Nie taki drogi jak się wydaje. A można jeszcze dostać dotację
W ostatnich latach ekologiczne ogrzewanie pelletem stało się konkurencyjne wobec tradycyjnych materiałów opałowych. Przyczyniło się do tego poszukiwanie sposobów na ekologiczne ogrzewanie, zielona transformacja oraz unijne regulacje, mające na celu stopniowe, lecz całkowite, odejście od paliw kopalnych. Palenie pelletem jest niemal bezobsługowe, bezpieczne i efektywne. Ale czy jest także opłacalne? Czy warto zainwestować w piec na pellet? Ile kosztuje piec na pellet i jego montaż?
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogrzewanie domu pelletem – jak działa piec na pellet?
Pellet jest materiałem opałowym wysoce ekologicznym oraz neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Produkowany jest z biomasy, czyli odpadów pochodzących z przemysłu drzewnego. Przybiera formę niewielkich granulek, które w znacznym stopniu ułatwiają transport, przechowywanie oraz palenie.
Nowoczesne piece na pellet wyróżniają się niemal całkowitą bezobsługowością. Podłącza się je do sieci energetycznej, dzięki czemu możliwe jest zautomatyzowanie ich pracy i ograniczenie wkładu pracy do uzupełniania opału. Piec na pellet wyposażony jest w termostat, który nieustannie monitoruje temperaturę w domu i utrzymuje komfort cieplny przy maksymalnym zminimalizowaniu zużycia energii elektrycznej. W nowoczesnych piecach na pellet dostępne są różnego rodzaju udogodnienia, takie jak stworzenie harmonogramu pracy urządzenia.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców na pellet. Piece jednofunkcyjne, ogrzewające wodę użytkową lub budynek, i piece dwufunkcyjne, które pozwalają na jednoczesne ogrzewanie wody oraz budynku.
Od czego zależy cena pieca na pellet?
Koszt pieca na pellet jest uzależniony od wielu czynników. Podstawowym z nich jest moc urządzenia, która powinna być dostosowana do powierzchni przeznaczonej do ogrzewania. Jak dobrać piec na pellet do powierzchni domu? Szacuje się, że na każde 10 m² budynku przypada około 1 kW mocy grzewczej pieca. Zbyt mała moc urządzenia może nie wystarczyć do zapewnienia komfortu cieplnego, a zbyt duża przyczyni się do marnowania energii – a co za tym idzie – do wyższych kosztów ogrzewania.
Cena pieca na pellet zależy także od: typu urządzenia, parametrów technicznych, dodatkowych udogodnień oraz stopnia automatyzacji pracy. Na rynku dostępne są proste piece, wymagające ręcznego dokładania paliwa, po zaawansowane, niemal bezobsługowe piece na pellet ze sterownikami.
Ile kosztuje piec na pellet?
Piece na pellet mogą zasilać centralne ogrzewanie budynku, bądź jedynie dogrzewać poszczególne pomieszczenia.
Ceny niewielkich, kompaktowych pieców na pellet o niskiej mocy, przeznaczonych do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń np. do 50 m2, zaczynają się już od 2,5 tys. złotych. Droższą opcję stanowią hybrydowe piece na pellet i drewno, gdyż w ich przypadku przedział cenowy rozpoczyna się od 13 tys. złotych.
Najdroższe zazwyczaj są piece na pellet do centralnego ogrzewania, których zadaniem jest ogrzanie całego budynku – od 14 tys. złotych. Ich moc waha się od 10 kW do nawet 50 kW w urządzeniach przeznaczonych do bardzo dużych budynków. Koszt zakupu pieca do średniej wielkości domu najczęściej mieści się w przedziale od 10 do 20 tys. złotych.
Koszt montażu pieca na pellet
Instalacja pieca na pellet nie jest skomplikowana, ale wymaga profesjonalistów. Rozpoczyna się od przygotowania odpowiedniego miejsca montażu, które musi spełnić wymogi bezpieczeństwa oraz umożliwia dostęp do przyłącza kominowego i energii elektrycznej, niezbędnej do pracy urządzenia. Piec na pellet podłącza się do systemu kominowego oraz do instalacji grzewczej za pomocą specjalnych złączy. Podczas tych prac należy odpowietrzyć układ oraz w odpowiednich miejscach zamontować odpowietrzniki. Po instalacji można przejść do ustawiania parametrów urządzenia oraz trybu pracy.
Średni koszt montażu pieca na pellet do centralnego ogrzewania wynosi od 3 do 6 tys. złotych. W przypadku kompaktowych urządzeń cena ta spada do około 1,5 tys. złotych. Ceny te mogą się wahać w zależności od regionu Polski oraz pory roku i wzrastać wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym.