Ekogroszek czy pompa ciepła – co się bardziej opłaca?
Wybór sposobu ogrzewania domu to istotna decyzja, wpływająca na późniejsze wydatki, komfort mieszkańców oraz stan środowiska. W dobie rosnących cen i poszukiwania ekologicznych rozwiązań, na rynku pojawia się coraz więcej mniej lub bardziej opłacalnych opcji. Czy piec na ekogroszek naprawdę jest ekologiczny i stanowi opłacalną inwestycję? Co się bardziej opłaca: ogrzewanie pompą ciepła czy ekogroszkiem?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek to opał w formie niewielkich grudek, które podczas produkcji są kruszone, przesiewane i płukane, co pozwala na usunięcie z nich wszelkiego miału, zanieczyszczeń oraz substancji niepalnych. Ekogroszek powstaje z wysokiej jakości złóż węgla kamiennego lub brunatnego, dlatego wciąż jest paliwem kopalnym. Z tego powodu bywa krytykowany jako przykład greenwashingu. Warto nadmienić jednak, iż jest paliwem stałym niskoemisyjnym, co oznacza, że podczas spalania uwalnia mniej dwutlenku węgla niż inne paliwa, w tym węgiel kamienny. Uznawany jest za jedno z najbardziej opłacalnych paliw stałych.
Ekogroszek charakteryzuje się wysoką kalorycznością, co jest jednym z najważniejszych aspektów dotyczących opału. Im wyższa kaloryczność, tym więcej energii pozyskanej podczas spalania i przeznaczonej do ogrzania domu, a to z kolei jest równoznaczne z mniejszym zapotrzebowaniem na paliwo. Kaloryczność węgla brunatnego określa się na poziomie 10 MJ/kg, kamiennego – od 20 do 30 MJ/kg. Średniopółkowy ekogroszek cechuje się efektywnością energetyczną na poziomie od 24 do 29 MJ/kg.
Dobrej jakości ekogroszek powinien cechować się niską wilgotnością, nieprzekraczającą 10%, gdyż wysoka wilgotność zwiększa ryzyko awarii pieca, oraz niską spiekalnością, czyli tendencją do tworzenia spieków podczas spalania. Niska zawartość popiołu sprawia, że ekogroszek emituje do atmosfery mniej szkodliwych substancji.
Ze względu na popularność tego rodzaju opału na rynku dostępnych jest wielu producentów, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z wyżej wymienionymi parametrami produktu.
Piec na ekogroszek – jak działa i czy się opłaca?
Jak działa piec na ekogroszek?
Piec z podajnikiem na ekogroszek działa na podobnej zasadzie, co silnik spalinowy – podaje paliwo oraz dmucha powietrzem za pomocą wentylatora. W retortowych piecach na ekogroszek montowane są nowoczesne technologie, które przez długi czas dają dużo ciepła przy minimalnej obsłudze. Piece wyposażone są w automatyczne podajniki, które uzupełniają paliwo w palenisku.
Piec na ekogroszek – zalety
- Piece na ekogroszek wymagają minimalnej obsługi, która często ogranicza się jedynie do cotygodniowego uzupełniania podajnika.
- Ekogroszek jest opałem wysokokalorycznym, co pozwala na zużycie mniejszej ilości opału niż w przypadku węgla.
- Podczas spalania ekogroszku uwalniana jest niewielka ilość szkodliwych substancji.
- Inteligentna praca pieca – nowoczesne modele same dostosowują tryb pracy, by zapewnić domownikom nieprzerwany komfort cieplny.
Piec na ekogroszek – wady
- Ekogroszek to wciąż pochodna węgla, którego zasoby są wyczerpywalne.
- W ostatnich latach węgiel podczas sezonu grzewczego osiągał zawrotne ceny oraz stanowił ciężko dostępne paliwo.
- Ekogroszek nie jest zeroemisyjnym paliwem. Do 2040 roku wszelkie źródła ciepła, korzystające z paliw kopalnych, mają zniknąć z terenu Unii Europejskiej.
- Wysoki koszt początkowy zakupu i montażu pieca oraz dodatkowe koszty związane z regularnym zakupem paliwa, którego wyższa jakość oznacza wyższą cenę. Ceny pieców na ekogroszek oscylują w przedziale 10-15 tysięcy złotych.
Pompa ciepła – co to jest?
Liczne zalety pomp ciepła sprawiają, że stają się one coraz chętniej wybieranym sposobem ogrzewania budynków. Pompy ciepła to urządzenia w pełni ekologiczne i zeroemisyjne. Czym jest pompa ciepła i jak działa? Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje odnawialne źródło energii – krótko mówiąc, pompa nie produkuje ciepła, lecz pozyskuje je z gruntu, powietrza, wody powierzchniowej lub gruntowej.
W Polsce najczęściej występują pompy typu powietrze-woda i grunt-woda. Pobierają ciepło z powietrza i gruntu i dostarczają je do budynku, w którym ogrzewanie opiera się na wodzie. Zazwyczaj są to grzejniki niskotemperaturowe lub ogrzewanie podłogowe.
Pompa ciepła – zalety i wady
Pompa ciepła – zalety
- Pompy ciepła są zeroemisyjne, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na środowisko.
- Obsługa pompy ciepła ogranicza się do ustawienia pożądanej temperatury.
- Brak konieczności zakupu i przechowywania opału oraz wydzielania kotłowni.
- Nowoczesne pompy ciepła wyposażone są w wiele funkcji np. chłodzenie przydatne latem.
- Ze względu na ekologiczność i zeroemisyjność pompy ciepła kwalifikują się do programów dofinansowania (np. program Czyste Powietrze), które po spełnieniu warunków mogą znacznie obniżyć koszty zakupu i montażu.
- Pompy ciepła są całkowicie bezpieczne, ponieważ nie stwarzają ryzyka zaczadzenia, pożaru ani poparzenia.
- Niższe koszty ogrzewania, zredukowane nawet o 60-70% w skali roku w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami grzewczymi.
Pompa ciepła – wady
- Bardzo wysoki koszt początkowy. Mała pompa cieplna to koszt około 50 tysięcy złotych. Większe urządzenie, mogące ogrzać cały dom, będzie kosztować od 70 do 120 tysięcy złotych. Aby dostać dofinansowanie, trzeba spełnić odpowiednie warunki, lecz nawet z programem pomocowym są to wysokie koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić.
- Ceny energii elektrycznej wpływają na koszty ogrzewania, ponieważ praca pompy ciepła opiera się na prądzie. Częstym rozwiązaniem jest łączenie pompy ciepła i fotowoltaiki, jednak warto zauważyć, iż okres grzewczy nie zgrywa się z sezonem letnim, czyli z czasem, gdy fotowoltaika produkuje najwięcej prądu.
Pompa ciepła czy piec na ekogroszek – co wybrać?
Pompa ciepła to przede wszystkim całkowicie zeroemisyjne i ekologiczne rozwiązanie, którego nie zabraniają żadne założenia Unii Europejskiej. Od 2030 roku, czyli już za sześć lat, będzie obowiązywał zakaz instalacji pieców na tradycyjne paliwa, takie jak węgiel, gaz, olej opałowy czy ekogroszek. W 2050 każdy budynek w Polsce, bez wyjątku, będzie musiał być zeroemisyjny.
Za piecem na ekogroszek przemawia niższy koszt zakupu i montażu w porównaniu do wydatków związanych z zakupem i instalacją pompy ciepła. Jednak warto zauważyć, że pompa ciepła nie wymaga zakupu i składowania opału, co jest nieuniknione w przypadku pieca. Koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła uzależnione są od cen energii elektrycznej, a w przypadku pieca – cen ekogroszku.
Ostateczny wybór między tymi rozwiązaniami zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy oraz od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.