Dom na nowoczesnym osiedlu bez kanalizacji - co zrobić?
Zastanawiasz się nad zakupem domu jednorodzinnego na nowoczesnym osiedlu? Wydaje się, że jesteś o krok od spełnienia marzeń. Pojawia się jednak jeden problem w postaci braku podłączenia budynku do sieci wodno-kanalizacyjnej. Zobacz, co możesz zrobić w takim przypadku, a także, na jakie rozwiązania możesz się zdecydować.
Z tego artykułu dowiesz się:
Brak kanalizacji - i co teraz?
Jeżeli właśnie znajdujesz się w sytuacji, w której Twój dom nie będzie podłączony do sieci wodno-kanalizacyjnej, to będziesz odpowiedzialny za właściwą utylizację nieczystości. W takiej sytuacji możesz rozważyć dwa rozwiązania, które są zalegalizowane w polskim prawie. Mowa jest o posiadaniu własnego szamba lub zdecydowania się na przydomową oczyszczalnię ścieków.
Chociaż wydaje się, że mamy dowolność w wyborze tego, w jaki sposób poradzimy sobie ze ściekami, to tak naprawdę musimy sprawdzić, jakie zapisy znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponieważ może się okazać, że dla naszego terenu znajdują się pewne uwarunkowania. Takim przykładem jest chociażby planowana budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w niedalekiej przyszłości. W takiej sytuacji może się okazać, że nie będziemy mogli wybudować na terenie swojej posesji przydomowej oczyszczalni ścieków.
Kiedy można wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?
Jeżeli jesteśmy zainteresowani budową przydomowej oczyszczalni ścieków, to warto sprawdzić, czy spełniamy odpowiednie warunki do korzystania z takiego obiektu. Już wiemy, że jednym z warunków jest brak przeciwwskazań ze strony miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są parametry wodnogruntowe, które są uzależnione od tego, na jaki rodzaj oczyszczalni ścieków chcemy się zdecydować. W przypadku:
- Oczyszczalni ścieków biologicznej - odległość od poziomu wód gruntowych nie ma znaczenia, a gleby powinny charakteryzować się bardzo dobrą przepuszczalnością. Oczyszczalnia ścieków biologiczna może z powodzeniem być wybudowana na niedużej działce, ponieważ powierzchnia obiektu zajmuje od 8 do 10 metrów kwadratowych.
- Oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - odległość od poziomu wód gruntowych powinna wynosić przynajmniej 1,5 metra. Natomiast pod budowę takiej oczyszczalni wskazane są gleby wykazujące się dobrą lub średnią przepuszczalnością. Ponadto oczyszczalnia z drenażem rozsączającym może zająć powierzchnię nawet 90 metrów kwadratowych, dlatego za mała działka będzie stanowić przeszkodę w budowie takiego obiektu.
- Oczyszczalni ścieków hydrobotanicznej - odległość od poziomu wód gruntowych nie ma tutaj znaczenia. Wymagania glebowe wskazują na gleby o dobrej przepuszczalności. Tego typu oczyszczalnia ścieków jest wskazana na duże działki, ponieważ wielkość obiektu będzie zależeć od tego, ile osób ma znajdować się w danym gospodarstwie domowy. Dla średniej wielkości gospodarstwa domowego wystarczy oczyszczalnia ścieków hydrobotaniczna o powierzchni ok. 15 metrów kwadratowych.
Zalety i wady przydomowej oczyszczalni ścieków
Nawet jeżeli spełniamy wszystkie warunki pod budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, warto zapoznać się z zaletami i wadami takiego rozwiązania. Przede wszystkim, decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków, nie będziemy musieli martwić się o wywóz szamba. Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na taką formę utylizacji ścieków, jest dbanie o ochronę środowiska.
Dodatkowo w przypadku niektórych typów oczyszczalni ścieków możemy liczyć na odzyskiwanie tzw. szarej wody, którą możemy podlewać swój ogród. Jeżeli chodzi o wady, to musimy pamiętać o wywozie osadów, które odbywa się średnio 2 razy w roku. Ponadto w porównaniu do szamba, będziemy musieli ponieść większe koszty związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Do kosztów należy dodać także obsługę obiektu, który pobiera energię elektryczną. Zobacz, ile kosztuje budowa przydomowej oczyszczalni ścieków.
Warunki techniczne, jakie należy spełnić w przypadku budowy szamba
Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie możemy lub nie chcemy wybudować przydomowej oczyszczalni ścieków, wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje szambo. Okazuje się jednak, nie nie możemy go zlokalizować w dowolnym miejscu na swojej działce, ponieważ zbiornik na ścieki musi spełniać odpowiednie warunki techniczne.
Takim warunkiem jest, chociażby zamontowanie zbiornika na szambo w odległości przynajmniej 5 metrów od drzwi oraz okien budynku mieszkalnego. Natomiast odległość od sąsiednich posesji lub drogi, powinna wynosić przynajmniej 2 metry. Jeżeli na terenie naszej działce znajduje się ujęcie wody w postaci studni, wtedy szambo musi zostać zlokalizowane w odległości wynoszącej przynajmniej 15 metrów.
Wymagania prawne oraz techniczne są regulowane Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zbiorników na szambo o pojemności do 10 metrów sześciennych, nie będziemy musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę, ale wystarczy zgłosić taki fakt do gminy, bądź urzędu miasta. Zobacz, kiedy musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę szamba.
Źródła:
- https://www.dostudni.pl/wymagania-prawne-oraz-techniczne-zwiazane-z-budowa-szamba,b48.html
- https://aquatechnika.com.pl/pl/Poradnik/przydomowe-oczyszczalnie/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow-wymagania-prawne-i-lokalizacyjne
- https://tur-nieruchomosci.pl/blog/brak-kanalizacji-na-dzialce-co-robic/