Dom bardziej eko - 6 małych zmian, które pomogą ci lepiej zadbać o środowisko

Wizualizacja domu jednorodzinnego spełniającego ideę ekologii, rozwiązania wspomagające ochronę środowiska, które można wprowadzić w swoim domu
6 sposobów na to, aby dom stał się jeszcze bardziej eko, fot. 70590261
ikona podziel się
Opublikowano: 14.02.2024 r., 19:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Dbanie o środowisko naturalne w dzisiejszych czasach nie jest uznawane za dobrą wolę, ale nawet zaczyna się tego oczekiwać i stawać się powoli naszym obowiązkiem. Jest to spowodowane tym, że właśnie działalność człowieka ma największy wpływ na pogorszenie stanu środowiska. Dlatego też pojawiają się coraz nowsze koncepcje, które pozwalają na wprowadzenie ekologicznego stylu życia w naszej codzienności. Zobacz, 6 małych zmian, dzięki którym Twój dom będzie bardziej eko.

1. Mniejsza produkcja i segregacja śmieci

Niestety żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, co oznacza, że jesteśmy nastawieni na kupowanie. Taki styl życia pociąga również za sobą generowanie większej ilości odpadów, które w głównej mierze nie mogą być poddane dalszemu recyklingowi. Dlatego warto przede wszystkim korzystać z wielorazowych toreb na zakupy, dzięki czemu ograniczymy ilość foliowych torebek. Na zakupy także powinniśmy wybierać się z listą zakupów, dzięki czemu ograniczymy niepotrzebne wyrzucanie i marnowanie żywności.

Kolejnym pomysłem jest kupowanie ubrań, które pozwolą na komponowanie wielu różnych zestawów. Dzięki temu unikniemy zbyt dużej ilości ciuchów, a także ich wyrzucania w całkiem dobrym stanie, tylko dlatego, że przestają się mieścić w naszej garderobie. Takie same podejście powinniśmy mieć pod względem zabawek dla dzieci. Niestety w dzisiejszych czasach maluchy są zalewane tonami plastikowych zabawek, które bardzo szybko się psują, przez co bezużyteczne lądują na śmieciach. Zobacz, w jaki sposób wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków.

2. Minimalizm we wnętrzach

Jeżeli zależy ci na eko domu, to na pewno warto zdecydować się na minimalizm. W ten sposób nie będziesz podążać za konsumpcjonizmem. Minimalizm we wnętrzach też ma oczywiście bardzo wiele cennych zalet. Przede wszystkim powoduje większy spokój i poczucie harmonii. Łatwiej też jest utrzymać porządek, a ty też będziesz mieć spokojniejszą głowę, jeżeli chodzi o brak chaosu w Twoim domu.

Aby wprowadzić taki minimalizm we wnętrzach, można na początku przejrzeć wszystkie rzeczy, które masz w swoim mieszkaniu. Świetnie w tym przypadku sprawdza się zasada, że jeżeli z jakiegoś przedmiotu nie korzystaliśmy przez rok, wtedy powinniśmy ją wyrzucić. A najlepiej ją oddać lub sprzedać na portalach z rzeczami używanymi. Idea puszczania używanych rzeczy w obieg bardzo korzystnie wpływa na ochronę środowiska.

3. Postaw na zero waste we wnętrzach

Idea zero waste polega na ponownym wykorzystywaniu przedmiotów lub opakowań, dając im drugie życie. Dzięki temu minimalizujemy ilość śmieci, a także świadomie podejmujemy decyzję o zakupie przedmiotów, które mogą być poddane recyklingowi. Na przykład ze sznurka i szklanych butelek możemy wykonać dekoracyjne wazony. Jeżeli mamy dom z ogródkiem, to powinniśmy nauczyć się kompostować, a także wykorzystywać skórki po bananach, fusy po kawie, czy też skorupki jajek do przygotowania naturalnego nawozu.

W ramach zero waste możemy nauczyć się kreatywności. Świetnym sposobem jest na przykład wykorzystanie starych ubrań, które możemy przerobić na ubranka dla lalek, czy też wykonać z nich kocyk, pled lub chodnik. Taka metoda przerabiania materiałów na włóczkę, nazywa się T-shirt yarn. Dobrze jest też pomyśleć, co możemy zrobić z opakowaniami po różnych produktach, z których możemy zrobić pudełka do przechowywania lub organizery.

Tabliczka z napisem zero waste wraz z przedmiotami, które spełniają taką ideę, sposoby na ochronę przyrody, które można wprowadzić w swoim mieszkaniu
Nieduże zmiany, które można wprowadzić w codzienne funkcjonowanie domu, aby lepiej chronić środowisko naturalne, fot. 272130194

4. Korzystaj z naturalnych środków do czyszczenia

Nie od dziś wiadomo jest, że korzystanie z chemicznych środków do czyszczenia, nie jest zbyt korzystne dla naszego środowiska. Właśnie z tego powodu, najlepiej sprawdzi się przygotowanie naturalnych środków do sprzątania. Wbrew pozorom samodzielna produkcja domowych preparatów do czyszczenia nie jest skomplikowana. Najczęściej takie środki przygotowujemy na bazie octu oraz olejków eterycznych. Możemy nawet dzięki takim naturalnym środkom pozbyć się nie tylko brudu, ale również kamienia, grzybów i pleśni.

Warto także w swoim domu zadbać o naturalne środki czystości oparte na kwasku cytrynowym, czy też sodzie oczyszczonej. Nie bez znaczenia są także olejki eteryczne, jakie zastosujemy. Nie tylko odświeżą one powietrze, ale również wiele z nich działa odkażająco, a także przeciwgrzybicznie. Dlatego warto zaopatrzyć się m.in. w olejek herbaciany oraz goździkowy.

5. Zasiej łąkę balkonową

Nie musisz mieć domu z ogrodem, aby pomóc pszczołom. Wystarczy już nieduży balkon i niewielka doniczka, w której zasiejesz mieszankę balkonową. Może cię zaskoczyć to, że pszczoły są w stanie dolecieć nawet do 12 piętra. Zatem, gdy tylko przyjdą pierwsze wiosenne dni, warto wysiać w donicy mini łąkę kwietną, a pomożesz miejskim zapylaczom.

Jeżeli posiadasz dom z ogrodem, wtedy oczywiście możesz wysiać większy kawałek łąki kwietnej. Niekoniecznie musisz się zatrzymywać tylko i wyłącznie na tych możliwościach. Ponieważ posiadając swój własny ogród, takich możliwości mamy zdecydowanie więcej. Przykładem jest możliwość zbudowania lub kupienia gotowego domku dla trzmieli. Świetnie sprawdzą się również budki lęgowe dla ptaków zawieszone wysoko na drzewach.

5. Oszczędność energii elektrycznej i wody

Wydaje się, że takie zalecenie w celu ochrony środowiska jest już powtarzane od wielu lat. Jednak tak naprawdę w wielu przypadkach brakuje konkretnych wskazówek jak to robić. W przypadku oszczędzania wody doskonale sprawdzą się ograniczniki czasowe do bieżącej wody. Ponadto warto zmodyfikować toaletę, aby była wyposażona ona w dwustopniowy system spłukiwania. Natomiast w ogrodzie warto umieścić pojemnik do zbierania deszczówki, dzięki której będziemy mogli podlewać rośliny,

W przypadku oszczędzania prądu doskonale sprawdzą się oczywiście energooszczędne sprzęty elektryczne i elektroniczne. Ponadto powinniśmy wyłączać je nawet z trybu czuwania, ponieważ nawet wtedy urządzenia pobierają prąd. Dobrze jest się również pozbyć nawyku pozostawiania włączonego telewizora lub radia, z którego w danej chwili nie korzystamy. Dzięki temu nie tylko będziemy dbać o naszą planetę, ale również skorzysta na tym nasz portfel. Zobacz, jeszcze więcej pomysłów na bycie eko właścicielem swojego domu.

Źródła:

  • https://epg.eco/5-prostych-wskazowek-jak-byc-bardziej-eko-w-domu/
  • https://www.national-geographic.pl/artykul/dzialania-ekologiczne-lista-rzeczy-ktore-mozna-robic-juz-teraz-dla-zdrowszej-planety?page=2#Oszcz%C4%99dzaj+wod%C4%99+i+pr%C4%85d
  • https://www.wwf.pl/aktualnosci/6-codziennych-praktyk-dzieki-ktorym-w-2019-bedziesz-bardziej-eko
  • https://www.lazienkaplus.pl/pl/porady/8-domowych-sposobow-na-czysta-lazienke-120/
  • https://lazienkionline.pl/blog/jak-oszczedzac-wode-w-domu-praktyczne-porady
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto