak przejdziemy do właściwego montażu, pierwszym krokiem będzie zaplanowanie, w jakich dokładnie miejscach mają przebiegać przewody nawadniające.

Nie zawsze musimy w ten sposób nawadniać cały ogród, ale jedynie wybrane rośliny, które są szczególnie wrażliwe na suszę. Podczas projektowania systemu nawadniania, dobrym pomysłem z pewnością będzie zmierzenie długości linii kroplującej, jaką potrzebujemy. Nie bez znaczenia jest także ukształtowanie terenu, jak i również to, z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia.

Zasada wyboru systemu kroplującego jest bardzo prosty. Ponieważ w miejscach, w których mamy do czynienia z trudnymi warunkami, warto wybrać linie kroplujące z kompensacją ciśnienia. Natomiast na niedużych obszarach, które wyróżniają się równomiernym poziomem, wtedy z powodzeniem sprawdzą się linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia.

Pierwszym krokiem do sieci wodnej będzie podłączenie rur zasilających. To właśnie od nich są odprowadzane już docelowe linie kroplujące, które prowadzimy pod wybrane rośliny. Linie kroplujące z przewodami zasilającymi łączymy przy pomocy specjalnych złączek. Jednocześnie bardzo często właśnie w tym miejscu możemy zamontować zawory, które w razie potrzeby możemy otworzyć lub zamknąć. Dzięki temu nie będziemy musieli nawadniać wszystkich roślin jednocześnie, ale te, które w danej chwili tego będą potrzebować.

Linia kroplująca przebiegająca w ogrodzie, samodzielny montaż systemu kroplującego
Powody, dla których dobrze jest wybrać linie kroplujące do ogrodu, fot. wathana

Co warto wiedzieć na temat linii kroplujących?

Jeżeli zależy nam na tym, aby zamontowana przez nas linia kroplująca działała prawidłowo, a także bez żadnych usterek, warto wprowadzić w życie kilka wskazówek. Takim przykładem jest, chociażby to, aby do stabilizacji szczególnie dłuższych linii kroplujących wykorzystać specjalne szpilki. Ich rozmieszczenie należy zaplanować w odległościach co 0,5 metra.

Doprowadzając wodę bezpośrednio ze studni, dobrym pomysłem będzie wyposażenie systemu kroplującego w dodatkowe filtry. Oprócz tego, że będziemy mogli zadbać o to, aby linie kroplujące nie ulegały zapychaniu przez piasek. Ale także do wyboru mamy również filtry, dzięki którym filtrujemy wodę z nadmiaru jonów żelaza.

Układając linie kroplujące między roślinami, musimy zwrócić szczególną uwagę na położenie emiterów. Powinny one być koniecznie zwrócone na bok w kierunku roślin. Natomiast, jeżeli będą one skierowane do góry, to niestety zwiększymy prawdopodobieństwo ich zapchania różnymi zanieczyszczeniami. Natomiast, gdy będziemy chcieli jeszcze bardziej ułatwić sobie cały proces podlewania, wtedy warto zdecydować się na montaż systemu sterowania. Zobacz też, ile zapłacimy za nawadnianie kropelkowe.

Źródła:

  • https://www.podlane.pl/blog/jak-ukladac-linie-kroplujace/
  • https://budmech.pl/z-kompensacja-czy-bez-kilka-slow-o-liniach-kroplujacych/
  • https://watermil.pl/jak-dziala-linia-kroplujaca/
  • https://www.nawadnianie-ogrodow.pl/oferta/systemy-nawadniajace/linie-kroplujace
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto