Przez ten element domu ucieka rekordowo dużo ciepła. W wielu starszych domach jego izolacja jest znikoma
Prawidłowe ocieplenie dachu pozwala na wyraźne ograniczenie strat ciepła w budynku. Modernizacja tego elementu często pozwala na zaoszczędzenie pokaźnych kwot na ogrzewaniu obiektu – dotyczy to szczególnie mieszkańców nieco starszych domów. Czy wiesz, jak wiele może zmienić zastosowanie prostej izolacji?
Z tego artykułu dowiesz się:
Ciepło zawsze ucieka przez dach – czy można temu zapobiec?
Całkowite wyeliminowanie strat ciepła w domu jest praktycznie niemożliwe, ponieważ zgodnie z prawami fizyki, taka energia przenika przez fundamenty, okna, ściany i inne przegrody, a także jest odprowadzana z budynku za pomocą wentylacji. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, na jak poważne straty ciepła są narażeni mieszkańcy budynków ze starym, nieocieplonym dachem. To jedna z głównych dróg ucieczki energii – tuż obok nieszczelnych okien i drzwi.
Eksperci szacują, że stary dach może być przyczyną utraty nawet 30% ciepła. Ta informacja nie powinna jednak zaskakiwać osób znających prawa fizyki – w końcu ciepłe powietrze jest lżejsze do zimnego, dlatego wędruje w górę i przedostaje się na zewnątrz przez elementy pokrycia dachowego. Wiedząc o tej zależności, łatwiej jest zrozumieć, że nieocieplony dach bywa powodem wysokich rachunków za ogrzewanie.
Duże straty ciepła spowodowane nieocieplonym dachem to powszechny problem szczególnie w budynkach z lat 80. Popularne „kostki” charakteryzują się sześcienną bryłą i płaskim dachem, przez który ucieka mnóstwo energii. Podobny problem dostrzegają właściciele dwuspadowych, drewnianych dachów. Na szczęście można skutecznie ograniczyć kosztowne straty ciepła – wystarczy zainwestować w odpowiednią termoizolację.
Prawidłowa termoizolacja dachu – jakie materiały najlepiej zatrzymują ciepło?
Największy wpływ na minimalizację strat ciepła przez dach będzie miało zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych. Dzisiaj dużą popularnością cieszy się wełna mineralna. Charakteryzuje się ona niewielką masą i korzystnymi parametrami technicznymi – jest ciepła oraz sprężysta, a do tego bardzo szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń, świetnie dopasowując się do konstrukcji. Zaletą wełny jest łatwość montażu i charakterystyczna struktura, która nie pozwala na zatrzymywanie się wilgoci.
Warto zainwestować także w membranę, która uniemożliwia przedostawanie się wody opadowej w okolice materiału izolacyjnego. Również pokrycie dachu może wpływać na stratę ciepła w budynku. Zdaniem ekspertów najlepiej sięgać po dachówki ceramiczne.
Jak bardzo ograniczymy straty ciepła dzięki odpowiedniej izolacji dachu? Niektórzy budowlańcy uważają, że rachunki za ogrzewanie mogą spaść nawet o połowę. To bardzo optymistyczne podejście do tematu, jednak dobrze zaplanowana izolacja tego elementu pozwala na zmniejszenie całkowitych strat ciepła o około 25-30%. Patrząc realnie, rachunki za prąd po zaizolowaniu dachu spadają o około 5-15%.
W jaki sposób poprawić parametry cieplne poddasza?
Izolację cieplną dachu zawsze należy dopasować do typu poddasza. Inne wytyczne odnośnie termoizolacji dotyczą przestrzeni nieużytkowej, która pełni funkcję strychu, a inne odnoszą się do poddasza, które stanowi zaaranżowaną przestrzeń mieszkalną. W przypadku strefy nieużytkowej warstwę materiału izolacyjnego układa się poziomo, pozostawiając powyżej tak zwaną zimną strefę. Przy poddaszu użytkowym wełnę kładzie się także na konstrukcji dachowej.
Jeżeli zależy nam na uzyskaniu optymalnych parametrów cieplnych poddasza, powinniśmy zastosować izolację dwuwarstwową. W takim przypadku jedną warstwę wełny mineralnej lub szklanej rozmieszcza się pomiędzy krokwiami, a druga jest nakładana pod nimi. Najlepiej, jeśli obie warstwy izolacji liczą sobie około 30 centymetrów grubości. W ten sposób pozbędziemy się mostków termicznych, które bardzo często powstają w okolicach drewnianych krokwi.
Okazuje się, że prawidłowa termoizolacja poddasza w wyraźny sposób ogranicza straty ciepła i przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Szczególnie właściciele starszych budynków powinni rozważyć modernizację dachu – co prawda jest ona związana z dość wysokimi kosztami, ale taka inwestycja dość szybko się zwraca.