Krople wody pod klimatyzatorem? To może być poważniejszy problem niż myślisz

Nowoczesne klimatyzatory mają żywotność 15 lat i więcej, ale niestety jak wszystkie złożone urządzenia elektroniczne miewają czasem usterki i awarie. Czasem są to jakieś osobliwe szumy, a czasem kapiące na podłogę krople wody. Chłodna woda może być w upalne dni przyjemnym orzeźwieniem, ale na pewno nie ta spływająca po ścianie na podłogę.
- Problemy z kapiącym klimatyzatorem
- Co robić, kiedy klimatyzator nagle kapie?
- Co się normalnie dzieje z wodą kondensacyjną w klimatyzatorze?
- Przyczyny kapiącego klimatyzatora
Problemy z kapiącym klimatyzatorem
Widok kałuży na podłodze z rana albo spadających spod sufitu kropel wody może być frustrującym doświadczeniem. Przeciekający klimatyzator to jednak nie tylko problem techniczny i estetyczny, ale również wiele innych nieprzyjemności, między innymi:
- Uszkodzenie podłogi – gromadząca się woda może uszkodzić powierzchnię podłogi, a nawet elementy konstrukcji budynku.
- Rozwój grzybów pleśniowych – zawilgocenie podłogi sprzyja rozwojowi pleśni, a to z kolei może prowadzić do reakcji alergicznych, wywołanych przez zarodniki grzybów.
- Wzrost wilgotności powietrza – pogarsza komfort pobytu w mieszkaniu.
- Pogorszenie jakości powietrza – zwiększona wilgotność powietrza wpływa negatywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu i utrudnia oddychanie osobom z chorobami układu oddechowego.
Wzrost rachunków za energię elektryczną – nieprawidłowe działanie klimatyzatora powoduje zwykle większe zużycie prądu, a tym samym kosztów klimatyzacji.
Co robić, kiedy klimatyzator nagle kapie?
Biorąc pod uwagę zasadę działania klimatyzatora, można powiedzieć, że tworzenie się wody kondensacyjnej jest zjawiskiem normalnym. Kiedy powietrze się ochładza, jest w stanie pomieścić w sobie mniej wilgoci. Nadmiar tej wilgoci skrapla się więc na chłodniejszych powierzchniach. Ale jeśli wilgoć pojawia się nagle i w nieoczekiwanych miejscach, oznacza to zwykle jakąś usterkę.
Kapanie albo nieszczelność klimatyzatora może mieć w rzeczywistości rozmaite przyczyny. W pierwszym momencie pojawia się zdziwienie i strach na widok dużej kałuży na podłodze i braku chłodzenia. Zawsze trzeba jednak zachować spokój. Generalnie, kapiący klimatyzator nie zawsze musi oznaczać zepsucie się urządzenia albo przecieki. Niektóre przyczyny dadzą się szybko usunąć, inne potrzebują natomiast większej naprawy.

Co się normalnie dzieje z wodą kondensacyjną w klimatyzatorze?
Skropliny powstające podczas chłodzenia nie stanowią z reguły problemu dla funkcjonowania systemu klimatyzacji w mieszkaniu, ale muszą zostać w odpowiedni sposób odprowadzone. W zależności od wydajności urządzenia i wilgotności powietrza, w ciągu jednego dnia może się zgromadzić kilka litrów wody. To, co stanie się z tą wodą, zależy głównie od typu klimatyzacji.
- Klimatyzator typu split – ma własny odpływ wody kondensacyjnej. Woda może odparować w jednostce zewnętrznej albo wąż spustowy jest podłączony do odpływu. Czasem stosowana jest pompa do transportu skroplin z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.
- Klimatyzator monoblokowy – posiada również wąż spustowy, który prowadzi na zewnątrz albo do odpływu.
- Klimatyzator mobilny – zbiera zwykle skropliny w zbiorniku, który trzeba regularnie opróżniać. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu następuje powiadomienie albo automatyczne wyłączenie urządzenia. W zależności od modelu klimatyzatora, możliwe jest podłączenie do odpływu.

Przyczyny kapiącego klimatyzatora
Lista możliwych przyczyn większych i mniejszych wycieków wody z klimatyzatora może być długa. Podajemy klika z nich, aby pomóc Ci ocenić problem w Twojej indywidualnej sytuacji.
- Uszkodzony albo zanieczyszczony przewód skroplin.
Wąż do odprowadzania kondensatu powinien być ułożony tak, aby na całej jego długości był zachowany spadek. Z tego względu korzystne jest zawsze instalowanie jednostki zewnętrznej niżej niż jednostki wewnętrznej. Jeśli spadek przewodu jest zbyt mały, gromadzący się osad może zablokować odpływ wody i skropliny mogą się pojawić w nietypowych miejscach.
Sprawdzenie drożności węża i jego czyszczenie można przeprowadzić we własnym zakresie.
- Zanieczyszczony skraplacz.
Skraplacz klimatyzacji odpowiada za schładzanie czynnika gazowego i kapiące urządzenie może być skutkiem jego zanieczyszczenia. Skraplacz przyciąga w naturalny sposób kurz i zanieczyszczenia i musi być regularnie czyszczony.
Zabieg czyszczenia klimatyzatora można przeprowadzić samodzielnie.
- Tacka ociekowa jest napełniona
W przenośnych modelach klimatyzatorów skropliny nie są automatycznie odprowadzane, tylko spływają do tacki ociekowej i tam się gromadzą. Woda powinna być od czasu do czasu stamtąd odprowadzana. W upalne dni tackę trzeba opróżniać nawet każdego dnia. Zwykle urządzenia tego typu mają czujnik, który automatycznie przypomina o konieczności usunięcia kondensatu. W klimatyzatorze bez tej funkcji poziom wody może nadmiernie wzrosnąć i powodować wycieki.
Po opróżnieniu tacki ociekowej problem kapiącej wody zazwyczaj znika.
- Awaria pompy skroplin
W przypadku, kiedy pompa wspomaga odprowadzanie wody, na przykład, gdy trzeba pokonać nachylenie, jej awaria może prowadzić do kapania kondensatu.
W tym wypadku potrzebna będzie pomoc fachowca, który wymieni niesprawną pompę.
- Awaria sprężarki
Jeśli uszkodzeniu uległa sprężarka, to kapanie wody nie jest największym problemem. Brak działania jednego z podstawowych elementów klimatyzatora sprawia, że cały system chłodniczy został wyłączony.
W takim wypadku profesjonalna naprawa jest niezbędna.
- Nieprawidłowa instalacja klimatyzatora
Czasem zdarza się, że niedawno zamontowana instalacja zaczyna przeciekać. Jeśli konserwacja i czyszczenie są prowadzone regularnie, to nie skraplacz ani sprężarka, ale wadliwa instalacja może być przyczyną kapania wody z klimatyzatora.
Sprawdzenie poprawności instalacji przez fachowca oraz ewentualna jej korekta, powinny rozwiązać problem.
- Zanieczyszczony filtr powietrza
Filtr powietrza powinien być wymieniany co 1-3 miesiące. Jeśli jest zanieczyszczony i powietrze nie przepływa swobodnie, wężownice mogą zamarznąć, co spowoduje wyciek.
Rozwiązaniem jest regularna wymiana filtra, o czym niektóre modele klimatyzatorów przypominają.
- Oblodzenie żeberek parownika
Na skutek niskiego poziomu czynnika chłodniczego lub niskiego przepływu powietrza może nastąpić zamarznięcie wężownicy. Topnienie lodu i spływanie kondensatu może powodować kapanie z klimatyzatora.
Uzupełnienie czynnika chłodzącego należy powierzyć fachowcowi.