Dlaczego ściany w nowych domach pękają?
Widząc popękane ściany i sufity w domu, właściciele wpadają w popłoch. Bo przecież jak to możliwe, że nowe ściany pękają? To powszechny problem, bo dotyczący nawet 70% nowo stawianych budynków. Sprawdź, dlaczego ściany w nowych domach pękają i w jaki sposób można je naprawić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pękające ściany w domu – dlaczego to się dzieje?
Istnieje mnóstwo przyczyn pękania ścian. Jedną z najpopularniejszych są źle wykonane fundamenty oraz używanie betonu najsłabszej jakości. Warto dopilnować etapu wylewania fundamentów i ścian, ponieważ od tych elementów konstrukcji zależy trwałość i wytrzymałość całego budynku – a wraz z nimi twoje bezpieczeństwo. Zaleca się zbadać grunt geologicznie, żeby dopasować konstrukcję fundamentów. W ten sposób można ochronić się przed różnymi niespodziewanymi i niekoniecznie przyjemnymi niespodziankami. Postaw na dobrych specjalistów, którzy cieszą się nieskalaną opinią. Postaraj się również kontrolować używane materiały i nadzorować przebieg kolejnych etapów budowy (np. wykopy pod fundamenty).
Pękające ściany mogą stać się problemem przez zbyt szybkie przeprowadzanie prac tynkarskich. Często się to dzieje, gdy prace przeprowadzane są tuż przed tym, zanim ściany porządnie wyschną, a budynek osiądzie w gruncie. Osiadanie konstrukcji to naturalne zjawisko. Warto więc przystąpić do prac wykończeniowych po wysezonowaniu budynku w stanie surowym. To świetny pomysł, ponieważ w okresie między robotami budowlanymi budynek zdąży porządnie osiąść. Ograniczone zostanie więc ryzyko pojawienia się drobnych zarysowań, a także pęknięć w ścianach i sufitach. Warto dodać, że pękające ściany mogą być również wynikiem uginającego się stropu, zwiększonego natężenia ruchu blisko budynku i złego wykonania dylatacji ścian.
Uszkodzenia powierzchniowe a głębokie – jaka jest różnica?
Pęknięcia na ścianach podzielić można na dwa główne rodzaje – powierzchniowe i głębokie. Pierwsze nie wyglądają estetycznie, a drugie mogą być dość niebezpieczne. Warto wiedzieć, czym jeszcze te pęknięcia różnią się od siebie. Uszkodzenia powierzchniowe występują w formie wąskich szczelin, które biegną w różnych kierunkach. Najczęściej spowodowane są m.in. skurczem zaprawy tynkarskiej lub naprężeniami w ścianie. Problem może dotyczyć ścian działowych, które pękają od np. trzaskania drzwiami. Uszkodzenia powierzchniowe często pojawiają się na styku różnych ścian, gdzie działają siły powodujące naprężenie w ich wnętrzu. Pojawić się mogą zatem np. przy balkonie, nad otworem okiennym i drzwiowym czy w miejscu, gdzie oparte są belki. Do wykończenia ścian i sufitów często wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe. Pęknięcia często pojawiają się w miejscach ich łączenia, co wynika z pracy budynku. Mogą być też jednak tzw. błędem montażowym lub efektem niewłaściwego spoinowania płyt czy pominięcia zbrojenia w miejscu narażonym na pęknięcia.
Mamy też uszkodzenia głębokie ścian, które zwykle są efektem wstrząsu, wad konstrukcyjnych budynku lub niestabilnego podłoża. Skazy przebiegają głęboko w murze. Nie można ich lekceważyć, ponieważ mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa całego domu. Niepokój wzbudzać powinny ściany ze szczelinami o szerokości ponad 2 mm, które biegną niemal pionowo na całej wysokości pomieszczenia. Jeśli pojawią się w poprzek belek, również nie wróżą nic dobrego – zwłaszcza blisko środka pomieszczenia. Może być to oznaka przeciążenia i ugięcia stropu. Jeśli zauważysz, że ściany tak niebezpiecznie pękają, a szczelina się powiększa, koniecznie wezwij specjalistę. Będzie mógł ocenić stan techniczny budynku i ustalić zakres koniecznych prac remontowych.
Jak naprawić pęknięte ściany?
Uszkodzenia powierzchniowe możesz naprawić sam, nawet bez ogromnej wiedzy. Należy oczyścić szczelinę z pyłu, brudu i kurzu. To bardzo ważne, ponieważ minimalna ilość pyłu może uniemożliwić związanie masy szpachlowej z podłożem. Ilość masy oraz jej rodzaj dopasuj do rodzaju tynku. Pamiętaj tylko, że do tynku gipsowego używa się innej masy niż do tynku cementowo-wapiennego. Gdy masa już wyschnie, należy ją pomalować i zeszlifować papierem ściernym o granulacji ok. 100-500.
Jeśli szczelina jest większa, wykorzystać można zaprawę klejącą. Zanim nałożysz ją na szczelinę, dokładnie zwilż całość za pomocą mokrej gąbki. W ten sposób poprawisz przyczepność zaprawy klejącej. Gdy już wypełnisz szczelinę, nałóż taśmę naprawczą lub siateczkę z włókna szklanego na zaprawę klejącą. Dzięki temu wzmocnisz połączenie z otynkowaną ścianą. Do naprawy źle spoinowanych płyt gipsowo-kartonowych poleca się stosowanie specjalnych taśm naprawczych. Dzięki nim można przenieść część naprężeń, które pojawiają się podczas ruchów płyt gipsowych. W ten sposób można również zmniejszyć ryzyko pękania spoin.
Ważny jest dla ciebie czas? Możesz zdecydować się na akryl szpachlowy, który tworzy elastyczną powierzchnię. Akryl łatwo się nakłada. Poza tym materiał ten nie ścieka ze ścian. Szpachlę akrylową wystarczy wyrównać za pomocą metalowej pacy lub szpachelki, zanim zastygnie. Jeśli ściana jest wymagająca, warto ją wcześniej zagruntować. Jak widzisz, nie zawsze można mieć wpływ na pękające ściany. Jednak, mając wiedzę na ten temat, można wyeliminować część takich problemów „w zarodku”. Dzięki temu uniknąć da się poważniejszych problemów i kosztownej naprawy głębokich uszkodzeń.