Co warto zainstalować w łazience, aby oszczędzać wodę?
Woda to źródło, z którego możemy korzystać codziennie. Często używamy jej w ogromnych ilościach – sprzątamy, myjemy się, pijemy. W wielu mieszkaniach zużywanie wody nie zawsze wynika jednak z realnych potrzeb. Czasami zaniedbujemy pewne czynności, przez co ją marnujemy. Sprawdź, co warto zainstalować w łazience, aby oszczędzać wodę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak w prosty sposób oszczędzać wodę w łazience?
Dbanie o ekologię powinno być motywacją do oszczędzania wody. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wylewana woda czasami jest też wylewaniem… pieniędzy. Z roku na rok korzystamy z niej więcej i częściej. Ceny wody wzrastają, a rachunki coraz bardziej obciążają domowy budżet. Oszczędzanie wody wcale nie musi oznaczać rzadkich kąpieli czy rzadszego używania wody. Wystarczą świadome zachowania oraz instalacja nowoczesnych urządzeń, aby ograniczyć jej zużycie.
Prostym sposobem będzie montaż perlatorów, czyli specjalnych sitek z drobnymi oczkami. Montuje się je na końcu wylewki, aby napowietrzać strumień wody wypływającej z kranu. Wówczas na wypływającą wodę wywierane jest podciśnienie – powietrze zasysa się i miesza z wodą, ograniczając jej przepływ. Zainstalowanie takiego urządzenia nie zmniejsza wygody korzystania z baterii umywalkowej. Dzieje się wręcz odwrotnie! Dzięki podniesieniu ciśnienia w instalacji strumień wydaje się mocniejszy.
Zadaniem perlatorów jest zapewnienie możliwości zaoszczędzenia wody. Niewielkie urządzenie zmniejsza przepływ wody nawet do 3 l / min. Taki przepływ sprawdzi się w bateriach umywalkowych w łazience, ponieważ w kuchni potrzebne są modele z nieco większym przepływem. Kupując perlator, postaw na sprzęt wysokiej jakości, który można rozkładać na części i regularnie czyścić. Perlatory z metalowymi siatkami często ulegają korozji, więc lepszym wyborem mogą się okazać urządzenia z plastikowymi lub silikonowymi siatkami.
Jakie baterie do łazienki będą najlepsze?
Jeśli kąpiesz się w wannie, na pewno chcesz, aby możliwie szybko wypełniła się wodą o odpowiedniej temperaturze. Kupując baterię wannową, kieruj się zatem dużym przepływem wody. W nich montaż perlatorów się nie sprawdza, bo wanna będzie się długo napełniać, a nalana woda szybko wystygnie. Tak tylko zmarnujesz energię, która służyła do wcześniejszego ogrzania wody. Podczas zakupu baterii do wanny do wyboru będziesz mieć:
- baterię jednouchwytową
- baterię dwuuchwytową
Wybór uzależniony jest od naszych preferencji, jednak ma również kluczowy wpływ na oszczędzanie wody. W bateriach dwuuchwytowych mamy dwie głowice do regulowania wody zimnej i ciepłej. Za każdym razem regulować trzeba temperaturę w kranie, a więc musimy dodatkowo zużywać wodę. Baterie jednouchwytowe są wygodniejsze w użyciu. Wbudowany jest w nie mieszacz, dzięki któremu woda ciepła miesza się z zimną. Pozwala to szybko i łatwo wyregulować strumień, ale też temperaturę wody. Dzięki temu można znacznie oszczędzić jej zużycie.
Jeśli chcesz dodatkowo zmniejszyć zużycie wody, pomyśl nad montażem baterii termostatycznej. Poza główną bryłą i wylewką znajdują się w niej dwa pokrętła. Jedno służy regulowaniu temperatury, natomiast drugim jest zawór odcinający dopływ wody. Dzięki takiej baterii można zablokować wypływ wody o temperaturze wyższej albo niższej niż ta, która ustawiona jest w termostacie. Po osiągnięciu docelowej temperatury woda zacznie płynąć z wylewki. Pozwala to oszczędzić ją w dużym stopniu. Mimo że takie baterie są nieco droższe, mają znacznie dłuższą gwarancję. Świadczy to o ich dużej niezawodności.
Jak jeszcze można oszczędzić wodę?
Zamiast długiej kąpieli zawsze możesz wziąć krótki prysznic. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 30% wody. Ekonomiczny prysznic to taki, który trwa ok. 5 minut przy wodzie mającej temperaturę nie większą niż 38 st. C. Zmiana nawyków związanych z codzienną higieną może naprawdę mocno wpłynąć na rachunki. Jak jeszcze możesz oszczędzić wodę?
- Podczas mycia zębów i golenia zakręcaj wodę w kranie.
- Świadomie używaj pralki – im więcej rzeczy wypierzesz jednocześnie, tym mniej zużyjesz wody.
- Pierz ręcznie, jeśli potrzebujesz np. odświeżyć jakąś bluzkę czy pozbyć się plamy.
- Korzystaj z mniejszego strumienia wody – nie odkręcaj kurków na maksymalną wartość. W większości przypadków powinno wystarczyć pozostawienie strumienia w połowie skali.
- Jak najszybciej naprawiaj usterki, aby ograniczyć zużycie wody.
Źródła:
- https://www.leroymerlin.pl/porady/oszczedny-dom/oszczedzamy-wode-jakie-urzadzenia-wybrac.html
- https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-oszczedzac-wode/11412/
- https://www.brw.pl/blog/6-sposobow-na-oszczedzanie-wody-w-lazience/