Czym przycinać żywopłot? Przegląd narzędzi i urządzeń
Niezależnie od tego, czy chcemy formować żywopłot, czy też zależy nam, aby rósł w sposób naturalny, to w każdej z tych sytuacji będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi do przycinania. W drugim przypadku nie musimy nadawać krzewom lub drzewom, ale przycinanie korzystnie wpływa na ich zagęszczenie, a także ogólną kondycję. Warto zrobić przegląd takich sprzętów, dzięki czemu możemy wybrać najdogodniejsze dla nas rozwiązanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje żywopłotów
Żywopłoty ogólnie możemy podzielić na formowane, a także naturalistyczne, czyli takie, które rosną swobodnie. W przypadku żywopłotów formowanych musimy dbać o regularne przycinanie, nie tylko w celu wzmocnienia sadzonek, ale również, chcąc nadać odpowiedni kształt zielonej barierze. Natomiast żywopłoty nieformowane przycinamy raz w roku lub nawet co kilka lat. Wtedy decydujemy się na cięcie odmładzające lub sanitarne, podczas którego pozbywamy się chorych, przemarzniętych lub uszkodzonych gałązek.
Oprócz tego żywopłoty możemy podzielić na liściaste oraz iglaste. Ze względu na niewielkie wymagania iglaków, a także wysoką odporność na zimowe warunki, najczęściej wybieramy je na formowanie żywopłotu. W przypadku żywopłotu liściastego wybieramy gatunki zimozielone, które wyróżniają się tym, że zielone liście utrzymują się przez cały rok.
Chcąc stworzyć zimozielony żywopłot liściasty, warto zdecydować się m.in. na bukszpan, ostrokrzew, laurowiśnię, czy też berberys. Jeżeli nie będzie nam zależeć na tym, aby nasz żywopłot był zimozielony, to możemy zdecydować się na wiśnię antypkę, czy też ligustr. Natomiast w przypadku iglaków, oczywiście największą popularnością cieszą się żywotniki, które potocznie są nazywane tujami. Ale warto wybierać również iglaste krzewy i drzewa, które wyróżniają się różnymi odcieniami igieł. Na specjalną uwagę zasługuje, chociażby jałowiec Blue Arrow, który wyróżnia się niebieskim zabarwieniem swoich igieł.
Narzędzia ręczne do przycinania żywopłotu
W przypadku niedużych żywopłotów możemy zdecydować się swobodnie na klasyczne nożyce ręczne, które jednak będą one wymagać od nas użycia siły rąk. Należy pamiętać, że dzięki nim mamy szansę na precyzyjne przycinanie każdej gałązki. Z pewnością na tego typu narzędzia warto zdecydować się, jeżeli wykonujemy cięcie sanitarne lub pielęgnacyjne. W ten sposób mamy wpływ na przycinanie każdej gałązki osobno.
Wśród nożyc do przycinania żywopłotu z powodzeniem wyróżnimy:
- Nożyce przeznaczone do liści i traw - dedykowane są one przede wszystkim żywopłotom utworzonym z liściastych gatunków. Nożyce swoim wyglądem przypominają narzędzie przeznaczone do strzyżenia owiec. Wymagają one sporego docisku, jednak w zamian gwarantują ostre i precyzyjne cięcie.
- Japońskie nożyce do żywopłotu - takie nożyce wyróżniają się dłuższymi uchwytami, które w zależności od modelu osiągają one długość ok. kilkudziesięciu centymetrów. Tego typu nożyce pozwalają na precyzyjne cięcie w głębi krzewów. Jednocześnie musimy stanąć dość blisko żywopłotu, co sprawia, że mamy nad całym procesem jeszcze większą kontrolę.
- Sekator - jest to popularne narzędzie, które pozwala na przycinanie gałęzi o średnicy nawet do kilkudziesięciu milimetrów. Tutaj oczywiście ta wartość jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju sekatora.
- Ręczna piła do gałęzi - sprawdza się przede wszystkim przy usuwaniu chorych, przemarzniętych lub przerośniętych gałęzi
Mechaniczne narzędzia do cięcia żywopłotu
Jeżeli jednak będzie nam zależeć na przycięciu dużej powierzchni żywopłotu w krótkim czasie, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z mechanicznych narzędzi. Korzystanie z nich wymaga precyzji, a także tego, aby przemyśleć każdy ruch. W innym przypadku możemy przyciąć żywopłot zdecydowanie za mocno, lub też nie osiągając takiej formy, jaką byśmy oczekiwali.
Wśród mechanicznych narzędzi do cięcia żywopłotu wyróżniamy:
- Nożyce akumulatorowe - ich zaletą jest to, że nie wymagają one podłączenia do gniazdka elektrycznego. Ponadto takie nożyce są dość lekkie, dzięki czemu podczas pracy nie męczą nam się ręce. Jedynym ograniczeniem jest czas pracy, który jest uzależniony od naładowania akumulatora.
- Nożyce elektryczne - nie wymagają ładowania akumulatora, ale musimy zadbać o podłączenie do urządzenia do prądu. Również takie nożyce zaliczają się do dość lekkich urządzeń. Doskonale sprawdzą się w przypadku żywopłotu na niedużych posesjach.
- Nożyce spalinowe - wyróżniają się największą mocą, a także tym, że poradzą sobie nawet z mocno zakrzewionymi żywopłotami. Należy mieć na uwadze, że ich ciężar jest dużo większy w porównaniu do nożyc akumulatorowych lub elektrycznych. Ponadto emitują spaliny, a także korzystanie z nich wiąże się z generowaniem dość dużego hałasu.
Mając szczegółowe zestawienie narzędzi, które możemy wykorzystać do przycinania żywopłotu, z pewnością o wiele łatwiej będzie nam ocenić, które z nich sprawdzi się w naszym przypadku. Warto mieć na uwadze, że jeżeli zdecydujemy się na mechaniczne nożyce do cięcia, to wcale nie musimy rezygnować z ręcznych narzędzi. To właśnie one często pozwalają nam na wycięcie pojedynczych gałęzi.
Źródła:
- https://www.leroymerlin.pl/porady/ogrod/projektowanie-ogrodu/co-na-zywoplot-czyli-szybko-rosnace-drzewa-i-krzewy-iglaste-oraz-lisciaste.html
- https://greensolutions.com.pl/zywoplot-rosliny-i-rodzaje-zywego-plotu/#Zywoploty_nieformowane_swobodnie_rosnace
- https://www.homebook.pl/artykuly/5840/jakie-nozyce-do-zywoplotu-wybrac-przeglad-popularnych-rozwiazan
- https://uprawiaj.pl/narzedzia-do-pielegnacji-ksztaltowania-zywoplotu