Dobra wentylacja podczas remontu – jak się za to zabrać?
Remontujesz dom i zastanawiasz się nad tym, jak zrobić dobrą wentylację? Nie czekaj, aż spotkają cię nieprzyjemne konsekwencje związane z nieprawidłowym działaniem wentylacji. Lepiej im zapobiegać! Co powinieneś wiedzieć na temat rekuperacji? Co lepiej się sprawdza – wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wentylacja grawitacyjna – o tym powinieneś wiedzieć!
Wentylacja grawitacyjna była standardem w starych domach. Jeśli nie chcesz, aby sprawiała problemy po termomodernizacji, powinieneś zadbać o jej prawidłowe działanie. Wentylacja powinna być sprawna, a więc dawać dobrą jakość powietrza w budynku. Dzięki temu można czuć się bezpiecznie, zwłaszcza że przepływ powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Powietrze, które wcześniej ogrzano, zimą wywiewane jest na skutek działania wentylacji grawitacyjnej. Zamiast niego wpływa ciepło z wywiewanego powietrza. Aby zminimalizować koszty ogrzewania i straty ciepła na wentylowanie pomieszczeń, można przemyśleć montaż instalacji nawiewno-wywiewnej, która pozwoli odzyskiwać ciepło z wywiewanego powietrza. To tzw. rekuperacja centralna. Wentylację można usprawnić na wiele sposobów. Remont to idealna okazja, aby coś z nią zrobić.
Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje naturalne zjawiska, które występują w przyrodzie – ruch powietrza związany z różnicą ciśnienia i temperatury. Wentylacja dąży do wyrównania tych różnic. W korzystnych warunkach następuje przepływ powietrza do kanałów wywiewnych w wybranych pomieszczeniach, bez konieczności używania mechanicznych urządzeń. Do tych pomieszczeń należą m.in. toalety, pokoje na górnych piętrach i kotłownie. Zużyte, ciepłe powietrze zasysają kanały wentylacyjne i wyrzucają poza budynek. Na jego miejsce wpływa świeże powietrze z zewnątrz.
Co może wpłynąć na osłabienie ciągu kominowego?
Jeśli system ma działać prawidłowo, w oknach i ścianach wybranych wnętrz muszą być nawiewniki – to przez nie powietrze z zewnątrz wlatuje do mieszkania. Wielkość strumienia można regulować w zależności od tego, jaki model nawiewnika mamy. W kierunku kanałów wywiewnych musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza. Aby wytworzył się ciąg kominowy, kanały muszą mieć jednak odpowiednie wymiary. Powinny być też prowadzone pionowo w górę. Na osłabienie ciągu kominowego może wpłynąć:
- Za mały przekrój i niewystarczająca wysokość komina.
- Brak ocieplenia części kanałów prowadzonych w ścianach zewnętrznych.
- Nieprawidłowe wyprowadzenie komina ponad dach.
- Pomieszczenia nieogrzewane albo znajdujące się poza budynkiem.
- Warunki atmosferyczne (zwłaszcza porywisty wiatr).
Jeśli system grawitacyjny ma zostać, nowe okna koniecznie muszą mieć nawiewniki. Można też zainstalować ścienne nawiewniki. W niektórych wnętrzach pod sufitem powinny się znaleźć kanały wentylacyjne zakończone kratką. W wybranym pomieszczeniu nie ma kanału? Być może trzeba będzie zamontować specjalny typ wentylatora w ścianie zewnętrznej. Może się to wydarzyć, gdy łączymy termomodernizację budynku z przebudową i reorganizacją przestrzeni albo zmianą funkcji wnętrz.
Rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych i rekuperacja centralna
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna pozwala skutecznie wymieniać powietrze w całym domu. Dzięki niej można też odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego i wstępnie ogrzać powietrze nawiewane. W ten sposób można obniżyć koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem zimą czy chłodzeniem latem. Do swoich potrzeb dopasować można parametry nawiewanego powietrza, m.in. temperaturę i wilgotność. Aby wykorzystać potencjał wentylacji mechanicznej, należy ograniczyć niekontrolowane napływy powietrza do domu, a także zabezpieczyć je przed uciekaniem ze środka. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna sprawdza się więc najlepiej w domach ze szczelnymi, nowymi oknami, które są dobrze docieplone. Nie może być tam mostków termicznych.
Montaż tego typu wentylacji wymaga miejsca na centralę wentylacyjną, a więc rekuperator. System przewodów trzeba będzie rozprowadzić po całym domu, uwzględniając jego strukturę. Kanały wentylacyjne należy poprowadzić przez ogrzewane pomieszczenia albo zaizolować je, jeśli nie możesz przez takie wnętrza pociągnąć instalacji. Należy też przygotować lokalizację dla czerpni i wyrzutni powietrza. Konieczne będzie wytyczenie trasy przewodów łączących je z centralą wentylacyjną.
Oczywiście rekuperacja centralna nie sprawdzi się wszędzie. Czasami kosztuje za dużo albo jest za trudna w instalacji. Wówczas można pomyśleć o zakupie rekuperatora decentralnego, tzw. bezkanałowego lub ściennego, który ma na celu odzyskiwać ciepło z wywiewanego powietrza w danym pomieszczeniu, ale też skutecznie je wentylować. Należy go zamontować w ścianie zewnętrznej. Na rynku jest wiele rodzajów rekuperatorów, które różnią się funkcjami oraz budową. Jeśli nie możesz rozprowadzić kanałów wentylacyjnych po całym domu, może to być korzystne rozwiązanie.
Źródła:
- https://muratordom.pl/remont-domu/termomodernizacja/wentylacja-i-rekuperacja-w-starym-domu-jak-zrobic-dobra-wentylacje-w-domu-podczas-remontu-aa-Wshj-V4Rz-c24E.html
- https://systemykominowe-rauch.pl/wentylacja-w-starym-domu-jak-ja-wykonac/
- https://www.wentylacyjny.pl/1566-49-234-wentylacja-w-starym-domu.html