Czy panele fotowoltaiczne przyciągają pioruny?
Lato to czas, gdy często pojawiają się burze. W takich momentach wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne przyciągają pioruny. W co najczęściej uderzają? Czy fotowoltaika stanowi zagrożenie podczas burzy? Sprawdź najważniejsze informacje.
Z tego artykułu dowiesz się:
W co najczęściej uderzają pioruny?
Co ściąga pioruny? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wypada się dowiedzieć, jaka jest natura zjawiska. Piorun jest silnym wyładowaniem elektrostatycznym, do którego dochodzi w atmosferze podczas burzy. To efekt wyrównania ładunków elektrycznych między naładowaną chmurą a punktem na Ziemi. Podczas burzy dochodzi do olbrzymiej różnicy potencjałów elektrycznych między naładowanymi chmurami a powierzchnią ziemi – ewentualnie między chmurami. Właśnie to doprowadza do wyładowań elektrycznych i uwolnienia dużej ilości energii. W efekcie uderzenie pioruna doprowadzić może on nawet do pożaru.
Piorun szuka drogi, która jest najkrótsza i najmocniej przewodzi – w ten sposób może wyładować swoją skumulowaną energię. Na uderzenia najmocniej narażone są wysokie obiekty, takie jak iglice, szczyty domów, wieże, anteny, szczyty gór, strzeliste drzewa czy sieci elektryczne. Elementy metalowe i wilgotne sprzyjają przesyłowi ładunków elektrycznych. Dom bez piorunochronu jest szczególnie narażony na uderzenia pioruna podczas burzy.
Czy fotowoltaika może przyciągnąć pioruny?
Jeśli masz np. dom z ogrodem, powinieneś pamiętać o tym, że pioruny przyciągają wysokie i odizolowane obiekty. Może on zatem uderzyć np. w rosnące pojedynczo drzewo, ale też latarnię przed domem lub wysoki słup. Jeśli dom chroniony jest za pomocą piorunochronu, raczej nie powinieneś obawiać się burzy. Wiadomo jednak, że zjawiska naturalne bywają nieprzewidywalne i czasami dojść może do niecodziennych sytuacji. W trakcie burzy nie zaleca się używać urządzeń elektrycznych – o ile oczywiście możesz sobie na to pozwolić. Należy też zabezpieczyć sprzęty elektroniczne przed przepięciami.
Pozostaje najbardziej zastanawiająca kwestia, mianowicie panele fotowoltaiczne podczas burzy. Jeśli fotowoltaika zostanie prawidłowo wykonana, a instalacja zabezpieczona, nie będzie stanowić zagrożenia podczas burzy. Na powierzchni paneli fotowoltaicznych nie będą wówczas gromadzić się ładunki elektrostatyczne. Fotowoltaika nie powinna więc stać się celem uderzeń piorunów. Instalacja fotowoltaiczna oczywiście musi zostać wyposażona w zabezpieczenia odgromowe, czyli uziemienie. Musi mieć też zabezpieczenie przepięciowe.
Jeśli w odpowiednio zabezpieczony panel fotowoltaiczny uderzy piorun, energia elektryczna zostanie odprowadzona przez uziemienie do gruntu. Owszem, czasami zdarzają się pożary fotowoltaiki np. na dachu. Jednak jest to naprawdę niewielka liczba. Do tak skrajnych sytuacji dochodzi zwykle w wyniku błędów popełnionych podczas instalacji paneli fotowoltaicznych – np. nieprawidłowego montażu lub użycia nieodpowiednich elementów.
Co jeszcze warto wiedzieć o fotowoltaice podczas burzy?
Niektórzy zastanawiają się, czy podczas burzy należy wyłączyć fotowoltaikę. Jeśli instalację wykonano z wysokiej jakości materiałów, natomiast montaż przebiegł bez żadnych przeszkód, nie trzeba odłączać fotowoltaiki na czas burzy. Nowoczesne instalacje są bezpieczne. Trzeba jednak podkreślić, że aktywne podczas burzy panele fotowoltaiczne mogą być narażone np. na uszkodzenia mechaniczne spowodowane wiatrem, gradem lub opadającymi gałęziami.
Pamiętaj, że ogromny wpływ na żywotność paneli ma intensywność warunków panujących na zewnątrz, a także montaż, jakość i pielęgnacja fotowoltaiki. Jak chronić się przed takimi zjawiskami jak grad czy silny wiatr? Podstawą jest oczywiście zadbanie o prawidłowy projekt oraz instalację fotowoltaiki, nie zapominając o lokalnych warunkach atmosferycznych. Zaleca się systematycznie sprawdzać stan paneli, czyścić je i dokonywać przeglądów technicznych. Tylko w ten sposób ochronisz fotowoltaikę przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz zapewnisz jej optymalną wydajność i żywotność.
Po każdej intensywnej burzy, gradzie czy wichurze przyglądaj się pracy instalacji. Jeśli parametry się nie zgadzają lub coś cię niepokoi, zawsze warto wezwać specjalistów, którzy ocenią stan paneli fotowoltaicznych i dokonają ewentualnych napraw.