Czy montaż klimatyzacji w bloku trzeba zgłaszać?
Nadchodzą upalne dni, w związku z czym coraz więcej osób rozważa montaż klimatyzacji. Zanim się za to zabierzesz, wypadałoby zastanowić się, czy na montaż nie potrzebujemy np. specjalnego pozwolenia. Sprawdź, jak wygląda montaż klimatyzacji w mieszkaniu względem prawa i dowiedz się, czy musisz mieć również pozwolenie… sąsiadów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Klimatyzacja w mieszkaniu – co na to prawo?
Zgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., które dotyczy warunków technicznych budynków oraz ich usytuowania, ważnym elementem jest zapewnienie w budynkach i pomieszczeniach odpowiedniej klimatyzacji lub wentylacji, która będzie dostosowana do ich przeznaczenia. Zaleca się montaż klimatyzacji w miejscach, gdzie ze względów np. zdrowotnych lub użytkowych niezbędne jest zachowanie odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego. Parametry muszą spełniać wymogi, które są określone w przepisach oraz Polskiej Normie dotyczącej parametrów obliczeniowych powietrza wewnętrznego.
Chcesz zapewnić efektywne działanie klimatyzacji? Musisz wyposażyć instalację w urządzenie, które będzie automatycznie regulować temperaturę w danym pomieszczeniu. W instalacji wyrzutnie powietrza zabezpieczone powinny być przede wszystkim przed m.in. działaniem wiatru i opadami deszczu. Lokalizacja musi zostać doskonale zaplanowana, aby wywiewane powietrze nie stwarzało zagrożenia dla zdrowia użytkowników budynku lub osób znajdujących się w jego pobliżu. Lokalizacja nie może też szkodzić samemu obiektowi.
O czym warto pamiętać, montując klimatyzację w bloku?
Przy montażu klimatyzacji należy stosować się zasad i warunków opisanych w § 152 wymienionego rozporządzenia. O czym dokładnie warto pamiętać?
- Czerpnia znajdująca się na poziomie terenu lub ścianie dwóch najniższych kondygnacji budynku musi być oddalona minimum o 8 m w rzucie poziomym od parkingów (ponad 20 miejsc parkingowych), miejsc gromadzenia opadów stałych lub ulic.
- Dolna krawędź otworu wlotowego czerpni musi zostać oddalona od poziomu terenu o co najmniej 2 m.
- Wywiewane powietrze nie może zawierać zanieczyszczeń czy uciążliwych zapachów.
- Przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami musi znajdować się co najmniej w odległości 8-10 m.
- Okna w ścianie muszą być oddalone poziomo od wyrzutni o minimum 3 m. Poniżej lub powyżej wyrzutni muszą być to co najmniej 2 m.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami montaż klimatyzacji w bloku wymaga uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej albo zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Wykracza to bowiem poza zakres uprawnień właściciela mieszkania.
Spółdzielnie a montaż klimatyzacji – co jeśli nie będzie zgody?
Jeśli urządzenie nie będzie uszkadzać elewacji budynku, zwykle powinniśmy otrzymać zgodę na montaż klimatyzacji. Gdy nie będziemy przekraczać dopuszczalnego poziomu hałasu, klimatyzator będzie mógł stanąć na balkonie. Jeśli to spółdzielnia mieszkaniowa uchwaliła przepisy dotyczące klimatyzacji, warto sprawdzić informacje dotyczące m.in. odprowadzania wody. Należy zadbać o to, aby skropliny nie zalewały sąsiadów poniżej oraz nie brudziły elewacji budynku. Każdy obiekt mieszkalny może mieć własne wymagania i regulacje dotyczące montażu klimatyzacji. Ważne, żeby przestrzegać przepisów i zawsze konsultować się ze spółdzielnią mieszkaniową, aby uniknąć problemów związanych z klimatyzacją.
Jeśli nie otrzymasz zgody na montaż klimatyzacji, porozmawiaj otwarcie z zarządem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Możesz przedstawić dodatkowe argumenty lub ponownie na spokojnie przedyskutować sprawę z zarządem. Jeśli to nie pomoże, skorzystaj z odwołania zgodnie z przepisami Prawa spółdzielczego (art. 32) i statutem spółdzielni.
Czy sąsiedzi muszą się zgodzić na montaż klimatyzacji?
Ubiegając się o zgodę na montaż klimatyzacji, właściciel może zostać poproszony o przedstawienie pisemnych zgód sąsiadów z uwagi na niedogodności, jakie może generować instalacja. Chodzi głównie o hałas, który potrafi skutecznie uprzykrzać życie innym mieszkańcom budynku – zwłaszcza latem, gdy ludzie mają otwarte okna.
Aby uniknąć konfliktów i sporów z sąsiadami, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa może zażądać pisemnych zgód od sąsiadów. W ten sposób zyskają fizyczne potwierdzenie, że mieszańcy rzeczywiście godzą się na instalację klimatyzacji danego lokatora.
Źródła:
- https://ik.pl/baza-wiedzy/porady/pozwolenie-na-montaz-klimatyzacji-w-mieszkaniu-czy-jest-potrzebne
- https://globenergia.pl/klimatyzacja-z-funkcja-grzania-czy-trzeba-ja-zglaszac-do-ceeb/