Ile gazu potrzeba do ogrzania domu o powierzchni 100 m2?
Jak dużo gazu trzeba zużyć, aby ogrzać dom o powierzchni 100 m2? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od parametrów budynku, rodzaju kotła, czy potrzeb domowników. Zobacz, ile wynosi przybliżone, roczne zużycie gazu potrzebnego do ogrzania jednorodzinnego domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zużycie gazu w domu o powierzchni 100 m2 – od czego jest uzależnione?
Czy ogrzewanie domu przy pomocy kotła gazowego wciąż jest opłacalnym rozwiązaniem? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, musimy obliczyć, ile gazu potrzeba, aby ogrzać cały dom. Przyjmijmy, że mamy do czynienia z budynkiem o powierzchni 100 m2. Należy pamiętać, że zużycie błękitnego paliwa w przypadku każdego obiektu może być nieco inne, ponieważ o tym, ile gazu będzie nam potrzebne, zadecydują parametry domu.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zużycie gazu jest sprawność energetyczna budynku. Chodzi tu między innymi o ocieplenie, a także właściwości termoizolacyjne drzwi, czy okien, które mogą zdecydowanie ograniczyć zużycie cennego surowca. Kolejnym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę podczas obliczeń, jest typ kotła gazowego. Najwyższą sprawność spalania wykazują kotły kondensacyjne – zużycie gazu będzie wyższe w przypadku pieców jednofunkcyjnych lub dwufunkcyjnych.
Szacuje się, że przy standardowej termoizolacji domu, średnie roczne zapotrzebowanie energetyczne na ogrzanie domu wynosi około 10 mWh. Przy starszym budownictwie może być ono nawet dwukrotnie wyższe. W przypadku domów energooszczędnych te wartości oscylują w okolicach 5-7 mWh, a przy domach pasywnych zaledwie 1-1,5 mWh.
Jeśli chcemy sprawdzić, ile paliwa potrzebujemy, aby ogrzać dom o powierzchni 100 m2, musimy przeliczyć nasze zapotrzebowanie na megawatogodziny na metry sześcienne gazu. 1 m3 gazu w przybliżeniu jest równy 0,011 mWh energii, czyli do ogrzania przykładowego budynku będziemy potrzebować ponad 909 m3 błękitnego paliwa, a przy starszych domach będzie to dwukrotnie wyższa wartość. Budynki energooszczędne w ciągu roku potrzebują około 450-640 m3 gazu, a pasywne tylko 90-136 m3.
Sprawdzone sposoby na ograniczenie zużycia gazu
Wydatki na ogrzewanie domu o standardowej lub niskiej sprawności energetycznej wynoszą kilka tysięcy złotych w skali roku. To poważne koszty, które w wielu przypadkach można choć trochę ograniczyć. Pierwszym sposobem na zmniejszenie zużycia gazu będzie przeprowadzenie termomodernizacji. Wymiana drzwi i okien oraz ocieplenie przegród budowlanych zdecydowanie obniżyłyby koszty ogrzewania. Warto wziąć pod uwagę, że właściciele domów mogą ubiegać się o dofinansowanie takiej inwestycji w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Należy również pamiętać o regularnych przeglądach systemów grzewczych – nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także potencjalnych oszczędności. Tylko sprawna instalacja gwarantuje optymalne działanie, a co za tym idzie – mniejsze zużycie gazu. Warto sprawdzić, czy termostaty są dostosowane do naszych potrzeb – temperatura w sypialni może utrzymywać się na niższym poziomie, z kolei najcieplej powinno być w łazience.
Plusy i minusy ogrzewania gazowego – czy to rozwiązanie się opłaca?
Ogrzewanie gazowe jest bardzo popularnym rozwiązaniem, jednak coraz głośniej mówi się o tym, że już za kilkanaście lat stanie się ono całkowicie nieopłacalne ze względu na rosnący koszt błękitnego paliwa. Skupiając się na teraźniejszości, należy jednak przyznać, że ta metoda ogrzewania domu ma bardzo wiele zalet – na przykład:
- Utrzymywanie porządku w domu – gaz zdecydowanie wygrywa z paliwami stałymi pod względem kwestii estetycznych, ponieważ nie trzeba go składować, ani czyścić pieca z popiołu.
- Oszczędność miejsca – instalacja gazowa wraz z kotłem zajmuje niewielką powierzchnię.
- Automatyzacja – piece gazowe są praktycznie bezobsługowe. Odpowiedzialność właściciela domu ogranicza się do ich włączenia, uzupełniania zbiornika i wykonywania regularnych przeglądów.
- Ekologiczne spalanie – piec gazowy nie emituje szkodliwych pyłów.
- Niska awaryjność i wysoka efektywność.
Chociaż korzystanie z kotłów gazowych wydaje się bardzo wygodne, to nie jest ono wole od wad. Właściciele takich urządzeń skarżą się na wysokie koszty wykonania instalacji, zakupu kotła i późniejszej eksploatacji. W niektórych przypadkach roczne wydatki związane z ogrzewaniem domu gazem mogą przewyższać koszty tradycyjnych rozwiązań. Przed podjęciem decyzji o zakupie kotła gazowego, powinniśmy się zastanowić, jakie czynniki są dla nas szczególnie ważne. Dla niektórych ogrzewanie przy pomocy błękitnego paliwa może okazać się optymalnym rozwiązaniem, a dla innych nietrafioną inwestycją.