Dąb czy grab – które drewno opałowe jest lepsze? Porównanie właściwości
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów drewna opałowego, które różnią się jakością, kalorycznością opałową, czasem spalania oraz ilością i rodzajem wydzielanych substancji. Wśród najbardziej polecanych gatunków drewna opałowego znajdziemy dąb oraz grab. Jakie są wady i zalety grabu, a jakie dębu? Który gatunek wybrać, aby efektywnie ogrzać dom?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wybrać najlepsze drewno opałowe? Najważniejsze kryteria
Wybór drewna opałowego przekłada się na koszty ogrzewania, bezpieczeństwo, estetykę spalania oraz jakość powietrza w domu, które wpływa na zdrowie domowników.
Kaloryczność drewna opałowego
Kaloryczność drewna to informacja o tym, ile energii zostanie wytworzone podczas spalania drewna. Im wyższa kaloryczność materiału opałowego, tym większa efektywność ogrzewania, czyli więcej ciepła. Kaloryczność podawana jest w jednostce kWh/mp (kilowatogodzina na metr przestrzenny) lub w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Najlepsze drewna opałowe charakteryzują się wysoką kalorycznością.
Wilgotność drewna
Wraz ze wzrostem wilgotności drewna opałowego, obniża się jego kaloryczność. Ponadto używanie materiału opałowego o wysokiej wilgotności jest niekorzystne dla środowiska oraz dla przewodów kominowych. Wilgotność drewna opałowego powinna wynosić maksymalnie 20%. Aby uzyskać odpowiedni poziom wilgotności, drewno należy właściwie sezonować i przygotować.
Twardość i gęstość drewna opałowego – co oznaczają?
Podczas porównywania różnych gatunków drewna na opał, często pod uwagę brane są takie właściwości jak gęstość oraz twardość. Co właściwie oznaczają i na co wpływają?
Twardość drewna to opór na działania mechaniczne, zależny od przekroju drewna, czyli ułożenia poszczególnych włókien. Twarde drewno ma wyższą kaloryczność, dłużej się pali i zawiera mniejszą ilość wody.
Gęstość drewna opałowego określa stosunek ciężaru drewna do jego masy. Im większa gęstość drewna, tym dłużej się ono pali.
Jaki gatunek drewna wybrać na opał?
Zaleca się unikanie drewna opałowego pochodzącego z gatunków drzew iglastych. Najlepiej sprawdzają się drzewa liściaste, w tym właśnie zbierające świetne opinie dąb oraz grab.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na drewno opałowe?
Gdy zbliża się okres grzewczy, wiele osób zastanawia się, ile drewna opałowego zakupić, by wystarczyło na ogrzanie domu. Wyjaśniamy, jak obliczyć zapotrzebowanie na drewno opałowe.
Zmiennych jest wiele i wynik dla każdego budynku będzie zależał od wielu czynników, jednak można przyjąć pewne liczby na potrzeby określenia przybliżonych wartości.
W przypadku domów pasywnych i bardzo dobrze ocieplonych roczne zapotrzebowanie na ogrzanie jednego metra kwadratowego wynosi 10-15 kWh/m2. Dom nieco gorzej ocieplony może wymagać już 50-70 kWh/m2. Domy stare, lecz ocieplone wykazują zapotrzebowanie na energię na poziomie 140-160 kWh/m2, a nieocieplone nawet do 200 kWh/m2.
Dokładniejsze obliczenia oraz pomocne wzory można znaleźć tutaj.
Drewno dębowe – zalety i wady
Jak można przeczytać na portalu Onet.pl, drewno dębowe jest jednym z najczęściej polecanych materiałów opałowych. Cechuje je bardzo wysoka kaloryczność, bo wynosząca aż 2100 kWh/mp – to sprawia, że jest drewnem chętnie wybieranym. Drewno dębowe jest ciężkie i gęste (710 kg/m3 przy wilgotności 15%), pali się powoli i długo, oddaje dużo ciepła. Ma wiele zalet, jednak warto zwrócić uwagę na mniej pozytywne cechy tego materiału opałowego.
Drewno z dębu zawiera kwasy i garbniki, które odpowiadają za specyficzny, kwaśny zapach wydzielany podczas spalania oraz przyczyniają się do zanieczyszczenia przewodów kominowych. Dąb, z uwagi na dużą ilość taniny, wymaga długiego sezonowania – aż trzech lat, co porównaniu z innymi opcjami wypada niezbyt korzystnie. Istotną wadą drewna dębowego jest także wysoka zawartość procentowa kory, która przekracza 20% masy – to dużo, zwłaszcza w porównaniu do innych gatunków. Niestety, kora ta nie jest dobrym materiałem opałowym.
Popularność i dobre opinie o drewnie dębowym wynikają z bardzo wysokiej kaloryczności oraz czasu spalania, jednak biorąc pod uwagę wszystkie istotne cechy, nie wypada ono aż tak dobrze, jak można by się spodziewać.
Grab – najlepsze drewno opałowe?
Grab zajmuje czołowe miejsca w zestawieniach kaloryczności drewna opałowego – jego wartość opałowa wynosi ponad 2200 kWh/mp. Jest również drewnem o bardzo wysokiej gęstości (830 kg/m3 przy wilgotności 15%) i twardości, przez co może być problematyczne do rozłupania w stanie suchym.
Grab charakteryzuje się stosunkowo krótkim czasem sezonowania, bo wynoszącym od roku do maksymalnie dwóch lat – jest to okres niewielki, biorąc pod uwagę jego bardzo wysoką efektywność energetyczną. Procentowa zawartość kory w drewnie z grabu wynosi około 7% – niemal trzykrotnie mniej niż w przypadku dębu.
Drewno opałowe z grabu spala się powoli i stabilnie, wydziela dużo ciepła, dając przy tym niewielki, niebieskawy płomień. Przez wielu uznawanych jest za najlepsze drewno opałowe na rynku.