Niższe rachunki za prąd bez fotowoltaiki. Wystarczy instalacja jednego systemu
Polacy skarżą się na swoje rachunki, które z roku na rok są coraz wyższe, pomimo oszczędnego trybu życia. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii mamy jednak szanse, by nieco ograniczyć zużycie prądu i ciepła w domu. Czy wiesz, w jaki sposób inteligentne rozwiązania pomagają nam w zoptymalizowaniu zużycia energii?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest i z czego składa się system inteligentnego zarządzania energią?
System inteligentnego zarządzania energią został stworzony, aby monitorować i optymalizować zużycie prądu, wody czy ciepła. Bazuje on na zaawansowanych technologiach, takich jak aplikacje mobilne i sterowniki kontrolujące zużycie energii w czasie rzeczywistym. Dzięki nowoczesnemu systemowi możemy w efektywny sposób korzystać z oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, bieżącej wody, paneli fotowoltaicznych, a także urządzeń AGD i RTV.
Główne założenia systemu inteligentnego zarządzania energią w domu to obniżenie rachunków oraz ograniczenie wpływu na środowisko. Taki system można zintegrować z panelami fotowoltaicznymi lub pompą ciepła, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Żeby optymalizacja procesów była możliwa, właściciel nieruchomości musi zainwestować w wiele komponentów:
- inteligentne liczniki energii, które pokazują jej zużycie w czasie rzeczywistym,
- inteligentne termostaty sterujące temperaturą w różnych pomieszczeniach,
- system regulujący natężenie światła,
- czujniki ruchu,
- centralną jednostkę sterującą do koordynacji pracy wszystkich komponentów,
- gniazdka i przełączniki do zdalnego sterowania urządzeniami domowymi,
- aplikację mobilną pozwalającą na kontrolowanie i zarządzanie systemem.
Czy warto wprowadzić do swojego domu system inteligentnego zarządzania energią?
Głównym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o wprowadzeniu do swojego domu systemu inteligentnego zarządzania energią są potencjalne oszczędności, jakie przynosi to rozwiązanie. Zaawansowane technologicznie komponenty wyłączają nieużywany sprzęt i optymalizują jego pracę w godzinach najtańszej taryfy energetycznej. Dzięki temu systemowi temperatura w poszczególnych pomieszczeniach jest dostosowana do bieżących potrzeb domowników. Inteligentne rozwiązania pozwalają na obniżenie rocznych rachunków za energię nawet o 15-30%.
Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania energią, życie we własnym domu powinno stać się wygodniejsze – wszystko za sprawą automatyzacji pewnych procesów. Aplikacja sterująca komponentami pozwala na szybkie dostosowanie temperatury oraz oświetlenia do preferencji mieszkańców. Systemem można zarządzać zdalnie, a także dopasować jego pracę do określonych sytuacji – na przykład wyjścia z domu, czy wyjazdu wakacyjnego.
System inteligentnego zarządzania energią w domu może symulować obecność mieszkańców poprzez włączanie i wyłączanie światła. Nowoczesna technologia zaalarmuje właścicieli, jeśli wykryje nietypowe zużycie prądu oraz automatycznie odetnie jego dopływ do urządzeń, kiedy zidentyfikuje poważne zagrożenie.
Rozwiązanie nieidealne – największe wady takiego systemu
Chociaż system inteligentnego zarządzania energią wydaje się obiecującym wynalazkiem, to główną barierą, która zniechęca inwestorów do zastosowania takiego rozwiązania, są wysokie koszty początkowe. Poszczególne komponenty można wdrażać stopniowo – być może taka opcja okaże się korzystniejsza dla szerokiego grona odbiorców.
Konfiguracja i obsługa systemu może okazać się trudna dla osób, które dotychczas nie miały styczności z podobną technologią. Trudno jest zainstalować komponenty bez pomocy doświadczonych fachowców. Żeby poznać pełne możliwości systemu, należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, a w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia technicznego oferowanego przez producenta.
System inteligentnego zarządzania energią wzbudza obawy co do bezpieczeństwa danych oraz informacji na temat zachowań mieszkańców. W przypadku ataku hakerskiego w domu zapanuje chaos, a budynek może stać się celem włamywaczy. Warto zatem dokładnie zapoznać się z systemem i zadbać o odpowiednie zabezpieczenia.