Grab czy jesion – które drewno opałowe jest lepsze?
Ogrzewanie domu za pomocą drewna to jedna z najstarszych metod ogrzewania, która powraca do łask w dobie poszukiwania ekologicznego opału, mogącego zastąpić paliwa kopalne takie jak gaz czy węgiel. Które drewno opałowe daje najwięcej ciepła i jest najbardziej opłacalne? Co jest lepszym wyborem: wysokokaloryczny grab czy tańszy jesion?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wybrać najlepsze drewno opałowe na zimę?
Wybór drewna opałowego wpływa na koszty ogrzania domu w sezonie grzewczym, stan i czystość przewodów kominowych, bezpieczeństwo i komfort domowników oraz rodzaj i ilość emitowanych substancji.
Pierwszym kryterium przy wyborze materiału opałowego jest kaloryczność drewna, czyli informacja o tym, ile energii zostanie wytworzone podczas spalania, która podawana jest w jednostce kWh/mp (kilowatogodzina na metr przestrzenny) lub w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Im wyższa kaloryczność, tym więcej energii, co oznacza większą ilością wytworzonego ciepła. Wysoka wydajność energetyczna oznacza rzadszą konieczność dokładania opału oraz mniejsze zapotrzebowanie na miejsce do jego składowania.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na kaloryczność drewna jest jego wilgotność, która nie powinna wynosić więcej niż 20%, a najlepiej, gdy nie przekracza 15%. Wraz ze wzrostem wilgotności opału rośnie ilość wydzielanej pary i dymu, co jest niekorzystne dla środowiska oraz przewodów kominowych. Wysoka wilgotność negatywnie wpływa na kaloryczność drewna, obniżając ją – im wyższa wilgotność, tym mniejsza kaloryczność, ponieważ energia ze spalania zużywana jest do odprowadzania wody i tworzenia pary wodnej, a nie do tworzenia ciepła. Odpowiednią wilgotność drewna opałowego otrzymuje się dzięki kilkuletniemu suszeniu. Sposób oraz długość sezonowania zależą od gatunku drewna i jego docelowego przeznaczenia.
Twardość drewna oznacza jego odporność na działanie mechaniczne. Im twardsze drewno, tym większa kaloryczność i dłuższy czas spalania. Natomiast gęstość drewna to informacja o stosunku ciężaru drewna do jego objętości. Gęstość drewna wpływa na długość spalania.
W zależności od gatunku drzewa wybrane drewno opałowe będzie charakteryzowało się innymi właściwościami, jednak z reguły uważa się, że drewno opałowe z drzew liściastych jest lepsze od tego, pochodzącego z gatunków iglastych, ze względu na niską lub zerową zawartość żywicy, która nie jest pożądana w opale.
Czy grab to najlepsze drewno opałowe?
Grab jest drewnem twardym i gęstym, co sprawia, iż jest drewnem opałowym o najwyższej kaloryczności na rynku, ponieważ wynoszącej ponad 2200 kWh/mp. Wymaga sezonowania przez około dwa lata, co biorąc pod uwagę bardzo wysoką kaloryczność, stanowi niedługi okres, zwłaszcza w porównaniu z innymi gatunkami.
Twardość i gęstość grabu wpływają na bardzo wysoką temperaturę przy niewielkim płomieniu oraz długi czas spalania. Kolejną zaletą tego gatunku jest niska zawartość kory w przekroju.
Drewno opałowe z grabu może sprawiać trudności przy łupaniu oraz przy układaniu do suszenia. Posiada skłonności do pękania i paczenia, co jednak nie ma wielkiego znaczenia, jeśli przeznaczone ma być na opał. Pozostawia po sobie dużą ilość popiołu, bo aż do 10% pierwotnej masy, przez co niezbędne jest częstsze czyszczenie kominka, pieca lub przewodów kominowych. Pozostały popiół może przedostać się do powietrza, by się w nim unosić.
Ze względu na wysoką kaloryczność, wiele zalet i nieustającą popularność cena za metr sześcienny grabu waha się w okolicach 240-320 zł (orientacyjna cena w Lasach Państwowych w 2024 roku, zależna od regionu Polski i nadleśnictwa). Grab jest często gorzej dostępny niż inne gatunki, ponieważ występuje w mniejszych ilościach oraz jest ceniony również jako drewno przemysłowe.
Jak mierzyć drewno? Ile waży m3 drewna opałowego? Wyjaśniamy tutaj.
Drewno opałowe z jesionu – konkurencja dla wysokokalorycznego grabu?
Podobnie jak grab, jesion jest jednym z najbardziej polecanych gatunków drewna na opał. Kaloryczność jesionu oscyluje na poziomie 2000 kWh/mp – mimo iż jest to mniej niż w przypadku grabu, wciąż jest to wysoki wynik, plasujący go w czołówce najbardziej kalorycznych gatunków drewna na opał. Cechuje go wysoka twardość i gęstość, co może sprawiać problemy podczas łupania.
Drewno opałowe z jesionu wymaga krótkiego sezonowania, bo już po półtora roku suszenia może nadawać się na opał – jest praktyczniejszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na szybkim przygotowaniu drewna bądź decydujemy się na samodzielne sezonowanie.
Jesion spala się powoli i równomiernie, jednak znacznie szybciej niż grab. Pali się estetycznym i dużym płomieniem, przez co wiele osób wybiera go do kominka, i pozostawia po sobie bardzo niewiele popiołu, bo tylko do 3% masy. Wydziela słodkawy zapach, który po sezonowaniu jest bardzo słabo wyczuwalny.
Drewno opałowe z jesionu jest zazwyczaj lepiej dostępne i tańsze od grabu, szczególnie w regionach nizinnych i nadrzecznych. Ceny za m3 jesionu wahają się od 220 do 280 zł w zależności od regionu polski oraz nadleśnictwa. Warto jednak pamiętać, iż jego kaloryczność jest mniejsza od kaloryczności grabu, więc konieczny będzie zakup większej ilości opału. Sprawdź, gdzie tanio kupić drewno opałowe.
Grab czy jesion – jakie drewno opałowe wybrać na zimę?
Grab i jesion są drewnami opałowymi o wielu zaletach i stosunkowo niewielu wadach. Nie bez powodu znajdują się wśród najbardziej polecanych gatunków drewna na opał. Oba gatunki są świetne, a wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb oraz dostępności w danym regionie Polski.
Grab jest lepiej dostępny w południowych i środkowych regionach naszego kraju, szczególnie na obszarach z dużym udziałem lasów liściastych. Z kolei jesion jest bardziej równomiernie rozłożony po całej Polsce, a jego nagromadzenie znajduje się na północy, na terenach nizinnych i wzdłuż rzek.
Grab to idealny wybór, gdy zależy nam na najwyższej efektywności energetycznej, dużej ilości ciepła i długim czasie spalania. Jesion jest dobrą opcją, jeśli potrzebne jest drewno szybciej gotowe do spalania, lepiej dostępne i o bardzo dobrych parametrach, lecz nieco gorszej kaloryczności i krótszym czasie spalania.