Czy w każdym mieszkaniu można zamontować klimatyzację? Gdzie się nie da?
Klimatyzacja coraz częściej pojawia się w polskich domach i mieszkaniach. Rosnące temperatury latem motywują nas do instalowania tego typu urządzeń. Niektórzy zastanawiają się, czy montaż klimatyzacji jest możliwy w każdym mieszkaniu. Okazuje się, że jest to uzależnione od kilku czynników. Sprawdź, kiedy możliwa jest instalacja klimatyzacji, a kiedy ciężko o jej montaż.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie czynniki wpływają na możliwość montażu klimatyzacji?
Zanim zaczniemy analizować, kto może zamontować klimatyzację, należałoby podzielić urządzenia na poszczególne rodzaje. Wśród klimatyzacji wyróżnia się okienna, którą montuje się w otworach okiennych. Urządzenia tego typu są stosunkowo tanie i łatwe w instalacji. Mamy też klimatyzację split, która składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jest znacznie efektywniejsza i cichsza niż systemy okienne. Kolejna jest klimatyzacja multi-split, która pozwala podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej. Popularnością cieszą się również klimatyzacje, których nie trzeba montować, mianowicie urządzenia przenośne. Są łatwe w przenoszeniu, ale mniej efektywne i znacznie głośniejsze niż pozostałe.
Nie każdy może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji. Istnieją bowiem czynniki, które skutecznie blokują tę możliwość:
- Struktura budynku – to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy można zamontować klimatyzację. Utrudniona lub wręcz niemożliwa będzie instalacja urządzeń w starych kamienicach wpisanych do rejestru zabytków. W takich miejscach często w ogóle nie można dokonywać modyfikacji elewacji. W domach wielorodzinnych będzie można zamontować klimatyzację np. split, ale czasami wymaga to zgody wspólnoty mieszkaniowej.
- Przepisy prawne – montaż klimatyzacji powinien odbywać się zgodnie z lokalnymi przepisami oraz regulacjami. W Polsce należy uzyskać niezbędne pozwolenia i przestrzegać norm budowlanych. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie często mają własne regulacje dotyczące montażu urządzeń na elewacji. Jeśli zarządca lub wspólnota się nie zgodzą, może to uniemożliwić instalację klimatyzacji.
- Warunki techniczne – należy zwrócić uwagę na techniczne warunki instalacji. Dla przykładu klimatyzacja split oraz multi-split wymagają miejsca na montaż jednostki zewnętrznej, którą zwykle umieszcza się na balkonie, dachu lub ścianie zewnętrznej. Istotne będzie również poprowadzenie instalacji łączącej jednostki wewnętrzne z zewnętrzną. Konieczne może być wiercenie otworów w ścianach i prowadzenie przewodów przez mieszkanie.
Gdzie można montować klimatyzację?
Klimatyzację można montować w nowoczesnych apartamentowcach oraz budynkach wielorodzinnych – oczywiście w przypadku uzyskania odpowiednich zgód przez właściciela mieszkania. Nowoczesne obiekty mieszkalne najczęściej projektuje się już z myślą o montażu klimatyzacji. Oznacza to, że przewidziane zostały w nich miejsca na montaż urządzeń zewnętrznych, a także poprowadzenie instalacji.
W domach jednorodzinnych właściciele zwykle mają znacznie większą swobodę, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących montażu klimatyzacji. Nie muszą pozyskiwać zgody wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy. Przestrzeń na montaż klimatyzacji zewnętrznej zwykle jest też bezproblemowo dostępna. Dodatkowe możliwości montażu klimatyzacji oferują również mieszkania z balkonami. W takich znacznie łatwiej o instalację urządzenia. Jednostkę zewnętrzną klimatyzacji można umieścić na balkonie, co upraszcza montaż i zmniejsza konieczność wywiercania dziur w ścianie.
Gdzie nie da się zamontować klimatyzacji?
Bardzo trudne, a najczęściej zupełnie niemożliwe jest montowane klimatyzacji w starych kamienicach i budynkach zabytkowych. Wynika to z uwagi na ochronę zabytków i przepisy narzucone przez ich konserwatora. Jeśli mieszkasz w takim miejscu, pozostaje ci rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak klimatyzator przenośny. Urządzenie nie wymaga modyfikacji zabytkowego budynku.
Z powodu braku miejsca na jednostkę zewnętrzną problem z montażem może pojawić się również w blokach mieszkalnych bez balkonu. W przypadku takich mieszkań możesz zdecydować się na klimatyzator okienny. Musisz jednak liczyć się z faktem, że instalacja powinna spełniać odpowiednie warunki techniczne.
W niektórych budynkach wspólnoty mieszkaniowe wprowadzać mogą restrykcyjne przepisy dotyczące montażu klimatyzacji na balkonie lub elewacji. W takim przypadku, nawet gdy technicznie można byłoby zainstalować urządzenie, decyzja wspólnoty może to uniemożliwić. Jeśli nie masz możliwości zamontowania klimatyzacji w mieszkaniu, zawsze możesz zdecydować się na jedno z alternatywnych rozwiązań, takich jak:
- klimatyzator przenośny
- wentylator
- zasłony termiczne i rolety
- system pasywnego chłodzenia
Powyższe rozwiązania tak samo, jak klimatyzatory mogą poprawić komfort cieplny w domu. Warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza gdy montaż klimatyzacji nie wchodzi w grę. Każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie możliwości, ograniczenia, plusy i minusy.