Czy drewniane domy szkieletowe trzeszczą? Sprawdzamy popularne mity
Zastanawiasz się nad wybudowaniem szkieletowego domu z drewna? Zapewne chcesz się przekonać, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania. Jest również wiele obaw związanych z tego typu domami, chociażby takie, czy wydają one nieprzyjemne dźwięki, a dokładniej, czy trzeszczą. Jest to doskonała okazja do tego, aby rozwiać swoje wszystkie wątpliwości i podjąć tym samym świadomą decyzję.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szkieletowe domy drewniane - co to takiego?
Zanim przejdziemy do sprawdzenia, czy rzeczywiście szkieletowe domy drewniane trzeszczą, warto sprawdzić, czym w ogóle wyróżnia się tego typu konstrukcja. Przede wszystkim szkieletowe domy stanowią obecnie popularną alternatywę dla domów murowanych. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z drewnianym stelażem, który pełni rolę elementu nośnego.
Tego typu konstrukcja jest następnie wypełniana odpowiednią izolacją termiczną. Najczęściej jest to wełna mineralna wraz z dopasowaną folią paroprzepuszczalną. Następnie po wypełnieniu materiałem izolacyjnym przechodzi się do elewacji, która wcale nie musi być drewniana. Możemy z powodzeniem zdecydować się na tradycyjne tynki.
Dom szkieletowy drewniany - zalety
Wiedząc już, jak wygląda ogólna konstrukcja domu szkieletowego drewnianego, dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi zaletami takiego rozwiązania. Jest to również okazja do tego, aby porównać taki system budowania domów do tradycyjnych metod. Wtedy będziemy wiedzieli, jakie są różnice, ale także przekonamy się o tym, w jakiej sytuacji mówimy o tym, że jednak wybór domu szkieletowego będzie dla nas korzystniejszy.
Do najważniejszych zalet domów szkieletowych z drewna zaliczamy:
- Krótki czas budowy - zazwyczaj cały proces budowy domu szkieletowego zamyka się w kilku miesiącach. Dla porównania, na wybudowanie domu murowanego czekamy od roku do 2 lat, w zależności od tego, na to, w jakim terminie rozpoczniemy budowę.
- Możliwość budowy praktycznie o każdej porze roku - budowa domu szkieletowego nie jest ograniczona praktycznie żadnymi warunkami pogodowymi, dlatego decyzję o postawieniu takiego budynku możemy podjąć dosłownie w każdym momencie.
- Budowę budynku, który jest energooszczędny - domy murowane wymagają dodatkowej termoizolacji ściennej. Natomiast w przypadku domów szkieletowych, ta izolacja znajduje się już w konstrukcji budynku. To właśnie dzięki temu możemy mówić o energooszczędności domu, ponieważ ciepło z budynku nie ucieka na zewnątrz, a także nie ma mostków termicznych.
- Korzystniejszy mikroklimat w drewnianym budynku - zawsze konstrukcja drewniana powoduje, że mamy do czynienia z lepszym mikroklimatem, w porównaniu do murowanych domów. Jest to zatem lepsze rozwiązanie w przypadku osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie, czy też astmę.
- Możliwość rozbudowy domu szkieletowego - jeżeli obawiamy się, że decydując się na dom jednorodzinny w technologii szkieletowej, zamkniemy sobie drogę do rozbudowy, to z pewnością jesteśmy w błędzie. Okazuje się, że ich rozbudowa jest nawet zdecydowanie łatwiejsza w porównaniu do domów budowanych tradycyjną metodą.
Trzeszczący dom szkieletowy drewniany - mit czy prawda?
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście domu szkieletowego z drewna jest to, czy będziemy narażeni na różnego rodzaju trzaski. Szczególnie taka obawa dotyczy domów piętrowych, a także tego, jak będzie zachowywał się w codziennym funkcjonowaniu drewniany strop.
Warto zrozumieć, co może ewentualnie generować taki hałas. W przypadku, gdy płyty OSB na stropie będą znajdować się zbyt blisko siebie, rzeczywiście możemy spodziewać się nieprzyjemnego skrzypienia. Dzieje się tak, ponieważ drewno pod wpływem wilgoci zwiększa swoją objętość, a następnie wysychając, ponownie się kurczy. Problemu jednak pozbędziemy się, jeżeli zachowamy kilkumilimetrową dylatację pomiędzy płytami. To pozwoli na zachowanie odstępu na pracę drewna, a także wyeliminowanie przykrego hałasu.
Warto również zadbać o odpowiednią izolację akustyczną, dzięki której będziemy całkowicie pewni, że nie tylko pozbędziemy się skrzypienia, ale również wytłumimy hałas pomiędzy kondygnacjami. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą okazać się maty akustyczne, które się układa pod belki stropowe. Poleca się także ułożenie podwójnej płyty kartonowo-gipsowej, która doskonale wygłuszy pomieszczenia.
Czy dom szkieletowy z drewna jest zagrożony kornikami?
Poruszając się wśród mitów dotyczących domów szkieletowych z drewna, należy wspomnieć również o obawie przed inwazją korników. Bardzo wiele osób sceptycznie podchodzi do budowy tego typu domów, właśnie ze strachu, że w drewnianej konstrukcji pojawią się nie tylko korniki, ale także dojdzie do korozji biologicznej.
Okazuje się, że jest to kolejny mit, który warto obalić. Ponieważ drewno konstrukcyjne suszy się w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu dochodzi do wyeliminowania potencjalnych szkodników, jak i również pleśni, czy grzybów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed kornikami jest strugane drewno, które utrudnia ewentualne przedostanie się kornikom w jego strukturę. Zatem jak widzimy, domy szkieletowe drewniane są skonstruowane w taki sposób, aby były całkowicie bezpieczne i zachowywały swoją doskonałą kondycję przez długie lata.