Ile kosztuje dobry kominek do domu jednorodzinnego?
Kominek do domu jednorodzinnego może stworzyć niesamowity klimat. Dzięki niemu zwykły zimowy wieczór stanie się niezwykłym czasem. Kominek może zarówno ocieplić, jak i rozświetlić wnętrze. Ile kosztuje dobry kominek do domu jednorodzinnego? Czy taka inwestycja w ogóle się opłaca? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co wpływa na cenę kominka? Skąd wzięła się jego popularność?
Mnóstwo osób zastanawia się, ile kosztuje kominek. Ludzie budujący domy jednorodzinne często myślą nad takim rozwiązaniem. Odpowiedź nie jest jednak oczywista. Cena kominka zależy bowiem od wielu czynników, m.in. naszych własnych oczekiwań wobec niego. Zwykle należy wybrać, na czym zależy nam najbardziej – na praktycznym źródle ogrzewania czy elemencie dekoracyjnym np. salonu. Można wybrać kominek konwekcyjny, który będzie miał za zadanie zbudować nastrój i zapewnić ciepło w reprezentacyjnym miejscu. Do takich zadań rewelacyjnie sprawdzają się m.in. kominki na drewno i kominki gazowe. Doskonałym wyborem są też biokominki, które nie wymagają rozbudowania instalacji i nie emitują zanieczyszczeń.
Kominek zawsze podłączyć można też do instalacji centralnego ogrzewania – wówczas najlepiej sprawdzi się model z płaszczem wodnym. Do rozprowadzania ciepłego powietrza posłużyć może rozbudowany system kanałów. Zwykle nie używa się już kominków z otwartym paleniskiem, bo zastąpione zostały zamkniętymi modelami. Niezależnie od wyboru, na cenę kominka do domu jednorodzinnego często wpływa też jego marka. Jeśli urządzenie ma być bezpieczne, lepiej postawić na lepszy kominek. O koszcie decyduje też materiał, typ, wkład kominkowy, system, moc i wielkość kominka. Im bardziej skomplikowany, tym większa cena.
Kominki z roku na rok zyskują na popularności. Producenci oferują coraz nowsze rozwiązania, które są zoptymalizowane pod zróżnicowane wymagania klientów. Dzięki nim można nie tylko ogrzać się zimą, ale też cieszyć niesamowitym designem. Wszystko zależy od projektu, a także indywidualnego zapotrzebowania. Dopasować go można do swoich własnych potrzeb, ale też wymogów domu jednorodzinnego. Warto zrobić to już na etapie projektu – wypada wiedzieć, gdzie kominek będzie stał.
Jak dobrze obliczyć cenę kominka do domu jednorodzinnego?
Koszt budowy kominka do domu jednorodzinnego może być zróżnicowany. Nie ma jednej stałej ceny, na którą należy się nastawiać. Żeby obliczyć koszty, wypada zastanowić się nad kluczowymi kwestiami, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego modelu:
- Funkcje kominka oraz to, czy ma stanowić źródło ciepła, czy być ozdobą domu.
- Ekonomiczność kominka i fakt, czy chcesz w nim palić cały czas, czy np. tylko zimą.
- Czystość szyby oraz obszaru znajdującego się poza kominkiem.
W tym miejscu warto również podkreślić, że są dwa główne rodzaje wkładów kominkowych. Zwróć na nie uwagę, ponieważ potrafią zadecydować o cenie kominka do domu jednorodzinnego.
- Wkłady konwekcyjne – sprawdzają się przy niewielkich powierzchniach i wyróżniają niezbyt mocną izolacją. Przy wkładach konwekcyjnych pojawiać się mogą duże utraty ciepła. Doprowadzone do kominka powietrze szybko opływa wkład, a pozostałe je nagrzewa i oddaje ciepło do domu za pomocą kanałów wentylacyjnych i kratek. Plusem jest fakt, że wkład konwekcyjny dopasować można do aranżacji każdego pomieszczenia. Taki kominek konwekcyjny może kosztować 5-8 tys. zł. Koszt budowy jest natomiast wyceniany indywidualnie. Im wyższa moc grzewcza, większy wkład i więcej dodatków, tym cena będzie też stosunkowo wyższa.
- Wkłady z płaszczem wodnym – to energooszczędne rozwiązanie, gdzie powietrze ze specjalnie zaprojektowanego systemu kanałów wędruje do komory spalania. Ciepło, które powstaje, ogrzewa wodę w centralnej instalacji ogrzewania i może rozchodzić się po całym domu. Wkład z płaszczem wodnym to koszt od 6 do 10 tys. zł. Do kwoty doliczyć należy oczywiście koszty instalacji, robocizny i materiału obudowy.
O czym jeszcze pamiętać, szacując koszty kominka?
Próbując oszacować, ile kosztuje dobry kominek do domu jednorodzinnego, nie można brać pod uwagę wyłącznie wkładu kominkowego. Poza nim mamy mnóstwo innych elementów, od których zależy cena kominka – takich jak materiały wykończeniowe i montażowe. Konieczna będzie odpowiednia zabudowa, która będzie dostosowana do wnętrza, a także aranżacji domu. Kominek może być w związku z tym m.in. kamienny lub murowany. Jeśli wolisz proste rozwiązania, postaw np. na płyty izolacyjno-konstrukcyjne. Poza surowcami konieczny jest też zakup konkretnych produktów i akcesoriów, takich jak masy szpachlowe, kleje, izolatory, wkręty, kołki oraz impregnaty.
Jeśli chcesz zdecydować się na kominek na drewno, koniecznie będzie szczelne podłączenie wkładu do przewodów kominowych. Trzeba też rozważyć postawienie nowego komina murowanego, jeśli takiego nie masz. Aby podłączyć kominek do przewodu kominowego, czasami przygotować trzeba będzie specjalną instalację kominkową – zbudować komin systemowy z lekkich rur.
Masz już projekt kominka, niezbędne materiały i urządzenia? Zostaje więc kwestia montażu. Z biokominkami oraz piecami kominkowymi nie ma większego problemu. Z pomocy specjalistów trzeba będzie jednak skorzystać, jeśli stworzyć chcesz obudowę kominkową do wkładu z systemem DGP lub płaszczem wodnym. Mimo że to zawsze generuje dodatkowe koszty, pozwala jednocześnie doskonale wykonać każdy, nawet najbardziej ekstrawagancki projekt. Oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa i komfortu użytkowania komina. Uwzględnienie wymienionych w tekście elementów pozwoli oszacować dokładny koszt budowy kominka do domu jednorodzinnego. Aby uzyskać konkretne wartości i stworzyć dokładniejszy kosztorys, dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się ze specjalistami w tym fachu.
Źródła:
- https://trendkominki.pl/pl/blog/koszt-kominka-ile-trzeba-zaplacic-za-kominek-do-domu-1679836114.html
- https://www.unico-kominki.com/porady-i-inspiracje/ile-kosztuje-kominek-idealna-propozycja-dla-milosnikow-wyjatkowego-klimatu/