Nieszczelne okna, drzwi, kiepskie ocieplenie - tak z naszych portfeli parują tysiące złotych rocznie
Ogrzewanie w Twoim domu pracuje na pełnych obrotach, a mimo tego czujesz, że we wnętrzach jest chłodno? Być może z Twojego mieszkania ucieka zbyt wiele ciepła! Czy wiesz, jak w łatwy sposób można zniwelować straty cieplne w budynku? Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i dowiedz się, jak za pomocą prostych trików zwiększyć temperaturę w domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile ciepła ucieka przez nieszczelne okna i drzwi?
Praktycznie każdy z nas wie, że nieszczelne okna oraz drzwi to jeden z głównych czynników wpływających na wychładzanie się wnętrz. Niestety, część Polaków wciąż bagatelizuje ten problem, co jest poważnym błędem. Czy zdajesz sobie sprawę, że to właśnie przez okna ucieka do 30% ciepła? W najgorszej sytuacji znajdują się właściciele starej, drewnianej stolarki okiennej.
Na szczęście istnieją proste sposoby na ograniczenie strat cieplnych w mieszkaniu. Jeżeli mamy w domu stare okna, każdego roku powinniśmy je uszczelniać jeszcze przed nadejściem sezonu grzewczego. Nie jest to ani trudne, ani kosztowne, a może przynieść zaskakująco dobre efekty. Posiadacze nowszych okien PCV powinni z kolei regularnie kontrolować ich stan techniczny. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na uszczelki – jeżeli ich kondycja budzi zastrzeżenia, należy zdecydować się na wymianę elementu. Nowsze modele warto przestawić z trybu letniego na zimowy – wystarczy znaleźć charakterystyczną śrubę na boku skrzydła i przykręcić ją w taki sposób, by rama bardziej przylegała do uszczelki.
Gumowe uszczelki przydadzą się także w przypadku starszych drzwi. Warto pokryć nimi wszelkie nieszczelności, przez które może uciekać ciepło. Pamiętajmy także o zamykaniu drzwi wewnętrznych – dzięki temu w wybranych pomieszczeniach będzie się utrzymywać wyższa temperatura.
Przyjrzyj się swoim grzejnikom!
O tym, czy w naszym domu jest ciepło, decyduje przede wszystkim sprawna instalacja grzewcza. Jeszcze przed nadejściem zimy warto sprawdzić, czy eksploatowany piec jest dokładnie wyczyszczony, a na naszych kaloryferach nie osiada pył i brud. Takie drobne zanieczyszczenia mogą się nawarstwiać, co po pewnym czasie będzie znacznie utrudniać przekazywanie ciepła.
Istnieją proste sposoby na oszczędzanie ciepła oraz kierowanie go dokładnie tam, gdzie chcemy. Wystarczy zainwestować w specjalne ekrany cieplne montowane za grzejnikami. Odbijają one ciepło do wnętrza mieszkania i sprawiają, że temperatura w naszym domu się podnosi, chociaż kaloryfery wciąż pracują z taką samą mocą.
Pamiętajmy o tym, że ciepło przenosi się na znajdujące się w pomieszczeniach sprzęty i w wielu przypadkach może być przez nie zatrzymywane. To bardzo ważne, by ustawiać meble w taki sposób, aby ciepłe powietrze mogło swobodnie cyrkulować. Minimalna odległość pomiędzy grzejnikiem a innymi obiektami powinna wynosić 15 centymetrów. Zwróćmy też uwagę na grzejnikowe maskownice – chociaż takie elementy skutecznie ukrywają kaloryfer, to właśnie przez nie w naszym domu robi się chłodniej.
Co jeszcze można zrobić, aby ograniczyć straty ciepła w domu?
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie w ograniczaniu strat ciepła mają dobre praktyki. Nie musimy inwestować pokaźnych kwot w modernizację elewacji, remont dachu, czy nową instalację grzewczą. Warto wziąć sobie do serca kilka przydatnych wskazówek:
- Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie przy wyłączonych grzejnikach.
- Sprawdź, czy wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych są prawidłowo zamontowane.
- Jeśli korzystałeś z piekarnika, po wyłączeniu urządzenia pozostaw otwarte drzwiczki, aby ciepło z jego wnętrza mogło zostać rozprowadzone po całym pomieszczeniu.
- W pogodne dni odsłaniaj rolety i zasłony – promienie słoneczne podniosą temperaturę w mieszkaniu.
Powyższe sposoby w większości przypadków nie wymagają od nas żadnych nakładów pieniężnych. To bardzo proste i skuteczne nawyki, dzięki którym z naszego mieszkania nie będzie uciekać tyle ciepła. Po uszczelnieniu okien, drzwi, systemu wentylacyjnego oraz przy prawidłowym korzystaniu z instalacji grzewczej, w domu zrobi się zdecydowanie cieplej!