Drzewo sąsiada zawaliło się na twój dom? Do czego masz prawo?
Zawalenie się drzewa sąsiada na twój dom niesie za sobą poważne konsekwencje. Wiele osób nie wie, jak sobie poradzić w tej nieciekawej sytuacji. Do czego masz prawo, jeśli na twój dom spadnie drzewo sąsiada? Jakie kroki podjąć? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odpowiedzialność za sytuację – kto jest winny?
Zgodnie z polskim prawem właściciel nieruchomości powinien odpowiadać za utrzymanie swojego terenu. Mowa nie tylko o zabezpieczeniu posesji, ale i prawidłowym dbaniu o rosnące tam drzewa i inne rośliny. Właściciel działki musi systematycznie kontrolować stan posesji i utrzymywać drzewa w nienagannym stanie. Powinien sprawdzać, w jakiej są kondycji i podejmować odpowiednie kroki, aby np. zapobiec przewróceniu się drzewa – zwłaszcza jeśli istnieje ku temu podstawa. Zaniedbanie obowiązków przez właściciela doprowadzić może do odpowiedzialności odszkodowawczej, jeśli drzewo spowoduje jakąś szkodę.
Jeśli na twój dom zawali się drzewo sąsiada, najważniejsze będzie ustalenie, czy to sąsiad zawinił, bo np. zaniedbał kontrolę swoich roślin. Jeśli okaże się, że drzewo było uszkodzone, chore lub martwe, a sąsiad nic z tym nie zrobił (nie zabezpieczył lub nie usunął drzewa), zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za wynikłe szkody. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli drzewo było zdrowe i przewróciło się na twój dom w wyniku nadzwyczajnych okoliczności, takich jak silna burza lub wichura. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku nie możesz dochodzić żadnych praw.
Jakie kroki podjąć? Komu zgłosić szkodę?
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest udokumentowanie szkód. Należy to zrobić natychmiast po zajściu. Zrób zdjęcia uszkodzeń domu, a także samego drzewa. Postaraj się jak najlepiej udokumentować okoliczności, które mogą być istotne dla całej sprawy (np. ślady po burzy i wichurze oraz stan drzewa). Zbieraj wszystkie rachunki i faktury, które związane są z naprawą szkód.
Zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Z wielu polis ubezpieczeniowych można bez problemu pokryć szkody spowodowane przez drzewa bez względu na to, do kogo należało drzewo. Ubezpieczyciel przyjedzie na miejsce, oceni szkody i pomoże w dochodzeniu roszczeń od sąsiada. Oczywiście warto skontaktować się z sąsiadem osobiście i przegadać sytuację. Jeśli przyzna się do zaniedbania i zgodzi na pokrycie kosztów naprawy, sytuację można rozwiązać polubownie. Jeśli nie, konieczne będzie podjęcie kroków prawnych.
O czym jeszcze warto wiedzieć, gdy na twój dom zawali się drzewo sąsiada?
Jeśli sąsiad unika odpowiedzialności, jednak masz pewność, że zaniedbał stan drzewa na swojej posesji, zawsze wystąpić możesz do niego z roszczeniem odszkodowawczym. W tym celu warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym w prawie cywilnym. Roszczenie skierować można następnie do sądu. Kluczowe będzie udowodnienie, że sąsiad winny jest zaniedbania, co przyczyniło się do powstania szkody twojego domu. O czym jeszcze warto pamiętać?
- Mediacja – to alternatywa dla często skomplikowanego i kosztownego procesu sądowego. Mediacja to sytuacja, gdy neutralny mediator pomaga osiągnąć porozumienie stronom. To szybsze i na pewno tańsze rozwiązanie niż rozprawy w sądzie.
- Środki zapobiegawcze – należy o nich pamiętać, aby zapobiec ewentualnym przyszłym problemom. Warto systematycznie kontrolować drzewa rosnące na posesji zarówno swoje, jak i sąsiadów, o ile jest taka możliwość. Wspólne dbanie o bezpieczeństwo i estetykę każdemu wyjdzie na korzyść. Zminimalizuje też ryzyko pojawienia się kłopotów.
- Ubezpieczenie = zabezpieczenie – upewnij się, że twoja polisa ubezpieczeniowa obejmuje szkody spowodowane przez drzewa. Przeanalizuj warunki ubezpieczenia i ewentualnie poszerz je o dodatkowe, pokrywające takie ryzyka.
Zawalenie się drzewa sąsiada na twój dom to sytuacja, która może być źródłem wielu problemów. Kluczowe w takiej sytuacji jest błyskawiczne działanie – udokumentowanie szkód, zgłoszenie ich ubezpieczycielowi i szczera rozmowa z sąsiadem. Jeśli sąsiad unika poniesienia odpowiedzialności za zawalone drzewo, mimo że je zaniedbał, należy podjąć kroki prawne.