Coraz więcej słyszy się o kradzieżach... Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Bezpieczeństwo w domu to jedna z najważniejszych kwestii dla każdego z nas. Większość właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad instalacją systemu alarmowego. Czy warto jednak zamontować alarm w domu w sytuacji, gdy czas przyjazdu firmy ochroniarskiej często wynosi kilkanaście minut i więcej? Czy inwestycja w ogóle się opłaca? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy alarm w domu jest skuteczny?
Jednym z kluczowych elementów skuteczności systemu alarmowego w domu jest czas reakcji firmy ochroniarskiej. Byłoby doskonale, gdyby mogła pojawić się na miejscu włamania w kilka minut. W rzeczywistości jednak czas przyjazdu ochrony do okradzionego domu to co najmniej kilkanaście minut. Jeśli miasto jest zakorkowane, oczekiwanie na firmę ochroniarską znacznie się wydłuża. Złodziej dokonuje rabunku i ucieka, zanim specjaliści pojawią się na miejscu zdarzenia.
Mimo opóźnień ochroniarzy, system alarmowy wciąż jest ważnym elementem odstraszającym potencjalnych włamywaczy. Widok sygnalizatorów alarmowych i kamer potrafi zniechęcić złodziei, którzy ostatecznie decydują się na łatwiejszy cel. Do szybkiej ucieczki może skłonić rabusiów włączenie się hałaśliwego dźwięku alarmu, który od razu przyciąga uwagę sąsiadów. Warto podkreślić, że aktywne i zintegrowane sąsiedztwo może skutecznie zwiększyć szanse na to, że system alarmowy zadziała tak, jak powinien.
Fakt posiadania systemu alarmowego może dawać poczucie bezpieczeństwa i zwiększyć komfort psychiczny. Świadomość, że dom jest zabezpieczony, ponieważ ma zainstalowany monitoring, poprawia samopoczucie i zmniejsza stres związany z potencjalnym zagrożeniem. Nawet jeśli firma ochroniarska nie pojawi się na czas, fakt posiadania alarmu może mieć pozytywny wpływ na komfort psychiczny wszystkich domowników.
Kiedy alarm w domu nie wystarcza…
Instalacja alarmu w mieszkaniu nigdy nie powinna być jedynym środkiem ochrony domu. Warto zdecydować się na kilka rozwiązań zwiększających jego bezpieczeństwo, np. mocny zamek oraz drzwi antywłamaniowe. Dzięki nim złodziejom będzie trudniej dostać się do wnętrza budynku. Mogą też zniechęcić się samym widokiem solidnych drzwi, które dla wielu stanowią barierę nie do pokonania. Warto pamiętać o kamerach monitoringu, które umożliwiają zdalne podglądanie na żywo tego, co dzieje się wokół domu.
Dobrym pomysłem jest automatyczne oświetlenie zewnętrzne. Gdy system wykryje ruch, od razu włączy się światło. Może to nie tylko utrudnić rabunek złodziejom, ale też zwrócić uwagę sąsiadów. Skuteczność ochrony zwiększy również inteligentny system i nowoczesne technologie, np. zintegrowane ze sobą czujniki ruchu, kamery i zamki.
Zabezpieczenie domu przed złodziejami
Niektórzy nie decydują się na instalację systemu alarmowego, ponieważ obawiają się kosztów związanych z monitorowaniem domu przez firmę ochroniarską. Warto jednak dodać, że takie zabezpieczenie domu może obniżyć składkę ubezpieczeniową – w dłuższej perspektywie kwota może się więc zwrócić. Jeszcze inni nie chcą alarmu, bo martwi ich czas oczekiwania na ochronę. W takim przypadku można rozważyć inne rozwiązania, np. inwestycję w samodzielny monitoring, dzięki któremu będzie można zdalnie kontrolować dom oraz nim zarządzać. W razie potrzeby będzie można samodzielnie wezwać policję.
Decyzja o instalacji alarmu zależy od wielu czynników, m.in. lokalizacji, osobistych potrzeb, budżetu i stopnia przestępczości w konkretnej okolicy. Mimo że czas reakcji firm ochroniarskich nie zawsze jest szybki, alarm w domu przynieść może wiele korzyści. Jak pisze Onet, dzięki zintegrowanemu systemowi alarmowemu można zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, a także odstraszyć potencjalnych włamywaczy.
Jeśli inwestycja w alarm domowy zostanie uzupełniona w dodatkowe środki bezpieczeństwa, warto ją rozważyć. W życiu bywa różnie. Nigdy nie wiadomo, kiedy nasz dom stanie się głównym celem złodziei. Zanim wybierzesz konkretny alarm, przemyśl najważniejsze potrzeby domowników. Pamiętaj jednak, że głównym celem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa całej rodzinie.