Czy drewniany taras musi mieć spadek? Jaki kąt?
Budowa tarasu wiąże się z bardzo dużymi nadziejami związanymi z tym, że będziemy mogli z niego korzystać w naprawdę komfortowych warunkach. Jeżeli planujemy, aby taras był drewniany, warto wcześniej dowiedzieć się, czy konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadku, a także, jaki powinien on być.
Z tego artykułu dowiesz się:
Z jakiego drewna wykonać taras?
Decydując się na budowę drewnianego tarasu, na pewno w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wyborem konkretnego gatunku drewna. Możemy zdecydować się na gatunki krajowe, wśród których największą popularnością cieszy się drewno sosnowe lub świerkowe. Jednak jeżeli będzie nam zależeć na większej trwałości, to wtedy świetnym rozwiązaniem okaże się buk, modrzew, jesion, czy też dąb.
Zdecydowanie droższą propozycją są gatunki drewna egzotycznego. Można wybrać takie gatunki jak merbau, teak, lapacho, czy też cumaru. Wyróżniają się one większą zawartością żywic, olejów, a także garbników, przez co są one bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto mieć na uwadze również to, że takie gatunki drewna, są w stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat w doskonałej kondycji. Oczywiście w przypadku każdego gatunku drewna należy pamiętać o jego odpowiedniej impregnacji.
Jaki spadek zachować na drewnianym tarasie?
Jeżeli budujemy taras z drewnianych desek, to powinniśmy koniecznie pamiętać o zachowaniu minimalnego spadku, który wynosi 2%. Jednak nie jest to obowiązkowe, gdy zdecydujemy się na montaż desek na podłożu, które jest przesiąkliwe. Tylko wtedy zapewnimy odpowiednie odprowadzanie wody, dzięki czemu nie będzie ona zalegać na drewnianych deskach.
Wyznaczony spadek jest oczywiście minimalny. Należy wziąć pod uwagę, że 2% oznacza 2 cm spadku na każdy metr długości desek tarasowych. Oczywiście spadek może być nieco większy, jednak należy wziąć pod uwagę, to aby korzystanie z tarasu nadal było komfortowe. Zbyt duży spadek spowoduje, że ustawienie mebli ogrodowych będzie nie tylko niewygodne, ale może nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie, na przykład korzystając ze stołu obiadowego.
W jaki sposób zamontować drewniany taras?
Wiedząc już, jaki minimalny spadek powinniśmy zachować w przypadku drewnianego tarasu, warto również sprawdzić, od czego możemy zacząć budowę tarasu. Okazuje się, że nie jest to wcale takie skomplikowane, jednak najpierw trzeba wykonać dokładny projekt tarasu, do którego dopasujemy wymagane elementy.
Takim podstawowym elementem są legary konstrukcyjne, które montujemy do podłoża. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie legarów wykonanych z tego samego gatunku drewna, z którego będą wykonane deski. Rozstaw legarów jest uzależniony od grubości i szerokości drewnianych desek, jakie chcemy na nich zamontować. W przypadku desek o grubości 20 mm, a także szerokości od 10 do 14 cm, legary powinny być rozstawione co 35-40 cm. Mowa jest o odległości pomiędzy osiami legarów. W przypadku, gdy szerokość desek wynosi 140-145 mm, a ich grubość osiąga 24-28 mm, wtedy możemy zadbać o rozstaw legarów w odległości 45 cm. Należy również pamiętać o tym, że desek drewnianych nie montujemy na legarach wykonanych z kompozytu.
Montaż desek drewnianych do legarów
Gdy już mamy wykonaną konstrukcję z legarów pod taras, kolejnym krokiem jest montaż desek. W tym celu używamy wkręty do drewna. Takich wkrętów powinniśmy użyć przynajmniej 2 sztuki na każdy legar. Istotny jest również rozmiar wkrętów, które powinny przynajmniej być 2-krotnie dłuższe od grubości desek.
Nie bez znaczenia jest zachowanie również odpowiednich odległości między samymi deskami. Musimy pamiętać o tym, że nawet bardzo dobrze wysuszone drewno, nadal będzie narażone na naturalne procesy, jakie w nim zachodzą. Deski pęczniejąc i wysychając, nieustannie zmniejszają oraz powiększają swoją objętość. W związku z tym konieczne jest zachowanie odległości między deskami, które wynoszą ok. 5-10 mm. Z tego samego powodu, powinniśmy pamiętać o zachowaniu dylatacji o szerokości do 10 mm. Jest to przestrzeń pomiędzy deskami a ścianą budynku.
Jak zaimpregnować drewniany taras?
Zachowanie odpowiedniego spadku drewnianego tarasu, zapobiega powstawaniu zastojom wody na deskach. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z tarasem bez stałego zadaszenia. Pamiętajmy o tym, że zawsze może dojść do ulewnego deszczu lub zacinających opadów śniegu, przez co łatwo jest o wodę na tarasie.
Nie jest to jednak jedyne zabezpieczenie, które będzie chroniło drewniany taras przed działaniem wody. Konieczne jest również regularne impregnowanie wszystkich drewnianych elementów. Okazuje się, że jest to proces, który należy powtarzać nawet 1-2 razy w roku.
Rodzaj preparatu dostosowujemy do gatunku drewna, jaki został wybrany na taras. W przypadku krajowych gatunków warto sięgnąć po lakiery lub lakierobejce. Natomiast decydując się na gatunki egzotyczne, zdecydowanie lepiej sprawdzą się oleje. Ich cechą szczególną jest to, że wnikają one w strukturę drewna, dzięki czemu lepiej chronią je nie tylko od zewnątrz, ale również od środka.
Źródła:
- https://www.meblobranie.pl/porady/impregnacja-tarasu-drewnianego-jak-ja-wykonac/
- https://dlh.pl/blog/legary-pod-deski-tarasowe-jak-wybrac
- https://www.komplexmarket.pl/wiedza/tarasy-drewniane/montaz-desek-tarasowych-wskazowki,p379825264
- https://www.sadolin.pl/pl/pomysly-i-porady/inspiracje/drewno-na-taras-zewn%C4%99trzny-%E2%80%93-wyb%C3%B3r-i-impregnacja