Czy pompę ciepła można podłączyć do starej instalacji grzewczej w domu?
Pompę ciepła zastosować można w każdym budownictwie – nie tylko nowym. Okazuje się, że istnieje możliwość podpięcia jej do istniejącej już instalacji. Nie trzeba więc rezygnować z obecnej metody ogrzewania. Jak dopasować pompę ciepła do starej instalacji grzewczej w domu? Czy to w ogóle dobry pomysł? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy podłączenie pompy ciepła do starej instalacji to dobry pomysł?
Pompy ciepła są ekologicznym rozwiązaniem działającym niemal bezobsługowo. Używanie jej, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką, nie kosztuje dużo. Urządzenie jest proste w montażu. Podłączenie go do istniejącej instalacji może być świetnym pomysłem na optymalizację kosztów. W krótkim czasie może przynieść mnóstwo korzyści.
Niektórzy zastanawiają się, czy dobrym pomysłem jest podłączenie pompy ciepła do starej instalacji. Nowoczesne urządzenia tego typu współpracują z niemal każdym rodzajem centralnego ogrzewania, więc to znakomity pomysł. Oczywiście nie każda pompa pasuje do każdego domu. Zanim podłączysz ją do istniejącej instalacji, przeprowadzona powinna zostać szczegółowa analiza. Przy odpowiednim przygotowaniu domu nowoczesna pompa ciepła kompatybilna będzie nawet przy 100-letnim budynku. Zanim ją jednak podłączysz, sprawdź:
- mostki cieplne w domu
- opcję fotowoltaiki
- ocieplenie dachu
- stan ocieplenia
- zapotrzebowanie na moc cieplną
- wydajność obecnego systemu
Montaż pompy ciepła do starej instalacji jest opłacalny, jeśli pompa spełniać ma funkcję uzupełniającą. Jako przykład może posłużyć połączenie pompy ciepła z tradycyjnym kotłem – metoda biwalentna. W takim przypadku pompa może działać równolegle, czyli jako jedno źródło ciepła – aż temperatura spadnie do określonego poziomu. Pompa może też działać alternatywnie.
Do czego podłączyć pompę ciepła przy istniejącej instalacji?
W tym miejscu warto podkreślić, że nie jest dobrym pomysłem całkowite rezygnowanie z posiadanej metody ogrzewania. Najlepiej po prostu połączyć z nią pompę ciepła, aby nie demontować obecnych elementów grzewczych, nie wymieniać ich i nie wybierać na nowo w celu dopasowania do pompy. W takim przypadku modernizacja może być dość kosztowna, natomiast pompa może nie dać sobie rady z ogrzaniem całego domu podczas najsilniejszych mrozów. Na wypadek uszkodzenia pompy obecna metoda ogrzewania zawsze jest opcją awaryjną.
Pompę ciepła można podłączyć na kilka sposobów do istniejącej już instalacji:
- do kominka z płaszczem wodnym lub powietrznym
- z podłogówką lub grzejnikami konwekcyjnymi
- z kotłem na paliwo stałe
- z piecem gazowym lub olejowym
Jak dopasować pompę ciepła do instalacji grzewczej w domu?
W instalacjach pomp ciepła stosuje się dwa typy urządzeń – monoblok i split. Podłączenie pompy ciepła monoblok do starej instalacji polega na tym, że na zewnątrz budynku znajduje się główny moduł urządzenia. Nie ma możliwości, aby podczas niskiej temperatury doszło do zamarznięcia instalacji, bo pompy korzystają z niezamarzającego glikolu zamiast wody. Do instalacji przyłączyć też można pompę monoblok z wykorzystaniem wody w obiegu.
Możliwe jest też podłączenie pompy ciepła split do istniejącej instalacji. Wówczas ciepło znajdujące się w pompach ciepła przenosi gaz – urządzenie musi go mieć do pracy układu chłodniczego z płynem chłodzącym. System split podzielony jest na dwie części – zewnętrzną i wewnętrzną.
Warto pamiętać o tym, aby nigdy nie dobierać pompy ciepła bez wiedzy o zapotrzebowaniu na moc grzewczą. Nie wolno również dobierać mocy grzewczej nowej pompy wyłącznie na podstawie powierzchni budynku. Dobierając moc pompy ciepła, zbadaj termoizolację budynku i zwróć uwagę na m.in. stan okien, ogólny poziom ocieplenia budynku, liczbę domowników, ocieplenie stropu oraz metodę rozprowadzania ciepła w domu jednorodzinnym.
Jeśli będziesz mieć pewność, że termoizolacja budynku jest na wysokim poziomie, będzie można bez przeszkód zainwestować w pompę ciepła, a następnie dobrać odpowiednie urządzenie do ogrzewania domu. Jeśli chcesz podłączyć pompy split do istniejącej instalacji, montażysta powinien mieć uprawnienia F-gaz, czyli do pracy z czynnikami chłodniczymi.