Wydajna i wygodna metoda ogrzewania. Możesz ją mieć też w bloku!
Ogrzewanie podłogowe jest systemem, który kojarzy nam się głównie z domami jednorodzinnymi. Czy takie rozwiązanie znajduje zastosowanie także w blokach? Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc zainstalować podłogówkę we własnym mieszkaniu? Zobacz, co powinni zrobić mieszkańcy bloków, którzy marzą o podgrzewanej podłodze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Montaż podłogówki w bloku – kiedy jest dozwolony?
Jesteś mieszkańcem bloku i myślisz o zastąpieniu grzejników wygodnym ogrzewaniem podłogowym? Montaż takiej instalacji jest możliwy, ale w tym przypadku inwestor może napotkać na zdecydowanie więcej problemów niż właściciel domu jednorodzinnego. Zanim dostaniemy zgodę na instalację podłogówki w mieszkaniu, będziemy musieli pokonać kilka ograniczeń regulacyjnych i strukturalnych.
Pierwszym poważnym wyzwaniem będzie uzyskanie zgody od wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości. Instalacja centralnego ogrzewania jest uważana za część wspólną budynku, dlatego jakakolwiek ingerencja w jej elementy wymaga specjalnego pozwolenia. W większości przypadków nie powinno być z tym problemu – o ile mieszkańcy korzystają z indywidualnych ciepłomierzy. Jeśli zarządca uzna, że ogrzewanie podłogowe może stanowić za duże obciążenie, konieczna będzie ocena stanu technicznego budynku oraz nośności stropów. Podłogówka wymaga przestrzeni na rury oraz warstwę izolacyjną, a to często skutkuje koniecznością podniesienia poziomu podłóg.
Przed przystąpieniem do prac montażowych należy szczegółowo rozplanować rozmieszczenie rur oraz zwrócić uwagę na izolację termiczną. Dzięki temu inwestor uniknie niepotrzebnych strat ciepła. Właściciel mieszkania musi rozważyć, czy w danym przypadku ogrzewanie podłogowe rzeczywiście będzie miało sens. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w budynkach ze szczelnymi oknami i dobrą izolacją. W wysokich wnętrzach starych kamienic lub nieocieplonych blokach trudno będzie uzyskać oczekiwany efekt ciepłej podłogi.
Jaki rodzaj ogrzewania podłogowego bardziej nadaje się do mieszkania?
Inwestor, który zdecyduje się na montaż ogrzewania podłogowego, może wybierać pomiędzy kilkoma dostępnymi opcjami. Wśród typów podłogówki wyróżniamy:
- ogrzewanie podłogowe elektryczne,
- ogrzewanie podłogowe wodne w zabudowie mokrej,
- ogrzewanie podłogowe wodne w zabudowie suchej.
Montaż ogrzewania podłogowego wodnego jest czasochłonny i dość skomplikowany. Mieszkańcy bloków rzadko wybierają tę technologię, ponieważ starsze budynki nie są dostosowane do prawidłowego działania takiej instalacji. Nieco inaczej jest z nowymi apartamentowcami, gdzie wodna podłogówka jest powszechnie wykorzystywana. Inwestorzy unikają jednak instalacji ogrzewania podłogowego wodnego w zabudowie mokrej, ponieważ rury zalane warstwą jastrychu mogą okazać się zbyt ciężkie. W mieszkaniu najlepiej położyć rury na specjalnych płytach z rowkami.
Instalacja ogrzewania podłogowego elektrycznego jest szybsza i łatwiejsza, a zarazem dość kosztowna. Na szczęście w tym przypadku nie trzeba się przejmować nośnością stropu – maty lub folie grzewcze wystarczy przykryć cienką warstwą betonu. Podłogówka elektryczna cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością niż jej wodny odpowiednik, ponieważ koszty eksploatacji takiego systemu mogą być bardzo wysokie.
Gdzie najlepiej położyć ogrzewanie podłogowe?
Jeżeli inwestor uzyska niezbędne zgody i udowodni, że ogrzewanie podłogowe nie będzie stanowić zagrożenia dla konstrukcji budynku, to musi jeszcze ustalić, w jakich miejscach warto zainstalować podłogówkę. Ogrzewania nigdy nie należy montować pod wanną, brodzikiem, sprzętem AGD, czy ciągiem szaf, ponieważ w ten sposób zdecydowanie trudniej będzie ogrzać mieszkanie w ciągu najchłodniejszych miesięcy. Warto pamiętać, że podłogówka działa najlepiej, gdy znajduje się pod płytkami ceramicznymi.
W wysokim mieszkaniu z nieszczelnymi oknami podłogówka powinna pełnić funkcję ogrzewania wspomagającego. Najlepiej zamontować ją tylko w kuchni i łazience, a w pozostałych pomieszczeniach pozostawić kaloryfery. Nawet częściowe ogrzewanie podłogowe będzie generować niższe nakłady finansowe niż same grzejniki, a rozwiązanie hybrydowe zapewni nam ciepło podczas mroźnych, zimowych wieczorów.