Nie zrobiłeś tego po zimie? Ryzykujesz zniszczeniem elewacji

W sezonie zimowym rynny są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, które mogą utrudnić prawidłowe odprowadzanie wody. Czyszczenie rynien to zadanie, które wielu właścicieli domów odkłada na później lub nie wykonuje wcale, nie zdając sobie sprawy, jak istotne jest ono do prawidłowego funkcjonowania systemu rynnowego. Dlaczego warto zadbać o rynny wiosną? Jak się do tego zabrać i jak przeprowadzić wiosenne czyszczenie rynien?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego czyszczenie rynien po zimie jest konieczne?
Rynny nie tylko odprowadzają wodę deszczową z połaci dachowych, ale także chronią fundamenty, ściany i otoczenie budynku przed zalaniem i zniszczeniem. Mogą ulec zapchaniu przez liście, gałęzie lub inne zanieczyszczenia, gromadzące się w nich w trakcie sezonu jesienno-zimowego. Brak regularnego czyszczenia rynien może prowadzić do kosztownych awarii.
Zatkane rynny i odpływy przyczyniają się do przelewania i przeciekania wody, która może zniszczyć elewację budynku oraz przeniknąć przez pokrycie dachowe. Jakakolwiek wilgoć w przegrodach zewnętrznych może prowadzić do uszkodzenia ich struktury oraz do pleśni i grzybów w budynku.
Niewłaściwe odprowadzanie wody, zbyt blisko budynku, niszczy glebę wokół domu oraz fundamenty, zwłaszcza jeśli obiekt nie jest podpiwniczony, a fundamenty znajdują się blisko powierzchni. Zbiornik na deszczówkę podłączony do systemu orynnowania to element odwodnienia, który zmniejsza wilgoć bezpośrednio pod rynną.
Wilgoć, stojąca woda, gnijące liście i inne zanieczyszczenia znacznie przyspieszają rdzewienie metalowych elementów w systemie orynnowania. Regularne czyszczenie rynien jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż wymiana lub naprawa. Cennik montażu rynien lub ich wymiany dostępny jest tutaj.

Kiedy najlepiej czyścić rynny?
Najlepszy czas na czyszczenie rynien to wczesna wiosna – tuż po ostatnich przymrozkach, gdy śnieg i lód się roztopią. To idealny moment, by usunąć zanieczyszczenia w postaci np. liści i gałązek, zgromadzonych podczas jesieni oraz skontrolować stan orynnowania po mrozach i intensywnych warunkach atmosferycznych w zimie. Istotne jest, by zrobić to jeszcze przed intensywnymi, wiosennymi opadami deszczu, które są charakterystyczne dla naszego klimatu.
Inna szkoła mówi, że rynny należy czyścić dwukrotnie w ciągu roku – jesienią, by usunąć zanieczyszczenia przed opadami śniegu, oraz wiosną, po okresie zimowym. Najważniejsze jest jednak, by robić to regularnie, bo to pozwoli na utrzymanie systemu odprowadzania wody w dobrym stanie.

Jakie narzędzia są potrzebne do czyszczenia rynien?
- Drabina – stabilna i odpowiednio wysoka, umożliwiająca bezpieczną pracę i dosięgnięcia do najwyższych elementów orynnowania.
- Rękawice ochronne – ochronią dłonie przed brudem, ostrymi krawędziami i ewentualnymi owadami. Nie wiadomo także, jakie zanieczyszczenia znajdują się w systemie orynnowania – może zdarzyć się, że są tam np. pozostałości po gniazdach ptaków. Warto zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
- Łopata, szufelka, specjalna szczotka – do usuwania zanieczyszczeń. W sprzedaży dostępne są specjalne szczotki z teleskopową rączką, dedykowane do czyszczenia rynien. W przypadku rynien stalowych nie wolno używać przedmiotów, które mogłyby spowodować uszkodzenie powłoki.
- Worek na śmieci, wiadro lub inny rodzaj pojemnika – do zbierania opadów. Lepiej robić to na bieżąco.
- Wąż ogrodowy – do przepłukania rynien wodą i sprawdzenia ich szczelności oraz drożności. Najlepiej sprawdza się do czyszczenia rur spustowych.
Przed przystąpieniem do wiosennego czyszczenia rynien warto sprawdzić prognozę pogody. Najlepszy do przeprowadzenia prac będzie suchy, bezwietrzny dzień.

Jak wyczyścić rynny krok po kroku?
- Przegląd stanu orynnowania. Zaniepokoić powinny wszelkie zarysowania, wgniecenia, zaburzenia równomiernego spadku oraz uszkodzenia mechaniczne. Poważne defekty mogą wymagać naprawy bądź wymiany na nowe elementy. Newralgicznymi miejscami są wszelkie załamania, połączenia oraz mocowania do budynku.
- Usuwanie zanieczyszczeń. Pracę najlepiej rozpocząć od miejsca zlokalizowanego najbliżej rury spustowej, by zapobiec jej zatykaniu przez zsuwające się zanieczyszczenia.
- Sprawdzenie drożności rur spustowych. Najlepszym sposobem na sprawdzenie drożności jest wlanie wody od góry (np. za pomocą węża ogrodowego). Jeśli nie odpływa dołem, oznacza to, że rura została zapchana. W takim przypadku usunięcie czopów ułatwiają czyszczaki, zwane także otworami rewizyjnymi. Rury spustowe wyposażone są w specjalne koszyczki, zbierające zanieczyszczenia. Wystarczy go opróżnić.
- Przepłukanie rynien i usunięcie pozostałych, mniejszych zanieczyszczeń.
- Zabezpieczanie rynien. Nie jest to krok konieczny, ale jeśli system orynnowania często się czopuje, warto rozważyć zainstalowanie osłon na rynny, które ograniczają przedostawanie się zanieczyszczeń do systemu odprowadzania wody.
Gdy standardowe metody czyszczenia systemu orynnowania nie są wystarczające, można sięgnąć po zaawansowane techniki, takie jak użycie specjalistycznego sprzętu do hydronomicznego czyszczenia rur. Taki sprzęt wykorzystuje wysokie ciśnienie wody. Można go wypożyczyć lub zlecić oczyszczenie i konserwacje rynien profesjonalnej ekipie.

Jak czyścić system rynien ukrytych?
System rynien ukrytych to nowoczesne, bardzo modne w ostatnim czasie rozwiązanie architektoniczne. Są to rynny zintegrowane z konstrukcją dachu lub elewacji, dzięki czemu są niemal niewidoczne i nie ingerują w estetykę oraz bryłę obiektu.
Tak samo, jak w przypadku tradycyjnych rynien, w sezonie jesienno-zimowym gromadzą się w nich liście, igły, gałęzie i wiele różnych zanieczyszczeń. Czyszczenie systemu rynien ukrytych należy rozpocząć od zlokalizowania otworów rewizyjnych lub punktów odpływowych – zazwyczaj zlokalizowane są one w narożnikach budynku lub przy pionowych rurach spustowych.
Do oczyszczania takiego systemu warto użyć elastycznego węża ogrodowego lub specjalistycznych narzędzi do usuwania zatorów. W przypadku bardzo utrudnionego dostępu konieczne może okazać się użycie endoskopu przemysłowego lub wezwanie specjalisty z odpowiednim sprzętem. Wymiana lub naprawa rynien ukrytych może być droższa niż w przypadku klasycznych, zewnętrznych systemów.