Czy technologia smart home faktycznie zawładnie rynkiem?
Technologia smart home pozwala ułatwić codzienność, zabezpieczyć dom i zadbać o większy komfort mieszkańców. Jest jednak kosztowna na etapie montażu, a wiele osób martwi się o jej funkcjonalność. Czy faktycznie technologia inteligentnego domu stanie się powszechna? Sprawdź, na czym polega i kiedy warto po nią sięgnąć!
Z tego artykułu dowiesz się:
Technologia inteligentnego domu – czy jest kosztowna?
Technologia inteligentnego domu to szereg rozwiązań i sprzętów, dzięki którym obsługa domu staje się o wiele łatwiejsza i lepiej zoptymalizowana. Wokół tego rozwiązania pojawia się wiele mitów i błędnych założeń, obejmujących głównie kwestię kosztów oraz funkcjonalności.
Wykończenie domu z wykorzystaniem technologii smart home wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ich wysokość w dużej mierze zależy od wybranego systemu oraz stopnia jego rozbudowania.
Automatyka domowa, nazywana również technologią smart home zazwyczaj kojarzy się z dużą inwestycją obejmującą szereg systemów działających w obrębie licznych obszarów. Warto jednak pamiętać, że technologia ta może być stosowana punktowo w taki sposób, aby w pełni odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Podstawowe urządzenia, takie jak inteligentne głośniki, żarówki, termostaty i kamery bezpieczeństwa, są zazwyczaj tańsze i mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę.
Dodatkowo kwestia kosztów wiążących się z zainstalowanie systemów smart home obejmuje także liczne oszczędności, które widać w trakcie późniejszej eksploatacji. W przypadku ogrzewania może być to nawet 12% w skali roku.
Czy oznacza to, że technologia ta zawładnie rynkiem? W najbliższych latach z pewnością nie, lecz jej dostępność i powszechność będą sukcesywnie rosły. Globalny rynek technologii smart home w 202 roku osiągnąć wartość na poziomie 79,3 miliarda dolarów – do 2025 wzrośnie nawet do 135,3 miliarda dolarów.
Czy system smart home może być stosowany wyłącznie w dużych domach?
System smart home nie musi być stosowany wyłącznie w dużych domach. Technologię tę można bez problemu skalować w dowolnym, bardzo elastycznym zakresie. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku niewielkich mieszkań, jak i domów o dużej powierzchni.
Nawet w małych mieszkaniach technologia inteligentnego domu może przyczynić się do oszczędności energii poprzez automatyczne wyłączanie świateł lub regulację ogrzewania, co pomaga obniżyć rachunki za media. Również drobne sprzęty wyposażone w tę technologię stają się coraz popularniejsze. Przykładowo – roboty sprzątające są w aż 14% amerykańskich domów.
Można ją dowolnie dopasowywać nie tylko względem wielkości nieruchomości, ale również jej typu. Technologia inteligentnego domu może być instalowana w lokalach mieszkalnych, ale również użytkowych. W zależności od potrzeb wśród zastosowanych instalacji znaleźć można podstawowe systemy, takie jak inteligentne oświetlenie czy termostat, ale również zintegrowane systemy zarządzania energią czy bezpieczeństwem domu (nieruchomości wyposażone w inteligentny system bezpieczeństwa mogą mieć nawet 300% mniejsze ryzyko włamań).
Codzienność z technologią smart home – czy instalacja i eksploatacja są trudne?
Instalacja systemu smart home nie jest trudna, lecz zwykle wiąże się ze skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy. W zależności od zaawansowania urządzeń i stopnia ich integracji proces ten może przebiegać inaczej – zarówno pod względem kosztów, jak i czasu.
Wiele podstawowych urządzeń smart home, takich jak inteligentne żarówki, głośniki czy wtyczki, jest łatwych do zainstalowania i często nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Mogą być one szybko skonfigurowane za pomocą aplikacji na telefonie lub prostego pilota. Przy bardzie zaawansowanych systemach, takich jak inteligentne systemy bezpieczeństwa, termostaty czy centralne jednostki sterujące wszystko może trwać dłużej i wymagać większej wiedzy.
Podczas samej eksploatacji większość systemów smart home jest bardzo intuicyjna – zarówno w przypadku prostych wariantów, jak i tych bardziej rozbudowanych. Regularne aktualizacje oprogramowania i podstawowa konserwacja pomagają utrzymać systemy w optymalnym stanie, co przyczynia się do komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców domu.