Co z piecami gazowymi? Polacy nie są gotowi na całkowity zakaz
Zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi na całym świecie. Zagadnienia związane z metodami ogrzewania budynków stają się coraz częściej poruszane w kontekście konieczności walki ze zmianami klimatycznymi. Istotnym aspektem zielonej transformacji jest rezygnacja z tradycyjnych metod ogrzewania, opierających się na paliwach kopalnych. W wielu domach w Polsce główne źródło ciepła stanowią piece gazowe, których wymiana może wkrótce okazać się konieczna z uwagi na regulacje wprowadzane przez Unię Europejską. Jak będzie wyglądać przyszłość pieców gazowych po 2030 roku? Jakie zmiany zostaną wprowadzone i jak wpłyną na ogrzewanie budynków?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy piece gazowe są ekologiczne? Wpływ na środowisko naturalne
Kotły gazowe spalają gaz ziemny, co prowadzi do emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Choć emisja jest znacznie niższa niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania węglem, nadal negatywnie wpływa na środowisko naturalne.
Piece gazowe prowadzą do emisji gazów cieplarnianych. Podczas spalania gazu emitowany jest dwutlenek węgla. Metan, główny składnik gazu ziemnego, uwalniany podczas wydobycia i transportu paliwa, jest gazem cieplarnianym o znacznie większym stopniu szkodliwości, niż CO2. Spalanie gazu ziemnego powoduje zanieczyszczenia powietrza w formie pyłów zawieszonych, które przyczyniają się do powstawania smogu oraz kwaśnych opadów.
Samo wydobycie oraz transport gazu ziemnego wiążą się z nie tylko z wcześniej wspomnianą emisją metanu, lecz także, z uwagi na używane metody wydobycia, z degradacją środowiska, zużyciem ogromnych ilości wody oraz zanieczyszczeniem wód gruntowych.
Pierwsze zmiany – koniec dotacji na piece gazowe
Dotychczas w ramach programów wsparcia zielonej transformacji energetycznej możliwe było uzyskanie dotacji na piec gazowy. Miało to wspomóc wymianę starych, wysoce nieekologicznych „kopciuchów” na nowoczesne, ograniczające emisje szkodliwych substancji urządzenia, do których zaliczano także kotły gazowe.
Pierwszą, kluczową zmianą w regulacjach Unii Europejskiej jest zakaz udzielania wsparcia finansowego ze środków publicznych na zakup pieców zasilanych paliwami kopalnianymi – w tym również gazem ziemnym. Zmiana ta obowiązuje już od 2025 roku, a jedyny wyjątek będą stanowić tzw. instalacje hybrydowe, w których głównym źródłem ciepła są urządzenia ekologiczne, korzystające z odnawialnych źródeł energii – np. pompy ciepła lub instalacje fotowoltaiczne – a piece gazowe stanowią jedynie źródło pomocnicze, uruchamiane podczas okresów największego zapotrzebowania na ciepło.
Całkowity zakaz użytkowania pieców gazowych – od kiedy?
Już w 2028 roku w życie wejdzie kolejna regulacja Uni Europejskiej, według której zakazane zostanie montowanie pieców gazowych w nowych budynkach użyteczności publicznej, należących do państwa lub samorządów. Jest to zaledwie jedna z pierwszych zmian, które dążą do całkowitej zielonej transformacji, wycofania urządzeń na gaz ziemny z rynku grzewczego oraz budowalnego i wprowadzenia ekologicznego ogrzewania domów.
Rok 2030 będzie kluczowym okresem dla wszystkich nowych budynków – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Od 2030 będzie obowiązywał wymóg, by wszystkienowe budynki były całkowicie zeroemisyjne – ogrzewanie lub podgrzewanie wody ma nie emitować dwutlenku węgla. Instalacja ogrzewania opartego na paliwach kopalnych, również na gazie ziemnym, w budowanych budynkach nie będzie już możliwa, ale wciąż będzie mogła być użytkowana w starszych budynkach, które powstały przed 2030 rokiem.
Wszystkie powyższe zmiany prowadzą ku temu, by docelowo w 2040 piece na paliwa kopalne zostały całkowicie zakazane we wszystkich budynkach – prywatnych, publicznych, nowych oraz starych. Będzie wiązało się to z koniecznością modernizacji ogrzewania i wymianą na bardziej ekologiczne instalacje. Aby spełnić ten warunek w Polsce, może okazać się konieczne wsparcie finansowe ze strony państwa, gdyż wymiana ogrzewania oznacza koszty, na które nie każdy może sobie na to pozwolić.
Regulacje Uni Europejskiej są krokiem w kierunku ochrony środowiska, a jednak napotykają wiele przeszkód i wyzwań. Koszty inwestycji w nowoczesne systemy grzewcze są wysokie, co może stanowić barierę finansową dla wielu gospodarstw domowych. Kolejnym wydatkiem może okazać się przestarzała infrastruktura, która nie jest przygotowana do współpracy z nowoczesnymi systemami. Czy według unijnych regulacji właściciele domów powinni przygotować się również na przymusowe remonty?
Jakie są ekologiczne alternatywy dla pieców gazowych?
Nadchodzące zmiany i regulacje sprawiają, że właściciele budynków już teraz rozważają inwestycję w ekologiczne źródła ciepła, które nie zostaną zakazane w najbliższych latach.
Wśród alternatyw dla pieców gazowych dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, wykorzystujące energię z powietrza, wody lub gruntu. Ich praca nie generuje emisji dwutlenku węgla, dzięki czemu są w pełni ekologiczne, a mimo wysokich wydatków początkowych, ich eksploatacja może przynieść oszczędności. Systemy fotowoltaiczne połączone z magazynem ciepła również stanowią częsty, zeroemisyjny wybór.
Warto wiedzieć, że przy modernizacji systemu ogrzewania i zakupie ekologicznych instalacji możemy liczyć na wsparcie finansowe, np. w ramach rządowych programów Czyste Powietrze lub Mój Prąd.