Czy fotowoltaika działa, gdy nie ma prądu w sieci? Wyjaśniamy
Wiele osób uważa, że fotowoltaika może być jedynym skutecznym rozwiązaniem na częste awarie prądu. Jak wiadomo, do działania wykorzystuje wyłącznie promienie słoneczne. Jednak panele fotowoltaiczne wcale nie gwarantują działania, gdy w sieci nie będzie prądu. Dlaczego w przypadku awarii system może nie działać? W jaki sposób można tego uniknąć? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Fotowoltaika a brak prądu – co warto wiedzieć?
Niektórym posiadaczom fotowoltaiki wydaje się, że skoro system produkuje prąd ze słońca, a do sieci na bieżąco oddaje jedynie niezużytą część, to nie ma prawa pojawić się awarii w dostawie prądu z sieci – tym bardziej w dzień. Niestety, nawet właściciele fotowoltaiki skazani są na brak energii spowodowany awarią sieci energetycznej. Do głównych powodów niepoprawnego działania instalacji fotowoltaicznej zalicza się fakt, że większość instalacji to systemy on-grid. Takie systemy połączone są z siecią energetyczną za pomocą dwukierunkowego licznika. Jednak nie jest to wada, tylko specjalne zabezpieczenie, którego zadaniem jest ochrona systemu fotowoltaiki.
Panele fotowoltaiczne produkują prąd, gdy dotrą do nich promienie słoneczne. Przekazują go następnie do urządzeń domowych. Nadwyżki prądu trafiają do sieci energetycznej. Przy awarii instalacja odłącza się automatyczne. Jeśli działałaby dalej, ludzie pracujący przy naprawie sieci energetycznej mogliby zostać porażeni. Instalacja podczas awarii prądu wyłączy się, nawet gdy jest słoneczny dzień, kiedy to teoretycznie panele powinny produkować energię. Wszystko dzięki zamontowanemu w falowniku specjalnemu zabezpieczeniu wysypowemu. System zadziała, jeśli przestanie dopływać do niego prąd z sieci energetycznej. Zwiększy to oczywiście bezpieczeństwo osób, które usuwają usterkę. Niestety, odetnie też posiadaczy fotowoltaiki od prądu. Należy jednak pamiętać, że sytuacja dotyczy wspomnianych instalacji on-grid.
Jak stać się niezależnym od awarii prądu?
Są miejsca, gdzie nie da się podłączyć fotowoltaiki do sieci albo jest to trudne do zrobienia. Właśnie dlatego warto opracować taki system, który poradzi sobie z nadwyżką prądu i będzie niezależny od sieci energetycznej – jeśli nie w całości, to chociaż częściowo. Aktualnie najpopularniejsze są dwa rozwiązania.
- Fotowoltaika off-grid – system, który jest całkiem niezależny od sieci energetycznej. Układ fotowoltaiki jest zamknięty, a wyprodukowana energia w pierwszej kolejności trafia do urządzeń, które zużywają ją na bieżąco. Nadwyżka wysyłana jest z kolei do magazynów energii (akumulatorów). W ten sposób można zapewnić sobie ciągłość prądu i stać się niezależnym od awarii i przerw w jego dostawie.
- Fotowoltaika hybrydowa – połączenie obu rozwiązań, które pozwala wykorzystywać nie tylko sieć energetyczną, ale też magazyny energii. Dzięki takiemu systemowi można uniknąć braku prądu spowodowanego awarią sieci. Dlaczego? Najpierw energia jest na bieżąco zużywana. Następnie nadwyżki trafiają do magazynów energii, skąd wędrują do sieci energetycznej. Gdy dojdzie do awarii, instalacja wciąż będzie zasilać magazyny energii, jednak nie będzie wysyłać nadwyżek prądu do sieci energetycznej.
Co lepsze – instalacja off-grid czy hybrydowa?
Największym plusem fotowoltaiki off-grid jest całkowita niezależność od sieci energetycznej. Mając taką instalację, nie trzeba przejmować się podwyżkami cen prądu lub awariami. Należy jednak pamiętać, że cena magazynów energii wciąż jest dość wysoka. Wadą posiadania takiej fotowoltaiki może być też jej skomplikowane działanie, co zwiększa ryzyko pojawienia się awarii.
Jeśli chodzi o niezależność względem sieci energetycznej, warto zdecydować się również na fotowoltaikę hybrydową. Dzięki elastyczności systemu można pobierać energię z paneli, z systemu off-grid, a także on-grid. Wadą tego typu fotowoltaiki jest jednak dość skomplikowany system, a także większe ryzyko awarii – podobnie jak w przypadku fotowoltaiki off-grid. Cena również jest dość wysoka. Jeśli jednak zależy ci na stałym dostępie do prądu, musisz liczyć się z wyższymi kosztami zakupu fotowoltaiki.