Do czego służy zaprawa wyrównująca i jak ją przygotować?

Rozprowadzanie zaprawy wyrównującej na posadzce, czym się różni zaprawa wyrównująca od innych zapraw
Zalety i rodzaje zaprawy wyrównującej stosowanej we wnętrzach, fot. Parilov
ikona podziel się
Opublikowano: 13.04.2024 r., 11:10 | Autor: Katarzyna Barczyk
Zaprawa wyrównująca może wydawać się niepozornym produktem cementowym. Jednak szerokie zastosowanie tej zaprawy powoduje, że warto rozważyć jej wykorzystanie szczególnie przy generalnych remontach. Zobacz, czym dokładnie jest zaprawa wyrównująca, jakie jest jej zastosowanie, a także, w jaki sposób należy ją przygotować.

Czym jest zaprawa wyrównująca?

W celu zrozumienia, czym jest zaprawa wyrównująca, dobrze jest sprawdzić jej skład. Okazuje się, że mamy do czynienia z mieszanką cementu, piasku kwarcowego, środków mineralnych oraz specjalnych modyfikatorów. To właśnie te ostatnie odpowiadają za to, że zaprawa wyrównująca wyróżnia się konkretną elastycznością oraz plastycznością.

W najprostszym podziale zaprawy wyrównującej uwzględniamy:

  • Zaprawę wyrównującą uniwersalną - jest to zaprawa, której grubość warstwy waha się od 2 do 50 mm
  • Zaprawę wyrównującą cienkowarstwową - jest to zaprawa wyrównująca, której grubość nie może być większa niż 15 mm

Oprócz tego wymienia się także zaprawy wyrównujące, które można stosować jedynie we wnętrzach. Natomiast w przypadku zapraw wyrównujących zewnętrznych musimy się upewnić, że będą one wykazywać się odpowiednią odpornością na ujemne temperatury oraz działanie wody. Zobacz przegląd najpopularniejszych zapraw wyrównujących.

Zastosowanie zaprawy wyrównującej

Zaprawa wyrównująca wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Przede wszystkim wykorzystuje się ją do wyrównywania poziomów głównie na podłożach betonowych. Jednak możliwe jest również zastosowanie zaprawy wyrównującej do jastrychów, a nawet podłoża ceramicznego.

Nie ma jednak żadnego ograniczenia w zastosowaniu zaprawy wyrównującej wyłącznie do poziomych powierzchni. Ponieważ wykorzystuje się ją do wyrównywania posadzek, ścian, czy też sufitów. Ze względu na swoją elastyczność, zaprawa wyrównująca doskonale sprawdzi się również jako warstwa pod płytki ceramiczne.

Bardzo często zaprawa wyrównująca jest porównywana do zaprawy samopoziomującej. Jednak w odróżnieniu od niej, zaprawę wyrównującą zaleca się stosować na niedużych powierzchniach. Ponadto zaprawa wyrównująca może sprawdzić się jako podkład pod ogrzewanie podłogowe.

W celu otrzymania zaprawy wyrównującej należy dodać odpowiednią ilość wody zgodnie ze wskazaniami znajdującymi się na opakowaniu konkretnego produktu. Należy pamiętać, że poszczególni producenci mogą mieć zupełnie inne wytyczne dotyczące tego, jaka ilość wody jest potrzebna do uzyskania zaprawy.

Zaprawa wyrównująca a rodzaj podłoża

Oprócz tego sposób przygotowania zaprawy wyrównującej jest zależny od tego, na jaki rodzaj podłoża chcemy ją zastosować. W przypadku jeżeli chcemy zastosować zaprawę wyrównującą na podłoże mineralne, które wyróżnia się tym, że jest bardzo chłonne, wtedy musimy je wcześniej zwilżyć wodą. Ponadto musimy się upewnić, że takie podłoże będzie pozbawione pęknięć, dzięki czemu nie pogorszymy przyczepności zaprawy wyrównującej.

Natomiast w przypadku podłoża, które jest mało chłonne lub całkowicie niechłonne, musimy się upewnić, że jest ono pozbawione kurzu, a także, zostało odpowiednio wcześniej przeszlifowane. Przed położeniem zaprawy dobrze jest zadbać o warstwę gruntu sczepnego, dzięki czemu zadbamy o lepszą przyczepność. Najczęściej w tej grupie podłoży wymieniamy terakotę, bądź płytki ceramiczne.

Podobny zabieg przygotowujący należy wykonać wobec podkładów anhydrytowych lub tynków gipsowych. W tym przypadku również musimy pamiętać o dokładnym przeszlifowaniu oraz pozbyciu się kurzu. Na takich powierzchniach należy wcześniej zastosować dedykowany grunt. Najczęściej jest to preparat tego samego producenta, który posiada odpowiednie właściwości.

Mężczyzna kładący okładzinę z płytek ceramiczny, zastosowanie zaprawy wyrównującej
Okoliczności, w jakich można zastosować zaprawę wyrównującą, fot. aboutmomentsimages

W jaki sposób kłaść zaprawę wyrównującą?

Przy przygotowaniu zaprawy wyrównujące ważne jest nie tylko zastosowanie odpowiedniej ilości wody, ale również dokładne wymieszanie wszystkich składników. Zaprawa powinna mieć jednolitą konsystencję. Po jej przygotowaniu kolejnym krokiem będzie przeszpachlowanie zaprawy, a następnie nakładanie jej przy pomocy stalowej pacy. Jeżeli mamy do czynienia z większymi powierzchniami, wtedy lepiej wspomóc się agregatem tynkarskim.

Kolejnym etapem jest wykończenie warstwy zaprawy. W tym celu najlepiej sprawdzi się długa stalowa paca, dzięki czemu uzyskamy jednolitą, gładką powierzchnię. Innym rozwiązaniem jest filcowanie. Należy jednak pamiętać o tym, żeby ten zabieg wykonać na wczesnym etapie, zanim zaprawa jeszcze całkowicie się na zawiązała.

Jeżeli zamierzamy układać płytki ceramiczne na wcześniej przygotowanej warstwie zaprawy, będziemy musieli poczekać do jej wyschnięcia. Czas schnięcia jest uzależniony od grubości warstwy, a także podłoża, na jakim się znajduje. Najczęściej wynosi on jednak od kilku do kilkunastu godzin. Stosując zaprawę wyrównującą na zewnątrz, powinniśmy pamiętać o jej ochronie przed ujemnymi temperaturami, a także promieniowaniem słonecznym. W niektórych sytuacjach warto ją przykryć folią malarską, aż do całkowitego wyschnięcia zaprawy. Zobacz też, jakie właściwości posiada zaprawa cementowa.

Źródła:

  • https://www.immerbau.pl/co-lepiej-wybrac-zaprawa-wyrownujaca-czy-wylewka-samopoziomujaca/
  • https://pogotowiebudowlane.com/co-warto-wiedziec-o-zaprawie-wyrownujacej-jakie-ma-zastosowanie/
  • https://cdnmedia.mapei.com/docs/librariesprovider24/products-documents/1_02881_m-zaprawa-wyrownujaca_pl-pl_52bfc3a812fb45b3ba66cb91c72cedad.pdf?sfvrsn=4e38361f_0
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto