Dlaczego dym z kominka cofa się do domu? Jak znaleźć przyczynę problemu?
Podczas rozpalania kominka czujesz zapach dymu unoszącego się po całym pokoju? A może w trakcie dokładania drewna kłęby duszącego dymu wdzierają się do salonu? Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Istnieje wiele przyczyn cofania się dymu z kominka – poznaj najczęstsze źródła problemu, którego nie należy lekceważyć.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dym wydobywający się z kominka – najpopularniejsze przyczyny
Zapach dymu podczas otwierania drzwiczek i duszące kłęby wdzierające się do pomieszczeń to nie tylko problem natury estetycznej, ale także potencjalne zagrożenie dla zdrowia domowników. Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego dym z kominka cofa się do mieszkania – przyczyn takiego zjawiska może być kilka, a najczęstsze czynniki decydujące o nadmiernym dymieniu kominka, to na przykład:
- źle usytuowany komin,
- nieodpowiednia szerokość przewodu kominowego,
- zatkany ciąg kominowy,
- ograniczony dopływ powietrza,
- nieprawidłowe działanie wentylacji,
- nieszczelne drzwiczki do kominka,
- warunki atmosferyczne.
Większość problemów z dymem cofającym się do domu jest efektem nieprawidłowości występujących w kominie. Im niżej umiejscowiony jest ten element, tym mniejsza siła ciągu. Niebezpieczne zjawisko może być też wynikiem zatkania komina przez sadzę lub niedopasowania paleniska do wielkości przewodów kominowych. Podczas palenia w kominku musimy zadbać o to, aby przepustnica i szyber pozostały otwarte – w przeciwnym przypadku dym będzie cofać się do pomieszczeń.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że dym z kominka może cofać się do domu przez nieefektywną wentylację mechaniczną. Problem nasila się w nowych domach i w ocieplonych budynkach ze szczelnymi oknami oraz drzwiami. Jeżeli komponenty kominka są nieodpowiednio dopasowane, to dym może się ulatniać właściwie bez przerwy, psując przyjemność z podziwiania ciepłych płomieni. Gdy problem z cofającym się dymem występuje sporadycznie, to prawdopodobnie jest on spowodowany warunkami atmosferycznymi. Dzieje się tak najczęściej wieczorem i rankiem, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, a ciśnienie niskie. Dym zazwyczaj znika samoczynnie, kiedy dojdzie do nagrzania przewodu kominowego.
Dlaczego w trakcie rozpalania kominka pojawia się dym?
Twój kominek mocno dymi w trakcie rozpalania? Wbrew pozorom jest to dość powszechne zjawisko. Przyczyn tego problemu może być kilka, ale najczęściej jego sedno tkwi w zimnym przewodzie kominowym, za długim kanale dymowym albo jego nieodpowiednim połączeniu z kominkiem. Dym cofa się do domu także w momencie, gdy w trakcie rozpalania ciąg kominowy jest bardzo słaby.
Innym źródłem nadmiernie dymiącego kominka są złe praktyki dotyczące jego rozpalania. Zdecydowanie więcej dymu pojawia się w momencie, gdy chcemy rozpalić drewno od dołu. Eksperci odradzają taki sposób i rekomendują, aby umieszczać podpałkę i źródło ognia na samej górze stosu ułożonego ze szczap sezonowanego drewna. Nie powinniśmy ładować drewna do pełna – zdecydowanie lepiej dokładać mniejsze porcje opału w odpowiednich odstępach czasowych. Pamiętamy też o tym, by podczas rozpalania zapewnić pełny dopływ powietrza. Dobre drewno do kominka pochodzi z drzew liściastych, a jego wilgotność nie przekracza 20%. Mokre szczapy dają zdecydowanie mniej ciepła, a do tego potęgują problem nadmiernego dymienia.
Jak sobie poradzić z dymiącym kominkiem?
Sposób rozwiązania problemów z dymem cofającym się do domu jest uzależniony od prawidłowej identyfikacji źródła tego zjawiska. Jeśli ustalimy, że dym powraca do mieszkania przez wady konstrukcyjne komina, możemy zdecydować się na zwiększenie ciągu poprzez zastosowanie specjalnych nasad kominowych. Być może konieczne będzie pozbycie się sadzy zalegającej w przewodzie kominowym albo wymiana paleniska na takie, które jest dopasowane do wielkości naszych przewodów dymnych.
W przypadku, gdy dym cofa się do domu przez nieefektywną wentylację, musimy zadbać o to, aby napływ powietrza wychodzącego i prowadzącego był na tym samym poziomie. Jeszcze lepiej, gdy wywiew jest nieco mniejszy niż nawiew. Istnieje mnóstwo przyczyn cofania się dymu z kominka, a ich poprawne zdiagnozowanie jest najważniejszym krokiem, dzięki któremu wyeliminujemy to zjawisko. Czasem jego źródło jest prozaiczne i leży na przykład w nieszczelnych drzwiczkach, a w innym przypadku problem zniknie dopiero po dokonaniu kosztownej modyfikacji instalacji.