Czy można mieć kominek w mieszkaniu w bloku?
Kominek to marzenie wielu ludzi. Takie urządzenie kojarzy się z ciepłem, przytulnymi wieczorami w zimowe dni i trzaskającym ogniem. Rozwiązanie sprawdza się w domach jednorodzinnych. Czy jest jednak szansa na to, aby kominek mieć w mieszkaniu w bloku? Jakie warunki trzeba spełniać? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kominek w bloku a przepisy – co trzeba wiedzieć?
Kominek w bloku jest możliwy, jednak nie zawsze będzie można go zamontować. Wiele zależy od czynników, takich jak rodzaj kominka, wysokość budynku i zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli chcesz zainstalować klasyczny kominek opalany drewnem w mieszkaniu w bloku, czeka cię zdecydowanie najwięcej wyzwań. Zanim jednak zaczniesz rozglądać się za kominkiem, koniecznie zapoznaj się z lokalnymi przepisami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że będziesz mógł swobodnie korzystać z kominka.
Kwestia montażu kominku w bloku uregulowana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. W rozdziale 4. tego aktu przeczytać można, że tradycyjne kominki w bloku mieszkalnym są dozwolone, jednak budynek musi być niski. Co należy przez to rozumieć? Niski budynek wielorodzinny powinien mieć wysokość do maksymalnie 4 kondygnacji nadziemnych. Jeśli twoje mieszkanie znajduje się w takim bloku, największa przeszkoda… pokonana! Teraz musisz sprawdzić, czy salon, w którym ma stać kominek, spełnia wszystkie warunki. Kominek zainstalować można wyłącznie w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu:
- Pomieszczenie nie może mieć mniej niż 30 m3.
- Jeśli powietrze konieczne do spalania pobierane jest z pomieszczenia, nie można stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej.
- Przewody kominowe powinny spełniać wiele wymagań, które dotyczą m.in. wysokości, przekroju, konstrukcji i liczby podłączonych urządzeń.
- Pomieszczenie powinno zapewniać dopływ powietrza do paleniska w wymaganej ilości – w zależności od tego, czy obudowa kominka jest otwarta, czy zamknięta.
Konieczne będzie też uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej, z czym nie zawsze bywa kolorowo. Często właśnie na tym etapie kończą się plany montażu kominka w bloku. Jego budowa wiąże się bowiem z ingerencją we wspólne części budynku. Trzeba więc wystąpić o zgodę do sąsiadów. Montaż kominka w domu może zależeć od relacji z nimi.
Kominek do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Mimo że nie zawsze możemy mieć tradycyjny kominek w bloku, wcale nie trzeba porzucać marzeń związanych z posiadaniem paleniska. Wśród alternatywnych rozwiązań wyróżniają się:
- Biokominek – wykorzystuje biopaliwo zamiast drewna. Jego użycie nie wiąże się więc ani z rozsypującym się popiołem, ani brzydkim zapachem. Urządzenie można kupić zarówno wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy. Biokominek ma jednak głównie walory ozdobne i z jego pomocą nie ogrzejesz mieszkania. Trzeba również podkreślić, że paliwo do takiego kominka nie jest najtańsze.
- Kominek gazowy – nie musi być wyłącznie dekoracją pomieszczenia. Możesz zastosować w nim system rozprowadzający ciepło po mieszkaniu. Istnieje możliwość wykorzystywania paliwa z butli, jeśli nie masz dostępu do instalacji gazowej.
- Kominek elektryczny – może być zasilany energią elektryczną, dzięki czemu z jego pomocą będzie można ogrzewać cale mieszkanie. Jednocześnie trzeba też będzie pogodzić się z wysokimi rachunkami za prąd.
Co zrobić krok po kroku, żeby mieć kominek w bloku?
Jak widzisz, posiadanie kominka w bloku nie jest czymś niemożliwym. Należy jednak dopilnować kolejnych kroków i spełnić poszczególne warunki.
- Wybierz rodzaj kominka. Powinien być możliwie łatwy w instalacji oraz bezpieczny w użytkowaniu. Najlepiej sprawdzają się kominki elektryczne oraz biokominki.
- Uzyskaj pisemną zgodę na posiadanie kominka od wspólnoty mieszkaniowej lub administracji spółdzielni.
- Wybierz model kominka dopasowany do pomieszczenia zarówno kształtem, jak i stylem. Pamiętaj również o jego cenie. Kominek gazowy może być tańszy w zakupie, jednak generować może wyższe rachunki za prąd.
- Zdecyduj się na odpowiednią lokalizację kominka. Postaraj się zachować bezpieczną odległość od mebli. Kominek elektryczny i biokominek na szczęście można łatwo przesuwać.
- Zorganizuj montaż. Jeśli chcesz mieć kominek elektryczny, powinieneś ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz pamiętać o prawidłowym jego podłączeniu do źródła zasilania. W przypadku biokominka ustaw go bezpiecznie i nie zapominaj o odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.
Jeśli nie masz wiedzy technicznej, koniecznie zatrudnij do pomocy specjalistę od kominków. Nie dość, że pomoże w wyborze kominka, to w dodatku udzieli cennych informacji technicznych, takich jak bezpieczeństwo lub renowacja. W opracowaniu planu instalacji, który będzie zgodny z przepisami budowlanymi, pomoże architekt. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że kominek zostanie dobrze dopasowany do pomieszczenia. Pamiętaj, że montaż kominka może wpłynąć na strukturę budynku. Czasami wymagać może np. zmiany w instalacji elektrycznej. Dlatego dobrym pomysłem będzie konsultacja z inżynierem budowlanym i ekspertem ds. bezpieczeństwa pożarowego.