Grzejnik nie nagrzewa się wystarczająco? Problem rozwiążesz sam w minutę!
Początek sezonu grzewczego zawsze wiąże się z uruchomieniem grzejników. W wielu domach właśnie wtedy następuje chwila prawdy, czy wszystkie kaloryfery będą działać prawidłowo. Często pojawiają się różne problemy wynikające, chociażby z zapowietrzenia grzejnika. Okazuje się, że również w sezonie grzewczym spotykają nas różne niespodzianki. Warto znać najczęstsze przyczyny takich sytuacji, aby móc im jak najszybciej zaradzić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego nie grzeje dolna część grzejnika?
W sytuacji gdy grzejnik nagrzewa się tylko od góry, a dół pozostaje zimny, jest jego zapowietrzenie. Dzieje się tak, gdy w instalacji pojawia się powietrze. To właśnie ono utrudnia przepływ cieczy do grzejników, a ostatecznie do ich zapowietrzenia. Najczęściej efekt zapowietrzenia poznamy również po hałasie emitowanym z rur. Słychać charakterystyczne bulgotanie, stukanie lub szum.
Innym powodem, dla którego nagrzewa się jedynie część grzejnika, jest zbyt mała ilość wody w instalacji grzewczej. Najczęściej dzieje się tak w wyniku niekontrolowanego wypływu cieczy grzewczej lub wody z obiegu. Przyczyną może być również nieodpowiedni przepływ wody, który wynika z nieprawidłowej regulacji zaworu zasilającego i powrotnego. Być może zawory te nie zostały całkowicie otworzone przed sezonem grzewczym.
Do innych powodów, dla których dolna część grzejnika pozostaje zimna, zalicza się złe ustawienie nastawy wstępnej. Warto wymienić zanieczyszczenia, które znajdują się w dolnej części kaloryfera. W ten sposób woda nie jest w stanie przepłynąć swobodnie przez zabrudzenia, które znajdują się w tej części grzejnika.
Oprócz przyczyn, które wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania instalacji centralnego ogrzewania, należy wspomnieć o problemach technicznych wynikających jeszcze z etapu jej montażu. Wśród nich wyróżnia się brak regulacji instalacji grzewczej, czy też nieprawidłowe działanie głowicy termostatycznej. Takie wady widoczne są w nowych domach lub budynkach, w których była przeprowadzona modernizacja instalacji grzewczej.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Najczęstszą przyczyną tego, że grzejnik nie nagrzewa się prawidłowo, jest jednak jego zapowietrzenie. Warto zatem dowiedzieć się, jak samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer. Najczęściej kaloryfery odpowietrza się za pomocą klucza lub specjalnego zaworu, do których dedykowane są kluczyki. Niektórzy producenci kaloryferów zadbali o to, aby wbudowane zostały odpowietrzniki automatyczne. Jednak drugie rozwiązanie nie będzie wymagać od nas żadnej ingerencji.
Jak to wygląda w praktyce? Zanim podejmiemy właściwe kroki w kierunku odpowietrzenia grzejnika, wcześniej należy wszystko przygotować. Należy pamiętać, że z odpowietrzonego grzejnika może pod dużym ciśnieniem wypłynąć woda. Zatem warto zaopatrzyć się w miskę, a także ręcznik lub szmatki, którymi ewentualnie pozbędziemy się kałuży wody.
Ruch odkręcania zaworu powinien być wykonany bardzo ostrożnie, tak aby woda nie wydostała się pod zbyt wysokim ciśnieniem. Gdy tylko usłyszysz, że powietrze zostało odprowadzone z grzejnika, a zaczyna wyciekać woda, natychmiast zakręcamy zawór i sprawdzamy, czy odpowietrzanie przebiegło pomyślnie.
Co zrobić, gdy odpowietrzanie grzejnika nie zadziała?
Czasami zdarzają się sytuacje, w których zrobimy wszystko, dokładnie jak należy, a nadal grzejnik pozostaje zimny. Wtedy należy mieć na uwadze, że przyczyna znajduje się gdzieś indziej.
Jednym z najczęstszych powodów może być zatkanie grzejnika przez kamień lub rdzę. Dzieje się tak, gdy w obiegu instalacji grzewczej znajduje się twarda woda. Z upływem czasu dochodzi do osadzania się kamienia lub korozji grzejników. Rozwiązaniem dla tej sytuacji jest jedynie usunięcie z grzejnika zatoru przez jego dokładne wypłukanie. W takim przypadku sprawdzi się na przykład płyn do czyszczenia instalacji lub też inhibitor korozji.
Innym powodem, dla którego grzejnik nadal nie działa prawidłowo mimo odpowietrzenia, jest uszkodzenie zaworu termostatycznego. To właśnie ten element odpowiada za odpowiedni przepływ ogrzanej wody przez kaloryfer. Gdy zobaczymy, że przyczyna leży po stronie termostatu, najlepszym rozwiązaniem będzie jego całkowita wymiana na nowy.
Jak naprawić pozostałe usterki?
Usuwanie usterek, które przyczyniają się do tego, że grzejnik nie nagrzewa się w całości, nie zawsze będzie dla nas oczywiste. W niektórych sytuacjach będziemy potrzebować profesjonalnego wsparcia ze strony doświadczonego specjalisty.
Najtrudniejszą sytuacją jest nieprawidłowe zamontowanie kaloryfera. Jeżeli już zostanie popełniony taki błąd, to może go naprawić wyłącznie fachowiec. Koniecznie należy upewnić się, że zawór odpływowy oraz doprowadzający zostały zamontowane we właściwych miejscach.
Już wiemy też, że jednym z powodów tego, że grzejnik nie grzeje na dole, jest niedostateczna ilość wody w instalacji. Może się okazać, że wystarczy tylko wyregulowanie zaworów, dzięki czemu osiągniemy prawidłowy przepływ w obiegu. Jeżeli jednak zauważymy, że brakuje wody mimo jej systematycznego dolewania, w takiej sytuacji możemy spodziewać się jej niekontrolowanego wycieku.
W takich okolicznościach trzeba jak najszybciej zidentyfikować miejsce, w którym dochodzi do “ucieczki” wody. Najczęściej taka usterka jest spotykana przy złączkach oraz trójnikach. Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, to niestety do wycieku wody może dochodzić właśnie w tym miejscu. Konieczne jest wyeliminowanie wycieku wody lub wymiana uszkodzonego elementu.
Gdy grzejnik nie grzeje prawidłowo - podsumowanie
Z reguły grzejnik, który nie działa prawidłowo, przestaje grzać całkowicie lub nie grzeje tylko w dolnej części. W takiej sytuacji najważniejsze jest odpowiednie zidentyfikowanie problemu, dzięki któremu łatwiej będzie nam zaradzić.
Jak widzimy, nie zawsze jest to oczywiste, szczególnie gdy taka sytuacja zdarza nam się po raz pierwszy. W takich okolicznościach warto zacząć od najprostszej czynności, jaką jest odpowietrzenie kaloryfera. Gdy dopiero ten zabieg nie rozwiąże problemu, należy szukać kolejnych przyczyn. W ostateczności zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca, który zajmie się bardziej zaawansowanymi naprawami.