Ile będziesz kosztowało ogrzewanie? Czy grożą nam wysokie podwyżki? Jakie ogrzewanie wybrać, żeby nie zbankrutować?
Ile będzie kosztowało ogrzewanie domu w najbliższych latach? Jaki typ instalacji i kotła wybrać, aby nie zbankrutować? Na etapie budowy domu to kluczowa decyzja, która wpłynie na koszty eksploatacji budynku. Warto przeanalizować wszystkie możliwości. Paliwa stałe, gaz, a może ogrzewanie elektryczne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Prognozy kosztów ogrzewania
Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z najistotniejszych decyzji, jakie należy podjąć na etapie budowy lub kompleksowego remontu. Od niej zależy nie tylko codzienny komfort mieszkańców, ale również koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.
Ceny za ogrzewanie na najbliższe sezony prawdopodobnie zwiększą się, niezależnie od wybranej metody. Zarówno użytkownicy kotłów na paliwa stałe, na gaz oraz elektrycznych mogą odczuć wzrost cen.
W zależności od metrażu domu, sposobu jego zaizolowania oraz wydajności urządzeń i paliwa, różnice w cenie mogą być znaczne. Na wysokość rachunków za ogrzewanie wpływa Urząd Regulacji Energetycznej, ale również sytuacja geopolityczna oraz zmieniające się zapotrzebowanie.
Chcąc uniknąć gwałtownych podwyżek, rząd przygotowuje oraz stale wprowadza szereg nowelizacji oraz zabezpieczeń, które mogą uchronić właścicieli mieszkań przed kosztami znacznie przekraczającymi ich budżet.
Paliwa stałe – czy tradycyjne ogrzewanie będzie się opłacało?
Ogrzewanie domu paliwami stałymi, takimi jak węgiel, ekogroszek czy pellet to nadal powszechny wybór, zwłaszcza w starszym budownictwie. Koszt tak wytworzonej energii przez wiele lat utrzymywał się podobnym, korzystnym poziomie.
Obecnie ceny paliw stałych są o wiele wyższe, lecz nie prognozuje się obecnie bardzo gwałtownych podwyżek. Starania rządowe przynoszą aktualnie zamrożenie cen. Dynamiczne zmiany można zaobserwować na rynkach światowych – między 2022 a 2023 wystąpiły znaczne, historyczne wzrosty cen.
W zależności od decyzji politycznych oraz zapotrzebowania na paliwa stałe ceny mogą rosnąć z różną dynamiką. Do kosztów takiego ogrzewania należy doliczyć również przechowywanie zapasów pozwalających na zabezpieczenie całego sezonu grzewczego.
Jeśli chcesz wiedzieć, czy ogrzewanie ścienne to dobre rozwiązanie, sprawdź ten artykuł
Ogrzewanie na gaz – niekorzystne podwyżki czy optymalne rozwiązanie?
Ogrzewanie gazowe to praktyczne i bardzo wygodne rozwiązanie, na które w ostatnich latach decydowało się wiele rodzin budujących domy. Ze względu na niestabilną sytuację polityczną w ostatnich kilkunastu miesiącach można było zaobserwować szereg podwyżek, które wpłynęły na koszty utrzymania domu.
Rząd wprowadzał programy ochronne, które miały za zadanie ułatwić zabezpieczenie odpowiedniej ilości energii na potrzeby gospodarstw domowych. Mimo to, prognozowane są co najmniej 15% podwyżki cen gazu jeszcze w tym roku.
Zarówno krajowe, jak i międzynarodowe decyzje dotyczące regulacji cen gazu mogą mieć wpływ na końcowy koszt ogrzania domu. Aktualnie organizacje dbające o jakość powietrza w miastach i na terenach podmiejskich optują za ogrzewaniem gazowym. Z tego względu można mieć nadzieję, że utrzymanie stabilnych cen gazu będzie w interesie osób decyzyjnych.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie koszty wiążą się z ogrzewaniem gazowym z butli, sprawdź ten artykuł
Nowoczesne sposoby ogrzewania domów
Nowoczesne rozwiązania, mające na celu ogrzanie domu bez konieczności korzystania z paliw stałych oraz gazu, bazują na energii elektrycznej. W przypadku gospodarstw domowych niedysponujących panelami fotowoltaicznymi konieczne jest bazowanie wyłącznie na tradycyjnych dostawcach.
Cena za prąd jest uzależniona od cen paliw stałych oraz gazu. W Polsce – głównie od kopalni węglowych. Koszt energii elektrycznej w nadchodzących latach prawdopodobnie będzie wzrastał o 20-30%. Już w 2024 roku prognozowane są 22% podwyżki cen dla przedsiębiorców oraz 27% dla samorządów.
Z części tych podwyżek aktualnie zwolnione są gospodarstwa domowe, dzięki programom rządowym. Ze względów ekologicznych i w kwestii zanieczyszczenia powietrza w skupiskach miejskich można mieć nadzieję, że programy te pozostaną podtrzymane.
Źródła:
- https://www.extradom.pl/porady/artykul-czym-oplaci-sie-ogrzewac-dom-w-2024-roku
- https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/koszty-utrzymania/6407790,oplaty-za-centralne-ogrzewanie-i-ciepla-wode-w-2024-roku-dla-gospodars.html
- https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/koszty-utrzymania/6422702,2024-jesli-koszt-ciepla-wzrosnie-o-wiecej-niz-40-procent-z-podwyzka.html
- https://dombud.pl/poradnik-dewelopera/jakie-ogrzewanie-do-domu-wybrac-aby-jak-najwiecej-zaoszczedzic