Co zrobić, gdy dojdzie do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?

Ogień wydobywający się z komina, jak postępować w przypadku pożaru sadzy?
Postępowanie w przypadku pożaru przewodu kominowego, fot. photosampler
ikona podziel się
Opublikowano: 25.04.2024 r., 9:14 | Autor: Katarzyna Barczyk
Mimo obowiązku czyszczenia przewodu kominowego przynajmniej 4 razy w roku, jeżeli nieruchomość jest ogrzewana paliwem stałym, nadal dochodzi do licznych pożarów sadz. Warto zatem dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie już do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, a także, jak należy postępować, aby uchronić się przed pożarem.
Czyszczenie komina - gdzie szukać?
Wybierz swoje miasto i wypełnij krótki formularz, a otrzymasz oferty od kominiarzy z Twojej okolicy.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Niestety straż pożarna nadal musi interweniować do pożarów sadzy w przewodach kominowych. Dane statystyczne nie są optymistyczne, ponieważ mimo obowiązku czyszczenia przewodów kominowych w domach, które są ogrzewane paliwami stałymi, nadal dochodzi do licznych interwencji spowodowanych zapaleniem się sadzy.

Takie dane przedstawiła Fundacja 360!, która podsumowała ilość interwencji w 31 powiatach na terenie 5 województw mające miejsce w 2022 r. Okazało się, że w samym województwie śląskim, podkarpackim, łódzkim, mazowieckim oraz małopolskim, doszło aż do 1202 pożarów sadzy w kominie. To pokazuje, że w niektórych powiatach co czwarta interwencja straży pożarnej dotyczyła właśnie pożaru w przewodzie kominowym. Pod względem województw, najwięcej takich interwencji odnotowano na Podkarpaciu, ponieważ tam aż 18,8% wyjazdów straży pożarnej było spowodowanych zapalonymi sadzami. Zobacz, jak długo wypala się sadza w kominie.

Najczęstsze przyczyny pożaru sadzy w przewodzie kominowym

Aby zrozumieć, jak dochodzi do pożaru sadzy, należy wcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób ona powstaje. Jest to pozostałość, która wynika z niepełnego spalania się stałych materiałów. Sadza gromadzi się nie tylko w kotle, ale również w przewodzie kominowym. Najczęściej do niepełnego spalania dochodzi, gdy palimy w piecu mokrym drewnem, śmieciami, czy też przedmiotów wykonanych z gumy lub tworzywa sztucznego. Warto mieć na uwadze, że do nagromadzenia sadzy może dojść nawet gdy zdecydujemy się na spalanie mokrych trocin lub kolorowych gazet.

W sytuacji, gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy, możemy usłyszeć bardzo głośny szum pochodzący z przewodu kominowego. Wtedy również z komina wylatuje ciemny dum, a nawet widoczne są iskry.

Należy mieć świadomość tego, że pożar sadzy w kominie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, którego nie wolno lekceważyć. Podczas spalania sadzy wytwarza się bardzo wysoka temperatura, która przekracza 1000 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura może spowodować do uszkodzeń w przewodzie kominowym, a także rozprzestrzenienia się płomienia na pozostałe elementy budynku.

Jak postępować w przypadku pożaru sadzy?

Najgorszym rozwiązaniem, na jakie nadal decydują się właściciele domów, to pozwolenie na to, aby sadza w kominie się wypaliła. Pierwszą słuszną reakcją w przypadku, gdy tylko zauważymy pożar w przewodzie kominowym, jest zadzwonienie jak najszybciej po straż pożarną.

Jeżeli jest to tylko możliwe, to powinniśmy również jak najszybciej ugasić pożar, a także zamknąć dopływ powietrza do przewodu kominowego. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ponieważ powinniśmy zwracać szczególną uwagę na nasze bezpieczeństwo.

Zapalonej sadzy nigdy nie gasimy, wlewając wody do kotła. Taka czynność mogłaby doprowadzić do rozerwania komina, co ostatecznie skutkowałoby pożarem całego domu. Sposobem na ugaszenie sadzy, jest wsypanie do wlotu komina piasku, bądź soli kuchennej. Jeżeli jednak posiadamy gaśnicę proszkową, to należy użyć ją, kierując strumień proszku przez wyczystkę, która usytuowana jest w dolnej części komina.

Nie zawsze jesteśmy w stanie wykonać powyższe czynności, dlatego należy koniecznie zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych domowników. Ważne jest, aby jak najszybciej opuścić budynek i czekać na interwencję straży pożarnej, która z pewnością poradzi sobie z tym problemem, a także zabezpieczy dom przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Drzwiczki od kominka w sadzy, jak zapobiegać powstawaniu sadzy?
Jakie działania należy podjąć w przypadku pożaru sadzy, fot. Michal

Jak nie dopuszczać do pożaru sadzy?

Wiedząc już, w jaki sposób powinniśmy reagować, gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, warto również sprawdzić, jak nie dopuścić do takiego pożaru. Ważne jest to, aby dbać o prawidłowe funkcjonowanie kotła oraz przewodu kominowego nie tylko przed lub po sezonie grzewczym, ale przez cały rok.

Naszym obowiązkiem jest zadbanie o przegląd stanu technicznego komina przynajmniej raz na trzy lata. Ponadto powinniśmy czyścić przewód kominowy 4 razy w roku. Niestety bardzo często kominiarza zapraszamy tylko raz w roku, albo nawet rzadziej. Należy również pamiętać o tym, że kocioł na paliwa stałe nie służy do spalania śmieci. Właśnie wrzucanie różnych odpadów poza dedykowanym paliwem stałym doprowadza do powstawania pozostałości po spalaniu, czyli sadzy.

Istnieją również mechaniczne zabezpieczenia, które w przypadku zapalenia się sadzy, będą chronić budynek przed rozprzestrzenianiem się ognia. Takim elementem jest sito kominowe przybierające postać siatki z oczkami o wymiarach 3 x 3 mm. Należy mieć na uwadze, że paląca się sadza w przewodzie kominowym stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego domu, ale również sąsiednich budynków. Zobacz też, czym gasić urządzenia elektryczne.

Źródła:

  • https://mkzary.pl/abc-kominow/jak-czesto-nalezy-czyscic-komin/
  • https://www.gov.pl/web/kppsp-sierpc/pozar-sadzy-w-kominie
  • https://smoglab.pl/pozary-w-kominach-dane-nie-zostawiaja-zludzen/
  • https://www.whitepress.com/pl/management
  • https://www.glogow-mlp.pl/aktualnosci/97-marzec/1494-strazacy-radza-co-zrobic-gdy-w-kominie-zapali-sie-sadza
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto