Fotowoltaika na balkonie w bloku – czy trend z zachodu przyjmie się także w Polsce?

panele fotowoltaiczne na dachach i barierkach balkonowych, instalacja małej elektrowni balkonowej może wygenerować kilkaset złotych oszczędności w skali roku
Balkon w bloku to idealne miejsce do zainstalowania paneli fotowoltaicznych, fot. zakiroff/Robert Poorten
ikona podziel się
Opublikowano: 16.04.2024 r., 17:08 | Autor: Barbara Ochman
Czy wiesz, że możesz zamienić swój balkon w bloku w małą elektrownię słoneczną? Co prawda instalacja paneli solarnych wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń, jednak takie rozwiązanie pozwoli na zaoszczędzenie kilkuset złotych w skali roku. Elektrownie balkonowe robią prawdziwą furorę za naszą zachodnią granicą – czy ten pomysł przyjmie się również w Polsce?

Fotowoltaika na balkonie? W Niemczech to norma

Panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku początkowo mogą wydawać się szalonym pomysłem, jednak taka idea przyjęła się już na zachodzie. Nowoczesne rozwiązanie właśnie podbija Niemcy – zgodnie z doniesieniami dziennika „Handelsblatt”, nasi sąsiedzi w pierwszym kwartale 2024 roku zdążyli zamontować przeszło 50 tysięcy balkonowych systemów fotowoltaicznych. Swoją małą elektrownią przy mieszkaniu może się poszczycić ponad 400 tysięcy Niemców. To bardzo dużo, a wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku liczba właścicieli balkonowych systemów fotowoltaicznych przekroczy pół miliona.

Dlaczego mieszkańcy Niemiec i innych zachodnich krajów chętnie decydują się na instalację prywatnej elektrowni balkonowej? Unia Europejska jest w trakcie transformacji energetycznej – część obywateli zdaje sobie sprawę, że przejście na ekologiczne źródło prądu jest dobre dla planety. Inni mieszkańcy decydują się na to rozwiązanie, by zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej, która w ostatnich latach drastycznie podrożała. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Energii Słonecznej przewiduje, że zainteresowanie balkonowymi systemami fotowoltaicznymi będzie rosło. Być może za jakiś czas panele solarne na balkonach staną się w Niemczech czymś oczywistym, a każdy mieszkaniec tego kraju będzie dążył do instalacji wspomnianego systemu.

fotowoltaika na balkonie, ponad 400 tysięcy mieszkańców Niemiec zainwestowało już w balkonowe panele solarne
Fotowoltaika na balkonach zdobywa coraz większą popularność w Niemczech, fot. Maryana

Chcesz zaoszczędzić na prądzie? Montaż paneli na balkonie wcale nie będzie prosty!

Trend na balkonowe systemy fotowoltaiczne zawitał też do Polski, jednak mieszkańcy kraju nad Wisłą potrzebują jeszcze trochę czasu, aby przekonać się do tego rozwiązania. Coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się energią odnawialną wprowadza do swojej oferty elektrownię balkonową. Jej instalacja jest w Polsce w pełni legalna – pod warunkiem, że właściciel mieszkania uzyska zgodę zarządcy. Jeśli chcemy uniknąć oskarżeń o samowolę budowlaną, musimy najpierw:

  • Upewnić się, że montaż paneli na balkonie będzie możliwy,
  • Poprosić spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową o udzielenie zgody na montaż systemu,
  • Przedstawić spółdzielni lub wspólnocie projekt instalacji fotowoltaicznej,
  • Złożyć wniosek o zabudowę zewnętrznej strony balkonu (o ile jest to konieczne).

Zarządca może, ale nie musi zgodzić się na instalację domowej elektrowni. Niestety, balkon nie jest naszą własnością, dlatego montaż paneli fotowoltaicznych trzeba skonsultować ze spółdzielnią lub wspólnotą. System najczęściej jest przytwierdzany do specjalnego stelaża umieszczanego po zewnętrznej stronie balustrady, jednak część mieszkańców decyduje się na montaż paneli na dachu balkonu lub na podłodze. Okazuje się, że małe elektrownie słoneczne już znajdują zastosowanie w Polsce. Mieszkańcy bloku w Szczytnie dzięki tej technologii całkowicie uniezależnili się od energii elektrycznej z zewnątrz.

Czym różni się fotowoltaika balkonowa od systemów instalowanych przy domach?

Elektrownia balkonowa działa tak samo, jak przydomowe panele fotowoltaiczne, jednak występują istotne różnice w mocy instalacji PV. Właściciele mieszkania dysponują o wiele mniejszą przestrzenią, co znacznie ogranicza możliwość rozstawienia systemu – na balkonie najczęściej mieszczą się tylko 2-3 panele. Mieszkańcy bloków potrzebują jednego mikroinwertera do przetwarzania prądu stałego na prąd zmienny. Jeśli balkonowa elektrownia będzie miała mniejszą moc niż 800 W, to nie musimy zgłaszać naszej inwestycji dostawcy prądu.

Balkonowe panele fotowoltaiczne powinno się montować na stronie południowej, jednak mieszkańcy bloków nie zawsze mają swobodę co do wyboru miejsca. Inne ustawienie również jest możliwe, ale właściciel musi liczyć się z tym, że ilość produkowanej energii będzie zdecydowanie mniejsza. Ważny okazuje się także kąt nachylenia paneli – najlepiej, jeśli wynosi około 35 stopni, choć w przypadku instalacji balkonowych jedynym rozwiązaniem może być kąt prosty.

Koszty instalacji dwóch balkonowych paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,6-0,7 kW oscylują w granicach 4 tysięcy złotych. Taka konstrukcja pozwoli na wygenerowanie 600 kWh energii w ciągu roku, co przełoży się na oszczędność rzędu 400 złotych lub więcej, jeśli ceny prądu wzrosną. Inwestycja prawdopodobnie zwróci się przed upływem dziesięciu lat od zainstalowania paneli. Właściciele mieszkań nie mogą skorzystać z ulg termomodernizacyjnych ani rządowych programów dofinansowania, ponieważ te są skierowane tylko do posiadaczy domów oraz do obywateli montujących instalacje o większej mocy.

Źródła:

  • https://www.money.pl/gospodarka/balkonowa-fotowoltaika-szybko-rosnie-prawdziwy-boom-juz-w-niemczech-7014343709481728a.html
  • https://rankomat.pl/nieruchomosci/fotowoltaika-na-balkonie-w-bloku
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto