Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?
Instalacja fotowoltaiczna to nowoczesny system pozyskiwania energii z odnawialnych, ekologicznych źródeł. Ze względu na nieznajomość faktów, narosło wokół niej wiele szkodliwych mitów, które budzą nieufność potencjalnych nabywców. Ze względu na rosnącą popularność tego rozwiązania, pojawiają się pytania o wpływ fotowoltaiki na zdrowie mieszkańców. Sprawdź popularne mity i poznaj fakty!
Z tego artykułu dowiesz się:
Mit 1 – szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne
Panele fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność, co przekłada się także na rosnącą liczbę plotek i mitów, które w długofalowym efekcie mogą okazać się bardzo szkodliwe. Jednym z najczęściej powtarzanych jest twierdzenie, że panele fotowoltaiczne wydzielają pole magnetyczne mające negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Zwolennicy takiej teorii sądzą, ze mieszkańcy domu, na którym zamontowano fotowoltaikę, mogą chorować, cierpieć na bóle głowy, mdłości i zaburzenia snu, a nawet wzroku.
Faktem jest, że panele rzeczywiście generują pole magnetyczne, lecz jest to tzw. promieniowanie niejonizujące. Oznacza to, że nie ma negatywnego wpływu na środowisko oraz komórki. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje nadmiernego hałasu elektromagnetycznego.
Zapoznając się ze szkodliwymi mitami na temat fotowoltaiki, warto zapoznać się z zasadami rozliczania fotowoltaiki w 2024 roku krok po kroku.
Mit 2 – toksyczne materiały użyte do produkcji
Przeciwnicy instalacji fotowoltaicznych uważają, że materiały stosowane podczas produkcji są toksyczne. W efekcie podczas standardowej eksploatacji miałoby dochodzić do zanieczyszczenia środowiska, które mogłoby mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi – łącznie z ryzykiem zatrucia, chorób i szeregu innych objawów, takich jak zawroty głowy czy nudności.
Nowoczesne panele fotowoltaiczne są najczęściej wykonywane z nietoksycznego krzemu. Niemniej jednak niezależnie od wybranego wariantu, wszystkie elementy wprowadzone na rynek sprzedażowy zostały starannie przebadane. Podczas prawidłowej eksploatacji i utylizacji nie ma możliwości wprowadzenia toksycznych substancji do środowiska.
Wiedząc, że fotowoltaika nie wykorzystuje toksycznych materiałów na etapie produkcji, można bez trudu zrozumieć, dlaczego stała się liderem w wykorzystaniu OZE w 2023 roku.
Mit 3 – negatywny wpływ na efekt cieplarniany
Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem, o którym mówi się coraz częściej i coraz głośniej. W efekcie rośnie nie tylko jego popularność, ale również liczba przeciwników. Wśród nich można usłyszeć głosy, że jest to opcja bardzo nieekologiczna. Głównie ze względu na emisję gazów cieplarnianych na etapie produkcji oraz utylizacji, co może przełożyć się na negatywny wpływ na efekt cieplarniany. Zwolennicy tej teorii uważają, że rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych przyczynia się do zmian klimatycznych.
W rzeczywistości fotowoltaika jest źródłem energii odnawialnej, co bezpośrednio przekłada się na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo ślad węglowy wygenerowany przez instalację fotowoltaiczną jest znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnych źródeł.
Mit 4 – fotowoltaika generuje duże ilości elektrośmieci
Przeciwnicy paneli fotowoltaicznych wysuwają argument dużych ilości elektrośmieci i trudności z prawidłową utylizacją poszczególnych elementów instalacji. Faktem jest jednak, że choć zużyte panele rzeczywiście muszą być przetwarzane i recyklingowane w odpowiedni sposób, wiele firm montażowych ma taką usługę w swojej ofercie. Dzięki temu można uniknąć ryzyka związanego z wprowadzeniem niepotrzebnych substancji do środowiska naturalnego.
Mit 5 – wysokie ryzyko pożaru
Osoby nie mające zaufania do nowoczesnych technologii oraz instalacji bazujących na odnawialnych źródła energii sądzą, że panele fotowoltaiczne gwałtownie zwiększają ryzyko pożaru, uderzenia piorunu oraz porażenia prądem.
Jest to ewidentny mit, nie mający żadnego pokrycia w rzeczywistości. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne zostały wyposażone w szereg zabezpieczeń, które minimalizują ryzyko wystąpienia tego rodzaju sytuacji. Kluczem jest również prawidłowo wykonany montaż – zarówno od strony technicznej, jak i wykorzystanych materiałów. Stosując wysokiej jakości izolację oraz okablowania i wybierając panele z pewnego źródła, nie ma powodów do niepokoju.
Po rozprawieniu się z mitami na temat fotowoltaiki, sprawdź czy montaż instalacji się opłaca.