Czy pompa ciepła wpływa na rachunki za prąd?

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym
W jaki sposób pompy ciepła wpływają na wysokość rachunków?, fot. Sevda Ercan
ikona podziel się
Opublikowano: 11.05.2024 r., 13:15 | Autor: Ewa Majkusiak
Przed zakupem pompy ciepła, właścicielom domów jednorodzinnych często obiecuje się niskie rachunki oraz przedstawia się szereg zalet z perspektywy ochrony środowiska. Po pierwszym sezonie grzewczym wielu z nich jest jednak zaskoczonych bardzo wysokimi rachunkami za prąd. Sprawdź, od czego one zależą i jak się przed nimi ustrzec!

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala zminimalizować emisję dwutlenku węgla, a także zmniejszyć eksploatację paliw, takich jak węgiel, miał czy gaz. W obrębie pompy ciepła nie zachodzi proces spalania, a ciepło jest pozyskiwane z otoczenia. W zależności od modelu pompy może być to zarówno ciepło z ziemi, jak i z powietrza. To ekologiczne rozwiązanie bazujące na odnawialnych źródła energii, których eksploatacja nie wpływa na ich zasoby.

Do przetworzenia ciepła pobranego z otoczenia w ciepło stosowane do ogrzewania domu lub wody użytkowej, niezbędna jest jednak energia elektryczna. To ona stanowi główny koszt ogrzewania pompą ciepła. Wysokość zużycia prądu jest uzależniona od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim od rodzaju instalacji. Jeśli jest ona nowa, wykonana z zastosowaniem nowoczesnych technologii, a najlepiej również wyposażona w niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe – rachunki za prąd nie będą tak gwałtownie rosły.

Koszt ogrzewania pompą ciepła jest uzależniony także od liczby domowników i powierzchni budynku. Parametry te mają bezpośredni wpływ na zużycie ciepła i wody użytkowej. W wielu przypadkach za wysokie zużycie prądu, a tym samym za wysokie rachunki odpowiada stan techniczny budynku – jeśli jest on niewystarczająco skutecznie ocieplony, pojawią się straty ciepła.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Czy koszt ogrzewania pompą ciepła jest wyższy od innych metod?

Ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła jest uznawane za jedno z najbardziej ekonomicznych wariantów. Zarówno biorąc pod uwagę centralne ogrzewanie, jak i podgrzanie ciepłej wody użytkowej. W porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak węgiel, drewno, gaz czy ekogroszek, pompa ciepła wypada najkorzystniej. Nawet, biorąc pod uwagę wzrost kosztów energii elektrycznej.

Biorąc pod uwagę przeciętny, nowoczesny budynek mieszkalny o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych, koszt ogrzania przy pomocy kotła węglowego może wynosić ok. 2000 złotych, gazowego i na ekogroszek – 1500-1600 złotych. Przy takich samych parametrach, koszt energii elektrycznej niezbędnej do pracy pompy ciepła wyniesie jedynie ok. 900 złotych.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Zamontowana pompa ciepła w domu
Czy pompy ciepła zwiększają rachunki za prąd?, fot. Tomasz Zajda

Skąd biorą się bardzo wysokie rachunki za prąd przy pompie ciepła?

Wielu użytkowników pomp ciepła po pierwszym lub drugim sezonie grzewczym jest bardzo niezadowolonych z rosnących kosztów prądu. Niektóre rachunki osiągają wysokość nawet kilku tysięcy złotych, przy czym zgodnie z założeniami miały być wielokrotnie niższe. Z czego wynikają te liczny?

Kluczowym problemem w takiej sytuacji jest nieprawidłowe dobranie urządzenia. Jest to zarówno kwestia parametrów, jak i przeprowadzenia samej analizy możliwości budynku. Najwyższe opłaty za prąd przy pompie ciepła odnotowują mieszkańcy starych domów. Jeśli budynek jest nieocieplony, ma nieszczelne okna, czy wysokotemperaturową instalację grzewczą – zapotrzebowanie na energię niezbędną do osiągnięcia optymalnej temperatury będzie ogromne. Wybierając pompę ciepła, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do domu, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła

  • https://duneko.pl/pompa-ciepla-rachunki-za-prad-i-koszty-ogrzewania/
  • https://www.farmer.pl/energia/oze/wlascicieli-pomp-ciepla-czekaja-rachunki-grozy-za-zuzycie-pradu-w-2024-r,136516.html
  • https://www.money.pl/gospodarka/rachunki-grozy-za-pompy-ciepla-ekspert-wskazuje-prawdziwy-problem-6992392160262688a.html
  • https://serwisogrzewania24.pl/poradnik/pompa-ciepla-roczne-zuzycie-pradu/
  • https://deccoria.pl/artykuly/prawo-i-finanse/ile-naprawde-kosztuje-ogrzewanie-pompa-ciepla-oraz-jej-utrzymanie-czy-rachunki-faktycznie-mocno-obciazaja-polakow-66-15397
  • https://polskieradio24.pl/artykul/3331331,polski-klimat-nie-sprzyja-pompom-ciepla-przeczytaj-zanim-zaplacisz-rekordowe-rachunki-za-prad
  • https://www.acsilesia.eu/rachunki-za-prad-przy-pompie-ciepla/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto