Gdzie nie powinna stać lodówka? Wiele osób popełnia ten błąd
Lodówka jest jednym z najpowszechniejszych urządzeń w każdej kuchni. Kluczowy jest nie tylko wybór odpowiedniej lodówki, ale też miejsca, w którym powinna stać. To ważne zarówno dla bezpieczeństwa i komfortu domowników, jak i efektywnego działania urządzenia. Sprawdź, gdzie nie powinna stać lodówka i jakiego błędu nie popełnić, ustawiając ją w kuchni.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nie ustawiaj lodówki w pobliżu źródeł ciepła i wilgotnych miejsc
Czasami okazuje się, że wybór lodówki to dopiero początek przy zakupie urządzenia. Pod uwagę należy wciąż również miejsce, w którym lodówka będzie stać. Nie popełnij błędu, ustawiając ją w pobliżu źródeł ciepła. Lodówka nie powinna zostać umieszczona blisko piekarnika, który generuje dużo ciepła np. podczas długotrwałego pieczenia. Lodówka obok piekarnika musi intensywniej pracować, aby utrzymać niską temperaturę. Niestety, może to prowadzić do zwiększonego zużycia energii i szybszego zepsucia się urządzenia.
Kolejnym urządzeniem emitującym ciepło jest płyta grzewcza, która może skutecznie utrudniać prawidłową pracę lodówki. Do przegrzewania się urządzenia doprowadzić może również kaloryfer, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Uważaj więc z montażem lodówki w jego pobliżu. Ciągłe emitowanie ciepła doprowadzić może do przegrzewania się urządzenia i zwiększonego zużycia energii.
Wrogiem lodówki może być również wilgotność. Urządzenie narażone na wilgoć może ulec korozji. Dotyczy to zwłaszcza metalowych elementów. Dojść może m również do uszkodzenia elektroniki. Unikaj więc stawiania lodówki np. blisko zlewozmywaka. Rozprysk ze zlewozmywaka doprowadzić może bowiem do zawilgocenia lodówki. Z czasem może spowodować to problemy z jej działaniem.
Unikaj miejsc trudno dostępnych oraz o ograniczonej wentylacji
Równie istotna jest praktyczność użytkowania lodówki. Jeśli umieścisz ją tam, gdzie dostęp jest utrudniony, wpłynie to na komfort jej użytkowania. Nie wybieraj wąskiego korytarza, ponieważ w ten sposób możesz utrudnić swobodne poruszanie się i dostęp do urządzenia. Umieszczenie lodówki pod schodami również nie jest najlepszym pomysłem. Mimo że rozwiązanie wydaje się oszczędne, dostęp do urządzenia będzie niewygodny – zwłaszcza jeśli lodówka jest często użytkowana przed członków rodziny.
Unikaj stawiania lodówki w miejscach o ograniczonej wentylacji. Wentylacja jest bowiem niezbędna dla prawidłowego działania urządzenia. Ważne, aby wokół lodówki zapewniony był swobodny przepływ powietrza. Urządzenie nie może stać blisko ściany, ponieważ potrzeba mu przestrzeni zarówno po bokach, jak i z tyłu. Tylko w ten sposób ciepłe powietrze może swobodnie się rozpraszać. Odstęp od ściany powinien wynosić minimum kilka centymetrów. Poza tym lepiej nie montować lodówki w zabudowanej szafie, mimo iż kuchnia w zabudowie jest dość popularnym rozwiązaniem. Jeśli już się na to decydujesz, w szafce musi być zaprojektowana przestrzeń wentylacyjna. Bez niej lodówka może się przegrzać.
Gdzie jeszcze lepiej nie stawiać lodówki?
Nie ustawiaj lodówki w nasłonecznionym miejscu. Jeśli słońce będzie na nią bezpośrednio padać, lodówka zostanie niepotrzebnie narażona na dodatkowe nagrzewanie. Dodatkowo promienie UV powodować mogą blaknięcie plastikowych elementów i uszkodzenie elektroniki. Kłopotem może być też umieszczenie lodówki w miejscu o zmiennej temperaturze. Ciągłe wahania temperatury obniżają efektywność i żywotność lodówki. Lepiej więc nie trzymać jej np. w garażu.
Wybór miejsca na lodówkę jest równie ważny, co zakup odpowiedniego urządzenia. Miejsce ma bowiem kluczowy wpływ na efektywne działanie lodówki oraz wygodę jej użytkowania. Unikaj zatem lokalizacji:
- w bezpośrednim słońcu,
- blisko źródeł ciepła,
- wilgotnych i trudno dostępnych,
- bez dobrej wentylacji,
- o zmiennej temperaturze.
Odpowiednia lokalizacja zapewni długą żywotność lodówki i komfort jej używania. Pamiętaj, że urządzenie to powinno być inwestycją na lata. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednie jego ustawienie już w chwili zakupu.