Masz w domu kominek? Konsekwencje mogą być opłakane. I to szybciej niż myślisz!
Kominek w domu tworzy niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Dla wielu jest nierozerwalnie związany z długimi, zimowymi wieczorami i stanowi symbol przytulności. Jednak czy korzystanie z kominka może być niebezpieczne? Czy dym z kominka jest szkodliwy dla zdrowia? Jak korzystanie z kominka wpływa na stan środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwo domowników?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy palenie w kominku jest szkodliwe dla zdrowia?
Dym powstający podczas spalania drewna w kominku przedostaje się do pomieszczeń, obniżając jakość powietrza w domu i wpływając negatywnie na zdrowie mieszkańców. W składzie dymu z kominka znajduje się wiele szkodliwych substancji, które nie pozostają obojętne dla ludzkiego organizmu. Największym zagrożeniem są unoszące się w powietrzu drobne cząstki pyłu, dostające się do oczu oraz układu oddechowego. Innymi substancjami, które szkodą podczas regularnego narażania się na ich wpływ, są tlenki azotu oraz lotne związki organiczne. Na negatywny wpływ dymu kominkowego szczególnie narażone są osoby przewlekle chorujące, alergicy, dzieci oraz seniorzy.
Częste wdychanie dymu z kominka negatywnie wpływa zwłaszcza na układ oddechowy, powodując kaszel i duszności, a w dłuższej perspektywie, prowadząc do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zapalenia oskrzeli lub astmy. Niektóre ze składników dymu kominkowego mają działanie kancerogenne, co znacząco zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Obniżenie jakości wdychanego powietrza sprzyja także powstawaniu alergii oraz podrażnieniom oczu, prowadząc do suchości, pieczenia i dyskomfortu.
U domowników mogą pojawiać się problemy i choroby układu sercowo-naczyniowego. Regularne narażanie organizmu na kontakt z dymem kominkowym może przyczynić się do zawału serca czy zaburzenia rytmu serca. Ludzie, którzy nadmiernie i nieprawidłowo korzystają z kominka, mogą skarżyć się na ogólne osłabienie oraz objawy charakterystyczne dla zatrucia organizmu.
Palenie w kominku może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Ciepło oraz przytulna atmosfera i naturalny zapach drewna pomagają obniżyć poziom stresu.
Jak dbać o zdrowie przy kominku?
Kominek oraz przewody kominowe mogą gromadzić substancje szkodliwe dla zdrowia, dlatego ich regularne czyszczenie i konserwacja są kluczowe dla bezpieczeństwa. Istotną kwestią jest odpowiednio działająca wentylacja w budynku, umożliwiająca prawidłową wymianę powietrza. Przydatny może okazać się czujnik, który ostrzeże domowników, gdy zanieczyszczenie powietrza w domu osiągnie zbyt wysoki i niebezpieczny poziom.
Wybierając opał, należy zdecydować się na drewno kominkowe o wysokiej jakości, które podczas spalania emituje niewielkie ilości dymu oraz szkodliwych substancji. Warto wiedzieć, jakiego drewna kominkowego unikać, by nie zaszkodzić przewodom kominowym oraz domownikom.
Ekologia a palenie w kominku
Niewłaściwe palenie w kominku niesie negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego oraz jakości powietrza. Szkodliwe substancje oraz pyły przyczyniają się do powstania smogu, co jest szczególnie widoczne oraz odczuwalne podczas sezonu grzewczego.
Możliwe jest jednak zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Aby to uczynić, należy wybierać opał wysokiej jakości. Drewno kominkowe musi być sezonowane i odpowiednio suche oraz pochodzić z drzew liściastych – drewno drzew iglastych zawiera żywice, przyczyniającą się do powstawania osadów i znacznej ilości dymu.
Kolejnym istotnym aspektem kominka na drewno, związanym z ekologią, jest sposób i źródło pozyskiwania opału. Drewno jest zasobem odnawialnym, jednak nadmierna wycinka drzew może prowadzić do zaburzenia ekosystemu. Warto zwracać uwagę, skąd pochodzi kupowany przez nas opał, by wspierać lasy państwowe, funkcjonujące w sposób zgodny ze zrównoważonym rozwojem.
Ekologiczne alternatywy dla tradycyjnego kominka
Dla tych, którzy nie chcą rezygnować z przytulnego ognia, bijącego od kominka, ale jednocześnie zależy im na stanie środowiska oraz zdrowiu domowników, rozwiązaniem są bardziej zrównoważone alternatywy. Na rynku dostępne są kominki elektryczne – będące jedną z najbardziej ekologicznych opcji – bądź kominki gazowe, które, w odróżnieniu od tradycyjnych, nie przyczyniają się do emisji szkodliwych substancji.
Kolejnym ekologicznym zamiennikiem jest kominek na pellet. Pellet powstaje z opadów, pozyskiwanym z przemysłu drzewnego i uznawany jest za opał zeroemisyjny.
Kominek z płaszczem wodnym również stanowi bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie niż tradycyjne kominki. Płaszcz wodny ochładza dym, dzięki czemu zmniejsza ilość szkodliwych substancji i pyłów przedostających się do środowiska. Taki rodzaj kominka pozwala na zużycie mniejszej ilości opału.
Kominek a ryzyko pożaru
Statystyki wyraźnie wskazują, że w niektórych powiatach w Polsce podczas sezonu grzewczego straż pożarna wzywana jest codziennie. Nieodpowiedzialne użytkowanie kominka może stać się bezpośrednią przyczyną pożaru.
Ryzyko wzniecenia pożaru znacznie wzrasta podczas użytkowania nieprawidłowo zainstalowanych kominków bądź takich, które nie są regularnie czyszczone, a w ich wnętrzu – oraz w przewodach kominowych – zgromadzone są znaczne ilości łatwopalnych i szkodliwych osadów. Komin, przewody i instalacje powinny być czyste oraz regularnie przeglądane przez fachowców. Nadmierne uszczelnianie przewodów wentylacyjnych oraz okien, zaburzające prawidłową wentylację, również niesie ryzyko wzniecenia pożaru.
Aby zapewnić bezpieczeństwo, wszelkie meble oraz tkaniny powinny być ustawione w odpowiedniej odległości. Dzieci lub osoby starsze nie powinny mieć bezpośredniego dostępu do ognia, a co najważniejsze – ogień w kominku należy ugasić przed opuszczeniem domu.
Kominek może być wspaniałym i bezpiecznym źródłem ciepła, ale wymaga prawidłowego i odpowiedzialnego użytkowania oraz dbania o zdrowie domowników.