Czy zakup używanych paneli fotowoltaicznych jest bezpieczny?
Ceny energii elektrycznej są bardzo wysokie, dlatego wielu Polaków wciąż rozważa zakup instalacji fotowoltaicznej. Wysokie koszty początkowe mogą zniechęcać do podejmowania inwestycji, więc część z nas decyduje się na tańszą alternatywę w postaci zakupu używanych paneli fotowoltaicznych. Czy taka praktyka jest bezpieczna, a do tego opłacalna?
Z tego artykułu dowiesz się:
Panele fotowoltaiczne z drugiej ręki – tak czy nie?
Zakup używanych paneli fotowoltaicznych wzbudza spore kontrowersje – czy to nie jest tylko pozorna oszczędność pieniędzy? Obniżanie kosztów początkowych inwestycji może, ale nie musi narażać nas na dodatkowe wydatki. Warto jednak pamiętać o tym, że używane panele fotowoltaiczne mogą wykazywać zdecydowanie niższą efektywność niż nowe urządzenia z gwarancją producenta. Osoby kupujące sprzęt z drugiej ręki powinny uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą pozbyć się paneli z ukrytymi uszkodzeniami.
Chociaż kupno używanych paneli fotowoltaicznych jest korzystne dla planety, to taki sprzęt może nie spełnić naszych oczekiwań. Starsze modele nie zawsze są kompatybilne z nowoczesnymi falownikami oraz systemem monitoringu. Czego powinien dopilnować kupiec, który chce zostać właścicielem sprawnych i efektywnych paneli fotowoltaicznych z drugiej ręki? Przed dopięciem transakcji należy przeprowadzić dokładną inspekcję stanu technicznego urządzenia. Nie kupujmy paneli z pęknięciami, odbarwieniami lub innymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Nie tylko ocena wizualna ma znaczenie. Równie ważne okazują się testy elektryczne pozwalające na określenie rzeczywistej wydajności paneli. W trakcie kompleksowej oceny technicznej należy zwrócić uwagę m.in. na:
- datę produkcji i historię użytkowania paneli,
- wydajność w różnych warunkach oświetlenia,
- dokumentację techniczną i certyfikaty,
- stan połączeń elektrycznych.
Czy zakup używanych paneli fotowoltaicznych może się opłacać?
Warto pamiętać o tym, że panele stanowią tylko część wydatków ponoszonych w trakcie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Przy używanych panelach fotowoltaicznych inwestor będzie ponosił koszty transportu sprzętu. Starsze modele często wymagają zakupu dodatkowych uchwytów lub zabezpieczeń. Używane panele można kupić za około 50-70% regularnej ceny, jednak do tej kwoty należy doliczyć nieco droższy transport, montaż, który pochłonie o około 30% więcej pieniędzy niż w przypadku nowego sprzętu, a często także dodatkowe prace adaptacyjne.
Specjaliści szacują, że roczny spadek wydajności energetycznej paneli fotowoltaicznych wynosi około 0,5-0,8%. Oznacza to, że osoby kupujące dziesięcioletnie panele staną się właścicielami instalacji, która produkuje o około 5-8% energii elektrycznej mniej niż nowe urządzenie. Oczywiście panele wysokiej jakości wciąż będą wykazywać wysoką efektywność, o ile poprzedni posiadacz zadbał o ich odpowiednią konserwację.
Panele fotowoltaiczne produkowane kilkanaście lat temu zazwyczaj są mniej efektywne ze względu na wykorzystywanie innej technologii. Nie oznacza to jednak, że zakup urządzenia z drugiej ręki jest nieopłacalny. Wiele zależy od kondycji technicznej paneli i ich jakości początkowej. Sprzęt klasy premium powinien zachować efektywność pomimo upływu czasu.
Czy używane panele fotowoltaiczne są objęte gwarancją?
Osoby rozważające zakup używanych paneli fotowoltaicznych powinny wziąć pod uwagę, że takie urządzenia zazwyczaj nie są objęte gwarancją producenta, bo ta wygasa w momencie odsprzedaży sprzętu. To spore ryzyko, szczególnie w przypadku, gdy decydujemy się na odkupienie paneli od osoby prywatnej. Większość przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w sprzedaży paneli używanych oferuje własne, krótkoterminowe gwarancje na okres do dwóch lat.
Gwarancja na używane panele powinna obejmować ochronę przed wadami produkcji i materiału, serwisowanie, utrzymanie minimalnej wydajności sprzętu przez określony czas oraz możliwość zwrotu w przypadku wykrycia poważnej usterki. Niestety, naprawa starszych modeli bywa trudna ze względu na niską dostępność części zamiennych. Zanim zdecydujemy się na zakup takiego sprzętu, sprawdźmy, czy ewentualna naprawa usterek będzie w ogóle możliwa.