Masz ogrzewanie podłogowe? To uważaj, co na nie kładziesz!
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu możemy cieszyć się komfortową temperaturą w całym domu. To bardzo wygodne, oszczędne i bezpieczne rozwiązanie, jednak podłogówka nie będzie współpracować z każdym materiałem – w niektórych przypadkach ciepło może słabo docierać do pomieszczenia. Czy wiesz, co najlepiej położyć na podłodze, która się nagrzewa?
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogrzewanie połogowe i panele – czy to dobry wybór?
Chociaż panele wciąż cieszą się dużym uznaniem wśród inwestorów, to takie rozwiązanie nie zawsze jest optymalne w przypadku podłogówki. Co prawda można się na nie zdecydować, ale a trakcie wyboru podłogi należy zachować wyjątkową ostrożność. Wiele produktów dostępnych w sklepach charakteryzuje się niskim przewodnictwem ciepła, a do tego może tracić swoje właściwości pod wpływem szybkich zmian temperatury.
Decydując się na zakup paneli, koniecznie sprawdźmy, czy producent zaleca ich montaż na ogrzewaniu podłogowym – tylko taki produkt będzie nadawał się do bezpiecznego użytku. Lepiej zdecydować się na panele z zatrzaskami – do połączenia ich krawędzi nie trzeba kleju, dlatego podłoga może zachowywać się naturalnie podczas zmiany temperatury. To normalne, że panele nieznacznie zmieniają swoją objętość w wyniku nagłego rozgrzania lub ochłodzenia.
Nigdy nie powinniśmy decydować się na losowe panele, tylko dlatego, że kosztują niewiele lub po prostu dobrze się prezentują. Jeżeli nasz wybór okaże się nietrafiony, to podłoga stworzy warstwę izolacyjną, przez co ogrzanie pomieszczeń okaże się bardzo trudne, a instalacja grzewcza nie będzie spełniać swojego zadania tak, jak powinna.
Czy warto położyć na instalacji podłogowej płytki ceramiczne?
Podłoga, która najlepiej współgra z tym rodzajem ogrzewania składa się z płytek ceramicznych albo kamieni. Niski opór cieplny tego materiału powoduje, że pomieszczenia nagrzewają się bardzo szybko. Płytki wyglądają estetycznie i są dobrym wyborem ze względu na kwestie praktyczne – podłoga łatwa w czyszczeniu jest szczególnie ceniona w kuchni, łazience oraz w przedpokoju. Niestety, kafelki mogą sprawiać wrażenie chłodu, a to niepożądany efekt na przykład w salonie, sypialni, czy pokoju dziecięcym. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie niewielkich, ozdobnych dywaników. Jeżeli płytki podłogowe w pewnych pomieszczeniach nie wchodzą w grę, możemy zdecydować się na inne, miększe pokrycie.
Wykładziny i duże dywany na podłogach to melodia przeszłości. Większość z nich już dawno została zastąpiona przez panele lub płytki ceramiczne, chociaż ten trend nie dotarł wszędzie. Wielu z nas wciąż chce stąpać po miękkiej i przytulnej podłodze na przykład w sypialni. Czy dywany i wykładziny współpracują z ogrzewaniem podłogowym? W większości przypadków nie. Jedyny wyjątek stanowią pokrycia z tworzyw sztucznych. Materiał musi być cienki i elastyczny – tylko przez taką wykładzinę będzie przenikało ciepło spod podłogi.
Drewniana deska lub parkiet a ogrzewanie podłogowe
Czy klasyczna, drewniana powierzchnia będzie współpracować z ogrzewaniem podłogowym? Niekoniecznie – drewno bardzo słabo przewodzi ciepło, a do tego może ulec uszkodzeniu na skutek wysokiej temperatury. Deski rozszerzają się, gdy robi się ciepło i kurczą się podczas wychładzania. Podłoga, która przez cały czas pracuje, może szybko stracić swoje właściwości. Na deskach pojawią się charakterystyczne szczeliny oraz odspojenia. Jeżeli bardzo zależy nam na położeniu drewnianych desek lub parkietu, to musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
- Producent drewnianych desek lub parkietu powinien zaznaczyć, że produkt może być łączony z ogrzewaniem podłogowym.
- Wybrane drewno charakteryzuje się niskim współczynnikiem skurczu – taką cechę przypisuje się głównie gatunkom egzotycznym albo rodzimemu klonowi i dębowi.
- Moc ogrzewania w mieszkaniu nie przekracza 60–80 W/m², a maksymalna temperatura wynosi 27 stopni Celsjusza.
- Podłogówka jest dodatkowym źródłem ogrzewania, które uruchamia się okazyjnie.
Nie ulega wątpliwości, że parkiet lub deska to jeden z wyborów, który nie najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Lepiej całkowicie unikać drewna, a jeśli już musimy się na nie zdecydować, upewnijmy się, że jego właściwości pozwolą na uzyskanie komfortowej temperatury w mieszkaniu.