Czy można samodzielnie wyczyścić elewację? Jak to zrobić?

Mężczyzna myjący elewację, popularne rodzaje elwacji
Metody skutecznego mycia elewacji domu jednorodzinnego, fot. ronstik
ikona podziel się
Opublikowano: 21.04.2024 r., 13:13 | Autor: Katarzyna Barczyk
Już po kilku latach mieszkania w nowym domu możemy zauważyć, że pewne rzeczy wymagają naprawy lub przynajmniej odświeżenia. Tak może być w przypadku elewacji, która z powodu różnych czynników ulega zabrudzeniom. Warto w związku z tym dowiedzieć się, czy jej samodzielne czyszczenie jest możliwe, a także, jakie sposoby okażą się pod tym względem najefektywniejsze.

Jakie są rodzaje elewacji?

Metoda czyszczenia oraz konserwacji elewacji budynku mieszkalnego, będzie uzależniona w dużej mierze od tego, z jakim rodzajem elewacji mamy do czynienia. Do wyboru mamy 3 najpopularniejsze typy wykończenia elewacji, które różnią się pod względem materiału, jaki został do tego celu wykorzystany.

Pod tym względem wymienić możemy:

 • Elewację pomalowaną farbą - jest to najłatwiejszy sposób na dekoracyjne wykończenie elewacji. W tym celu wykorzystuje się farby, które są odporne na czynniki zewnętrzne. Należy mieć na uwadze, że niektóre z nich nie wykazują się zbyt dużą odpornością na szorowanie.
 • Elewację wykończoną tynkiem - jest to kolejna propozycja, w której wyróżnia się m.in. tynki cementowe, wapienne, czy nawet akrylowe. W odróżnieniu od farb tynki pozwalają na uzyskanie ciekawych faktur na powierzchni ścian.
 • Elewację z okładziną - najbardziej dekoracyjne elewacje uzyskamy właśnie dzięki okładzinom. Wśród tego typu okładzin wymienia się najczęściej klinkier, kamień naturalny, deski elewacyjne, czy też deski kompozytowe. Zobacz, w jaki sposób wykonać elewację z klinkieru.

W jaki sposób myć elewację?

Jeżeli nasza elewacja jest po prostu zabrudzona od błota, kurzu, pyłków oraz innych zanieczyszczeń, wtedy oczywiście najlepiej jest ją zmyć samą wodą. Jednak szorowanie jej przy pomocy mopa lub szmatki zajęłoby mnóstwo czasu. Dlatego szczególnie w tym przypadku poleca się mycie elewacji myjką ciśnieniową. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach, mycie elewacji pod ciśnieniem może przynieść więcej szkód, dlatego nie należy tego robić w sytuacji, kiedy tynki lub farby zewnętrzne są spękane lub w jakikolwiek sposób uszkodzone.

Innym sposobem jest wykorzystanie chemicznych detergentów przeznaczonych do mycia elewacji. Tutaj jednak należy również uważać, aby dopasować konkretny rodzaj środka do czyszczenia do rodzaju elewacji. Dzięki temu nie uszkodzimy jej struktury, a także nie doprowadzimy do ewentualnych przebarwień. Oprócz tego wykorzystując odpowiednie środki do czyszczenia elewacji, będziemy mogli pozbyć się grzybów oraz pleśni.

Środki do czyszczenia elewacji

Już wiemy, że do wyboru mamy również różnego rodzaju środki do mycia elewacji. Warto się im przyjrzeć nieco lepiej, dzięki czemu jeszcze precyzyjniej dopasujemy konkretne preparaty do naszej elewacji. Oczywiście wśród produktów znajdziemy także propozycje uniwersalnych środków. Można się na nie zdecydować, gdy rzeczywiście nie będziemy mieli do czynienia ze zbyt uporczywymi zabrudzeniami.

Natomiast jeżeli będzie nam zależało na pozbyciu się uciążliwych zabrudzeń lub zależy nam na jak najlepszej ochronie naszej elewacji, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dedykowanych preparatów.

Wśród proponowanych preparatów do mycia elewacji znajdziemy m.in.:

 • Preparaty przeznaczone do czyszczenia naturalnego kamienia, elewacji z betonu lub granitu
 • Preparaty przeznaczone do czyszczenia elewacji z wykwitów, pleśni oraz grzybów
 • Preparaty przeznaczone do czyszczenia elewacji z zanieczyszczeń smolistych, takich jak sadza
 • Preparaty przeznaczone do czyszczenia uporczywych oraz wieloletnich zabrudzeń na elewacji

Najczęściej tego typu środki do czyszczenia są dostępne w postaci koncentratu. Warto zapoznać się z dokładnym sposobem aplikowania preparatów, który został wskazany przez producenta, ponieważ niektóre środki przeznaczone są wyłącznie do mycia ręcznego, a inne mogą być przeznaczone do mycia ciśnieniowego.

Zastosowanie środków myjących jest zazwyczaj bardzo proste. Ponieważ wystarczy nanieść je je zabrudzoną elewację, a następnie odczekać kilka minut. Zazwyczaj mają one pianową konsystencję, dzięki czemu ułatwia nam to organizację pracy, w których miejscach już nałożyliśmy preparat, a które wymagają jeszcze jego aplikacji. Następnie zmywamy preparat z elewacji ręcznie lub myjąc ściany pod ciśnieniem.

Czyszczenie elewacji myjką wysokociśnieniową, jakie preparaty są najlepsze do mycia ścian zewnętrznych
Preparaty przeznaczone do mycia ścian zewnętrznych, fot. Aleksei

W jakim celu impregnować elewację?

Po dokładnym wyczyszczeniu elewacji dobrze jest zadbać również o jej zabezpieczenie przed późniejszymi zabrudzeniami. W tym celu warto rozważyć zastosowanie odpowiednich impregnatów do ścian zewnętrznych. Do tej grupy środków chemicznych zaliczają się preparaty chroniące nie tylko przed zabrudzeniami wynikającymi z niesprzyjających warunków atmosferycznych, ale również przed grzybami, pleśniami oraz porostami.

Wśród impregnatów do elewacji wymienia się również konkretne produkty, które zapewniają szczególną ochronę przed określonymi czynnikami. Do nich zaliczymy na przykład impregnat wodoodporny, którego głównym zadaniem jest ochrona elewacji przed wilgocią oraz wodą. Ciekawą propozycją są impregnaty antygraffiti, dzięki którym chronimy ściany zewnętrzne przed dewastowaniem w formie niepożądanych malunków. Zobacz też, ile kosztuje wykonanie elewacji.

Źródła:

 • https://www.castorama.pl/top-3-sposoby-na-czyszczenie-elewacji-ins-1114266.html#paragraf-2
 • https://dekorlux.pl/elewacja-domu-szystko-co-musisz-wiedziec/
 • https://chemi.pl/pl/c/Impregnaty-do-elewacji/221
 • https://www.pro-chem.pl/pl/mycie-obiektow/preparat-do-mycia-elewacji-bruku-i-kamienia
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto