Alternatywa dla grabu, buku czy dębu? Nowy trend na rynku drewna kominkowego!
Poszczególne gatunki drewna charakteryzują się różną kalorycznością, stopniem twardości, czy zawartością żywicy. Ich właściwości decydują o tym, czy dany gatunek drzewa nadaje się do spalenia, czy też nie. Jak jest w przypadku drewna owocowego? Czy wolno wkładać je do paleniska?
Z tego artykułu dowiesz się:
Palenie drewnem owocowym – czy to dozwolone?
Drewno owocowe na opał cieszy się sporą popularnością ze względu na swoje właściwości i stosunkowo dobrą cenę. Część Polaków zastanawia się jednak, czy ten typ opału możemy wkładać do kominka lub pieca bez narażania się na dotkliwe kary finansowe. W zdecydowanej większości przypadków palenie drewnem pochodzących z drzew owocowych jest dozwolone, a bardzo często wręcz rekomendowane przez ekspertów.
Drewno owocowe wykazuje wysoką wartość energetyczną, a do tego spala się równo i wolno, co czyni je jednym z najlepszych materiałów opałowych. Właściciele kominków cenią je za specyficzny, bardzo przyjemny aromat, który wydobywa się w trakcie spalania. Tak, jak w przypadku innych gatunków drzew, również wśród odmian owocowych znajdą się zarówno warianty dające sporo ciepła oraz spalające się czysto, jak i takie, które zawierają dużo żywicy, co przyczynia się do zanieczyszczenia paleniska.
Nie zmienia to faktu, że w naszych kominkach i piecach możemy palić drewnem drzew owocowych, o ile nie jest ono mokre. W części województw obowiązują już uchwały antysmogowe, które zabraniają wykorzystywania drewna o wilgotności przekraczającej 20%. Spalanie świeżego drewna jest niezdrowe i nieekonomiczne, ponieważ podczas takiego procesu część ciepła jest poświęcana na odparowanie wody i nie trafia do ogrzewanego pomieszczenia.
Czy drewno z drzew owocowych daje wystarczająco dużo ciepła?
Chociaż drewno drzew liściastych pod względem kaloryczności nie może konkurować z grabem, jesionem, czy bukiem, to daje ono wystarczająco dużo ciepła, by ogrzać dom. Najbardziej wartościowe okazuje się drewno śliwy, gruszy i jabłoni, które charakteryzuje się bardzo wysoką gęstością. Wartość opałowa wybranych gatunków drewna owocowego wynosi:
- 17,5 MJ/kg – wiśnia,
- 17,3 MJ/kg – morela,
- 17,1 MJ/kg – grusza,
- 16,9 MJ/kg – jabłoń,
- 16,2 MJ/kg – śliwa.
Drewno drzew owocowych to dobry wybór w przypadku osób, które chcą poczuć w domu ładny aromat uwalniający się w procesie spalania. Chociaż ten typ opału w zupełności wystarczy, by ogrzać mieszkanie, to na rynku znajdziemy wiele gatunków drzew liściastych o wyższej kaloryczności, które spalają się zdecydowanie dłużej i dają więcej ciepła, co czyni je bardziej ekonomiczną opcją.
Za najlepsze drewno opałowe jest uważany grab. Dzięki najwyższej kaloryczności na poziomie 19,5 MJ/kg, spala się on powoli, niedużym płomieniem i oddaje mnóstwo ciepła. Innym, równie efektywnym gatunkiem jest buk o kaloryczności 19,2 MJ/kg. Warto zastanowić się także nad zakupem drewna jesionowego – należy jednak pamiętać, że jest ono bardzo twarde i trudne do porąbania na mniejsze kawałki.
Jakiego drewna nie wolno wkładać do pieca lub kominka?
Co prawda palenie drewnem owocowym jest dozwolone, jednak należy pamiętać, aby do ogrzewania domu wykorzystywać jedynie suchy opał. Dlaczego jest to tak ważne? Drewno sezonowane o wilgotności wynoszącej nie więcej niż 20% spala się równo i dostarcza dużo ciepła, czego nie można powiedzieć o taki samym, mokrym opale. Wkładanie do kominka świeżego drewna może ściągnąć na nas kłopoty, ponieważ w niektórych województwach korzystanie z takiego opału jest już oficjalnie zakazane.
Spalanie mokrego drewna nie jest ani opłacalne, ani wygodne, ani zdrowe, ponieważ takie kawałki wydzielają dużo dymu, wraz z którym do atmosfery uwalnia się wiele toksycznych substancji. Wilgotny opał nie dostarczy tak dużo ciepła, jak jego suchy odpowiednik, a do tego może sprawiać poważne problemy podczas rozpalania.
Wielu specjalistów odradza także palenie w kominku drewnem iglaków. Problem tego typu opału polega przede wszystkim na wysokiej zawartości żywicy. Pomimo ładnego zapachu, drzewa iglaste mogą spalać się nierówno i pozostawiać w palenisku oraz na szybie kominka tłuste plamy, które trudno jest usunąć.