Czy fotowoltaika w zimie produkuje prąd?
Fotowoltaika to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Technologia zyskuje zwolenników na całym świecie nie tylko z powodu rosnących kosztów, ale też potrzeby ochrony środowiska. Wiele osób obawia się jednak, co w przypadku chłodnych miesięcy. Czy fotowoltaika produkuje prąd w zimie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wydajność fotowoltaiki zimą – co na nią wpływa?
Panele fotowoltaiczne mają za zadanie zamienić energię słoneczną w elektryczną. Aby produkcja energii była efektywna, kluczowy jest dostęp do światła – nie temperatura na zewnątrz. Panele wychwytują światło widzialne, nie ciepło. Oznacza to, że nawet w chłodne dni mogą produkować energię. Co ciekawe, niskie temperatury mogą poprawiać ich wydajność, ponieważ właśnie w takich temperaturach krzem (główny element paneli) działa najsprawniej.
Jakie czynniki wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych zimą?
- Długość dnia – dni zimą są krótsze, co oznacza, że panele mają mniej czasu na produkowanie energii. Mniej godzin nasłonecznienia to mniejsza ilość energii wytworzonej przez instalację podczas dnia. Jednak nawet w pochmurne dni panele, mimo że w mniejszej ilości, będą w stanie produkować prąd. Zimą, w zależności od regionu w Polsce, efektywne nasłonecznienie trwa od 3 do 6 godzin dziennie.
- Nasłonecznienie – zimą słońce znajduje się niżej nad horyzontem, natomiast jego promienie padają pod większym kątem. Wpływa to na zmniejszenie ilości energii, jaką wygenerować mogą panele. Mimo że optymalny kąt ustawienia paneli w Polsce to 30-40 st., zimą w celu wykorzystania niższego położenia słońca należy zwiększyć kąt do 60 st.
- Temperatura – to nieprawda, że niska temperatura obniża wydajność paneli fotowoltaicznych. Ogniwa działają nawet efektywniej niż latem, gdy przegrzewanie się paneli obniża ich sprawność. Mimo że zimą dni są krótsze, dzięki niższej temperaturze otoczenia panele mogą pracować efektywnie.
- Zalegający śnieg – jeśli panele przykryte są warstwą śniegu, może to uniemożliwić produkcję energii, ponieważ światło nie ma jak dotrzeć do ogniw. Ważne jest systematyczne usuwanie śniegu, zwłaszcza gdy opady są intensywne i częste.
Czy zimą produkcja energii się opłaca?
Zimą panele fotowoltaiczne produkują mniej energii niż latem, jednak wciąż mogą dostarczać prąd do domu. Nasłonecznienie zimą w Polsce jest słabsze niż np. w krajach na południu Europy. Panele wciąż jednak działają i, w zależności od lokalizacji czy warunków pogodowych, generować mogą od 20 do 40% energii (w porównaniu do miesięcy letnich).
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoterminowa i tak należy ją traktować. Mimo że zimą produkcja energii jest mniejsza, instalacja w skali roku w znacznym stopniu pokryć może zapotrzebowanie na energię elektryczną. Produkcja prądu w lecie często przewyższa jego zużycie, co pozwala magazynować nadwyżki w sieci (jeśli korzystasz z systemu prosumenckiego). Zimą wykorzystywać można nagromadzone zapasy.
Optymalizacja działania paneli fotowoltaicznych
Jeśli chcesz zapewnić maksymalną wydajność instalacji fotowoltaicznej zimą, powinieneś pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
- Zmiana kąta nachylenia paneli na bardziej stromy pomoże zwiększyć efektywność instalacji. Dzięki temu można lepiej wykorzystać niższe położenie słońca i zminimalizować ryzyko zalegania śniegu na panelach.
- Regularne sprawdzanie instalacji i usuwanie śniegu wpłynie na lepszą wydajność całego systemu.
- Monitorowanie danych z instalacji pozwoli śledzić proces produkcji energii w czasie rzeczywistym. W razie potrzeby można błyskawicznie zareagować na spadek produkcji spowodowany np. zalegającym śniegiem na panelach.
Pamiętaj, że fotowoltaika zimą produkuje prąd i działa niezwykle wydajnie. Aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, należy jednak systematycznie usuwać śnieg z paneli, zapewniać im pełny dostęp do światła słonecznego i odpowiednio konserwować.