Ile kosztuje piec na pellet w 2024 roku? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze kotła

Mężczyzna dorzucający pellet do pieca, wykaz cen pieców na pellet w 2024 roku
Koszty pieców na pellet w 2024 roku, a także na co zwrócić uwagę przed jego zakupem, fot. puhimec
ikona podziel się
Opublikowano: 06.02.2024 r., 9:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Wybierając sposób ogrzewania swojego domu, najczęściej decydujemy się na kocioł zasilany różnymi paliwami. Jeżeli jesteśmy zainteresowani kotłem na pellet, na pewno chcemy dowiedzieć się, z jakimi kosztami wiąże się jego zakup, a także montaż. Ponadto warto sprawdzić, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Ogrzewanie domu pelletem

Zakładając centralne ogrzewanie w swoim domu jednorodzinnym, w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się na rodzaj paliwa grzewczego. Od tego czynnika będą zależeć koszty ogrzewania oraz jego efektywność. Najczęściej nasze centralne ogrzewanie jest zasilane takimi paliwami grzewczymi, jak:

 • Gaz ziemny - coraz częściej w gospodarstwach domowych następuje wymiana starych kotłów na piece gazowe. Ogrzewanie domu gazem ziemnym jest bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga od nas magazynowania paliwa. Ponadto kotły są stosowane do utrzymania w pomieszczeniach oczekiwanej temperatury.
 • Węgiel kamienny - jest to nadal najpopularniejszy rodzaj paliwa grzewczego. W zależności od rodzaju węgla, a także stopnia jego zawilgocenia, osiąga się wartość opałową na poziomie od 15 do 28 MJ/kg. W przypadku węgla kamiennego dużym uznaniem cieszy się eko groszek.
 • Drewno - wartość kaloryczna opału jest uzależniona od gatunku drewna, a także stopnia jego wysuszenia. Największą kaloryczność osiąga m.in. grab, jesion, dąb, buk, czy też brzoza. Decydując się na spalanie drewna, powinniśmy pamiętać o sezonowaniu go przynajmniej przez 2 lata.
 • Olej opałowy - jest to paliwo wyróżniające się wysoką efektywnością spalania. W przypadku montażu kotła na olej opałowy konieczne jest zorganizowanie specjalnego pomieszczenia, w którym będzie magazynowane paliwo.

Paliwem grzewczym jest także pellet, który powstaje w wyniku sprasowania pod bardzo wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Najczęściej są to trociny, zręby czy też wióry. Kaloryczność pelletu utrzymuje się na poziomie do 19 MJ/kg, czyli jest ona nieco niższa w porównaniu do węgla kamiennego, a podobna do sezonowanego drewna. Zobacz, na jak długo wystarcza 1 tona pelletu.

Zaletą pelletu jest bardzo niski odsetek odpadu, jaki jest pozostawiany w kotle. Po spaleniu 1 tony pelletu będziemy mieli do czynienia z zaledwie ok. 6 kg popiołu. Ponadto taki popiół, który jest pochodzenia wyłącznie drzewnego, możemy wykorzystać do nawożenia roślin, ponieważ jest bogaty w liczne związki mineralne.

Kolejną zaletą pelletu jest to, iż ogrzewanie nim jest praktycznie bezobsługowe - ponieważ paliwo grzewcze wystarczy wsypać do zasobnika, który jest zamontowany w piecu. Natomiast dostarczanie pelletu do paleniska odbywa się już automatycznie. Dlatego właśnie kotły na pellet również uważane są za bezobsługowe.

Ceny pieca na pellet w 2024 r.

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem pieca na pellet w 2024 r., na pewno będą interesować nas aktualne stawki. Okazuje się, że określenie konkretnej ceny będzie bardzo trudne, ponieważ wiele czynników ma wpływ na wybór konkretnego kotła. W 2024 r. najniższa cena pieca na pellet zaczyna się już od ok. 8 tys. złotych. Natomiast w przypadku najdroższych wariantów będziemy musieli zapłacić nawet powyżej 30 tys. złotych. Przyjmuje się, iż średnia cena w 2024 r. pieca na pellet będzie utrzymywać się na poziomie ok. 15 tys. zł. Zobacz, jakie są rodzaje pieców na pellet, a także porównaj wiodących producentów.

Widząc tak duże zróżnicowanie cen, zapewne chcemy się dowiedzieć, co dokładnie ma wpływ na ostateczną stawkę. Jednym z najważniejszych czynników jest moc kotła, którą musimy dopasować do powierzchni, jaką chcemy ogrzać. Chcąc wyliczyć szczegółową wartość mocy kotła, możemy posłużyć się wzorem:

Powierzchnia x wysokość x 48 W = moc kotła [W]

Jednak dużym uproszczeniem jest, iż na każde 10 m2 powierzchni budynku potrzebujemy mocy grzewczej na poziomie 1 kW. Zatem w przypadku domu o powierzchni ok. 120 m2, będziemy potrzebować kotła o mocy 12 kW, natomiast w domach jednorodzinnych o powierzchni 200 m2, potrzebny będzie już kocioł grzewczy o mocy ok. 20 kW.

Średnia cena kotła o mocy 12 kW wynosi ok. 10 tys. zł, natomiast za piec na pellet o mocy 8 kW, zapłacimy 9 tys. zł. Nie jest to jednak wyznacznik, iż wraz z większą mocą kotła zapłacimy dużo więcej, za jego zakup. Ponieważ za kocioł o mocy 24 kW, obecnie zapłacilibyśmy ok. 19 tys. zł, a za kocioł o mocy 18 kW, jego koszt wyniesie 16 tys. zł.

Pellet nabrany na szufelkę, wskazówki pomagające kupić sprawdzony piec na pellet
Opłacalność zakupu pieca na pellet w 2024 roku, a także porównanie go z innymi systemami grzewczymi, fot. 459770160

W jaki sposób wybrać piec na pellet?

Wybierając piec na pellet, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na moc grzewczą, ale również na wiele innych czynników. Takim ważnym aspektem jest chociażby efektywność energetyczna, która ma bardzo duży wpływ na to, jak bardzo wydajny będzie piec. Przy dużej mocy kotła, ważna jest także pojemność zasobnika na pellet oraz, czy paliwo będzie podawane automatycznie.

Decydując się na konkretny model pieca na pellet, ważne jest to, czy możemy liczyć na sprawny serwis w razie jakiejkolwiek usterki. Oczywiście najlepiej jest wybrać piec, który ma bardzo dobre opinie, przez co takie sytuacje nie będą miały miejsca. Jednak trzeba liczyć się również z tym, iż nawet w przypadku najlepszego pieca, możemy mieć, chociażby nieprawidłowe ustawienia sterownika. Wtedy liczy się jakość i szybkość serwisu.

Źródła:

 • https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/ile-kosztuje-piec-na-pellet-w-2024-roku-jaka-cena-z-montazem-od-czego-zalezy-cena-pieca-na-pellet-z-podajnikiem-aa-UAmM-UeAf-MysY.html
 • https://www.wentor.pl/co-to-jest-pelet/
 • https://www.castorama.pl/elementy-instalacji-centralnego-ogrzewania-z-czego-sie-sklada-ins-1148638.html
 • https://poloil.pl/rodzaje-paliw-grzewczych/
 • https://ik.pl/baza-wiedzy/porady/jak-oblicza-sie-potrzebna-moc-grzewcza-kotla
 • https://www.ceneo.pl/Kotly/Rodzaj_paliwa:Pellet;0113-1.htm
 • https://kotly24.pl/blog/piec-na-pellet-jaki-wybrac-i-jaki-bedzie-najlepszy
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto