Dzięki niej rozwiążesz wiele problemów w domu i ogrodzie. Zobacz, o jaki produkt chodzi!

Brudny łańcuch do renowacji, wazelina techniczna spełnia normę smaru
Wazelina techniczna z zastosowaniem amatorskim oraz w profesjonalnych warsztatach, fot. Ammit
ikona podziel się
Opublikowano: 03.05.2024 r., 8:47 | Autor: Katarzyna Barczyk
Jeżeli dowiesz się, że jeden prosty produkt jest w stanie pomóc ci uporać się z wieloma problemami, a także ułatwi codzienne funkcjonowanie, to będziesz chciał mieć go jak najszybciej w swoim warsztacie. Preparat ten służy przede wszystkim do konserwacji oraz pielęgnacji różnych elementów. Oprócz tego możesz wykorzystać go również do czyszczenia. Zobacz, jaki produkt warto zawsze mieć przy sobie.

Czym jest wazelina techniczna?

Preparatem, który posiada cały wachlarz możliwości, z których możemy skorzystać w przypadku remontu, prac ogrodowych lub nawet przy swoim samochodzie, jest wazelina techniczna. Mowa o substancji, którą produkuje się na bazie węglowodorów parafinowych. Nie należy jednak mylić jej z popularną wazeliną kosmetyczną. Warto mieć na uwadze, że wazelina techniczna została wynaleziona w 1859 r. przez Roberta Augustusa Chesebrougha, chemika z Wielkiej Brytanii.

W przypadku wazeliny technicznej mamy do czynienia z nieoczyszczoną substancją, która wyróżnia się brązowym kolorem. Oprócz tego preparat działa bardzo drażniąco na skórę, a nawet drogi oddechowe. Dlatego korzystając z niej, ważne jest korzystanie z rękawic ochronnych, a także zachowanie szczególnej ostrożności.

Ze względu na swój skład wazelina techniczna musi być również odpowiednio przechowywana. Ważne jest, aby znajdowała się ona w szczelnie zamkniętym pojemniku, w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza nie będzie przekraczać 25 stopni Celsjusza. Konieczna jest także jej ochrona przed ogniem, ponieważ w wyniku reakcji spalania zaczyna wydzielać trujący tlenek węgla. Zobacz, jakie właściwości posiada smar.

Jakie są rodzaje wazeliny technicznej?

Okazuje się, że nie mamy do czynienia tylko z jednym typem wazeliny technicznej. Główny podział tej substancji dotyczy przede wszystkim tego, w jakiej temperaturze zacznie się ona topić.

Pod tym względem wyróżniamy:

 • Wazelinę wysokotopliwą - jest to wazelina techniczna, która świetnie sprawdza się w przypadku bardzo uciążliwych warunków. Możemy z niej korzystać, gdy temperatura pracy nie przekracza 55 stopni Celsjusza. Najczęściej wykorzystuje się ją w profesjonalnych warsztatach, a także zakładach przemysłowych.
 • Wazelinę niskotopliwą - w odróżnieniu od wazeliny wysokotopliwej, w jej przypadku temperatura pracy nie może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Wykorzystywana jest do amatorskich prac związanych z konserwacją, pielęgnacją, a także czyszczeniem różnych elementów. Wazelina niskotopliwa najczęściej jest świetną alternatywą dla smaru.

Jakie jest zastosowanie wazeliny technicznej?

Już wiemy, że zastosowanie wazeliny technicznej jest obszerne. Docelowo pozwala chronić konkretne elementy przed korozją, zamarzaniem, a także zdecydowanie ułatwia czyszczenie. Oprócz tego ze względu na swoją półpłynną konsystencję, z łatwością dociera do nawet najtrudniej dostępnych zakamarków.

Jeżeli chodzi o zastosowanie wazeliny technicznej, to koniecznie należy wspomnieć o wykorzystaniu jej w swoich samochodzie. W tym przypadku wazelina techniczna świetnie sprawdzi się przy:

 • Zabezpieczaniu biegunów akumulatora - dzięki wazelinie elektronicznej chronimy bieguny przed utlenianiem, co ostatecznie może doprowadzić do problemu z przepływem prądu. Zastosowanie wazeliny technicznej należy zastosować po rozłączeniu akumulatora z biegunów, które wcześniej przecieramy drobnoziarnistym papierem ściernym.
 • Zabezpieczeniu metalowych elementów akumulatora - zastosowanie wazeliny technicznej w tym przypadku, chroni metalowe elementy przed wystąpieniem korozji

Oprócz tego wazelinę techniczną możemy zastosować również w przypadku:

 • Prac kaletniczych - pokrycie tą substancją naturalnej skóry sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna, a także łatwiejsza w obróbce
 • Zabezpieczania sprzętu i narzędzi ogrodniczych - wazeliną techniczną możemy pokryć ostrza kosiarki, ręcznej kosy, czy też siekiery. Dzięki temu ostrza działają jeszcze lepiej i tak szybko nie ulegają stępieniu.
 • Ochrony metalowych elementów przed korozją - już niewielka warstwa wazeliny technicznej doskonale ochroni wiele różnych elementów wykonanych z metalu przed korozją. Mowa jest nie tylko o narzędziach ogrodniczych, ale również o sprzęcie sportowym, czy też narzędziach, z których korzystamy każdego dnia w swoim warsztacie.
 • Ochrony elementów przed ścieraniem - w takiej sytuacji wazelina techniczna sprawdzi się jako smar. Najczęściej wykorzystuje się ją do smarowania łożyska.
 • Czyszczenia uporczywych plam - chociaż wazelina techniczna głównie konserwuje oraz chroni przed korozją, to nie można zapominać, że wykorzystuje się ją również do czyszczenia. Świetnie poradzi sobie z plamami po długopisie.

Jak widać, korzyści wynikających z posiadania wazeliny technicznej jest bardzo wiele. Dodatkową zaletą jest również to, że preparat jest dostępny w cenie zaledwie kilku złotych, dlatego zawsze warto mieć w swoim domu lub garażu wazeliną techniczną. Zobacz też, w jaki sposób pozbyć się plam ze smaru.

Źródła:

 • https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/wazelina-techniczna/
 • https://www.tecmaxx.pl/wazelina-techniczna/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto